REKLAMA
Znaleziono 10000 wyników
Pasaż Kępiński będzie większy. Trwają prace na budowieartykuł
Pokaż artykuł
Pasaż Kępiński będzie większy. Trwają prace na budowie
20 sklepów, 400 miejsc parkingowych i ponad 12 tys. mkw. powierzchni GLA – tak ostatecznie ma wyglądać powstający między Kępnem a Baranowem Pasaż Kępiński. Otwarcie obiektu zaplanowano na koniec listopada 2023 roku.
Spółka inwestycyjna należąca do IKEA i OX2 otwierają wielką farmę wiatrową w Wielkopolsceartykuł
Pokaż artykuł
Spółka inwestycyjna należąca do IKEA i OX2 otwierają wielką farmę wiatrową w Wielkopolsce
Nawet 90 tys. gospodarstw domowych zasili 11 turbin tworzących nowo otwartą Farmę Wiatrową o mocy 62,5 MW w gminie Wysoka w północnej Wielkopolsce. Na farmie zainstalowane zostały największe lądowe turbiny wiatrowe w Polsce o mocy 5,5 – 5,7 MW każda. 10 września odbyło się oficjalne otwarcie FW Wysoka, za której budowę odpowiadał OX2, czołowy deweloper OZE. Właścicielem farmy jest firma Ingka Investments, ramię inwestycyjne Grupy Ingka, największej na świecie firmy franczyzowej IKEA.
W Polsce powstanie pierwsza Wojskowa Specjalna Strefa Ekonomiczna? artykuł
Pokaż artykuł
W Polsce powstanie pierwsza Wojskowa Specjalna Strefa Ekonomiczna?
W Polsce powstanie pierwsza Wojskowa Specjalna Strefa Ekonomiczna? Są na to duże szanse. Grupa Niewiadów SA planuje utworzenie pierwszej w kraju wojskowej specjalnej strefy ekonomicznej, która powstałaby w województwie łódzkim. Nowelizacja rozporządzenia o pomocy publicznej dla inwestorów może otworzyć drogę do dynamicznego rozwoju sektora zbrojeniowego w centralnej Polsce.
TAURON wybuduje wielki blok gazowy o mocy ok. 600 MW w Jaworznieartykuł
Pokaż artykuł
TAURON wybuduje wielki blok gazowy o mocy ok. 600 MW w Jaworznie
TAURON Polska Energia zrealizuje kolejną nową, wielką inwestycją w województwie śląskim. Energia Projekt OCGT Jaworzno wygrał aukcję rynku mocy, uzyskując wsparcie na 2030 rok. Decyzja o budowie jednostki o mocy ok. 600 MWe to kolejny krok TAURONA w stronę wzmacniania krajowego systemu elektroenergetycznego. Zgodnie z szacowanymi benchmarkami rynkowymi koszt realizacji jednostki typu OCGT wynosi 2-3 mln za MW.
Ranking polskich miast. Które są najbardziej przyjazne inwestycjom?artykuł
Pokaż artykuł
Ranking polskich miast. Które są najbardziej przyjazne inwestycjom?
W ramach XIV edycji Rankingu Miast Polski Związek Firm Deweloperskich po raz kolejny docenił samorządy, które nie tylko dbają o szybkość procedur administracyjnych, ale również o jasne warunki inwestowania.
Huta Częstochowa z nowym finansowaniem ARP S.A. Węglokoks S.A. i AMW domykają strukturę właścicielską zakładuartykuł
Pokaż artykuł
Huta Częstochowa z nowym finansowaniem ARP S.A. Węglokoks S.A. i AMW domykają strukturę właścicielską zakładu
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. podpisała z Hutą Częstochowa Sp. z o.o umowę finansowania obrotowego o wartości 100 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na bieżącą działalność zakładu, w tym zakup surowców oraz materiałów wspierających rozwój produkcji stali wykorzystywanej m.in. w przemyśle obronnym, energetycznym, stoczniowym i infrastrukturalnym.
Ceramika Paradyż zainwestuje blisko 122 mln zł w rozbudowę zakładu w Tomaszowie Mazowieckimartykuł
Pokaż artykuł
Ceramika Paradyż zainwestuje blisko 122 mln zł w rozbudowę zakładu w Tomaszowie Mazowieckim
Ceramika Paradyż, jeden z największych polskich producentów płytek ceramicznych zainwestuje w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (ŁSSE) blisko 122 mln zł. Spółka zamierza rozbudować jeden ze swoich zakładów zlokalizowanych w Tomaszowie Mazowieckim. Inwestycja pozwoli zwiększyć produkcję płytek, szczególnie tych o większych gabarytach w technologii gresowej.
Polska Rada Centrów Handlowych przygotowała raport PRCH Retail Research Forumartykuł
Pokaż artykuł
Polska Rada Centrów Handlowych przygotowała raport PRCH Retail Research Forum
Centra handlowe, po trudnym dla nich okresie lockdownów i ograniczeń epidemicznych, w 2022 r. stopniowo odbudowywały swoją pozycję rynkową. Trend stabilnego wzrostu umocnił się w drugiej połowie roku, pomimo zmagań z niestabilną sytuacją ekonomiczną, rosnącą inflacją oraz efektami wojny w Ukrainie.
W Polsce powstanie GigaFabryka Sztucznej Inteligencji? artykuł
Pokaż artykuł
W Polsce powstanie GigaFabryka Sztucznej Inteligencji?
Polska wspólnie z Estonią, Litwą i Łotwą wraz z konsorcjum prywatnych przedsiębiorców oraz instytutów badawczych złożyła do Komisji Europejskiej wniosek dotyczący budowy GigaFabryki Sztucznej Inteligencji. To pierwszy etap procesu - czyli formalne zgłoszenie do inicjatywy. Polska jest liderem konsorcjum.
Nowy impuls dla przemysłu w Polsce. Produkcja rośnie, firmy inwestująartykuł
Pokaż artykuł
Nowy impuls dla przemysłu w Polsce. Produkcja rośnie, firmy inwestują
W pierwszym półroczu 2025 r. produkcja sprzedana przemysłu była o 1,4% wyższa niż w analogicznym okresie ub. Roku, również wydajność pracy w przemyśle, mierzona produkcją sprzedaną na jednego zatrudnionego, w 1 półroczu br. była o 2,3% wyższa niż przed rokiem[1]. W ślad za tym w polskim przemyśle będą rosły również inwestycje. Pochodną wzrostu produkcji są zamówienia na nowe maszyny i urządzenia, decyzje o ich modernizacji lub dozbrojeniu linii produkcyjnych.
1,5 mld zł z BGK i EFI dla polskich firm technologicznych z potencjałem wzrostuartykuł
Pokaż artykuł
1,5 mld zł z BGK i EFI dla polskich firm technologicznych z potencjałem wzrostu
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) podpisały 8 stycznia umowę inicjującą fundusz Future Tech Poland (FTP), kluczowy element programu pod patronatem Ministerstwa Finansów „Innovate Poland”. BGK wnosi do funduszu 1 mld zł kapitału, EFI kolejne 500 mln zł. – „Chcemy, żeby kapitał płynął tam, gdzie tworzy się przyszłość” – mówi Mirosław Czekaj, prezes zarządu BGK.
Nowe zasady funkcjonowania mieszkalnictwa społecznego w Polsceartykuł
Pokaż artykuł
Nowe zasady funkcjonowania mieszkalnictwa społecznego w Polsce
W maju do wykazu prac rządu trafił projekt ustawy, której głównym celem jest uporządkowanie poszczególnych zasobów mieszkaniowych, uproszczenie procedur uzyskiwania publicznego wsparcia oraz dostosowanie ich dla spółdzielni mieszkaniowych, Towarzystw Budownictwa Społecznego i Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych.
Już 40 małopolskich firm skorzystało ze wsparcia Polskiej Strefy Inwestycji od początku tego rokuartykuł
Pokaż artykuł
Już 40 małopolskich firm skorzystało ze wsparcia Polskiej Strefy Inwestycji od początku tego roku
Już 40 małopolskich firm skorzystało ze wsparcia Polskiej Strefy Inwestycji od początku tego roku. 29 małych i średnich przedsiębiorców oraz 11 dużych firm zainwestuje łącznie ponad 1,5 mld zł w rozwój swoich przedsiębiorstw.
PGE transformuje ciepłownictwo. W Zgierzu pod Łodzią oddano do użytku niskoemisyjną elektrociepłownięartykuł
Pokaż artykuł
PGE transformuje ciepłownictwo. W Zgierzu pod Łodzią oddano do użytku niskoemisyjną elektrociepłownię
PGE Energia Ciepła oddała do eksploatacji nową, zasilaną gazem jednostkę wytwórczą w Zgierzu. Jest to już trzecia niskoemisyjna inwestycja ciepłownicza zakończona w tym roku w Grupie PGE. Zagwarantuje ona produkcję ciepła w sposób efektywny i przyjazny dla mieszkańców, poprawiając warunki środowiskowe w mieście.
Wspólna inwestycja Tetra Pak i Stora Enso. Firmy uruchomiły w Ostrołęce ośrodek do recyklingu kartonów po napojachartykuł
Pokaż artykuł
Wspólna inwestycja Tetra Pak i Stora Enso. Firmy uruchomiły w Ostrołęce ośrodek do recyklingu kartonów po napojach
Najnowsza linia w polskim zakładzie produkcyjnym Stora Enso potroi roczne moce przerobowe recyklingu kartonów po płynnej żywności w Polsce. Inwestycja zwiększy potencjał do recyklingu całego wolumenu kartonów po napojach sprzedawanych w kraju i dodatkowych wolumenów z Europy Środkowo-Wschodniej. Linia pozwala zatrzymać w obiegu wysokiej jakości materiały i zmniejszać wykorzystanie surowców dzięki przetworzeniu zużytych opakowań.
Włoska firma Brembo rozbuduje fabrykę automotive w Dąbrowie Górniczejartykuł
Pokaż artykuł
Włoska firma Brembo rozbuduje fabrykę automotive w Dąbrowie Górniczej
Firma Brembo, działająca w mieście od 2003 r., rozbuduje swój zakład. Na działce o powierzchni niemal 17 ha postawi odlewnię żeliwa. Przedstawiciele koncernu podkreślają, że odlewnia będzie innowacyjnym zakładem, korzystającym z nowoczesnej technologii produkcyjnej. Rozpoczęcie działalności planowane jest na pierwsze półrocze 2025 r.
Spółka Centralny Port Komunikacyjny wybrała strategicznego inwestora lotniskaartykuł
Pokaż artykuł
Spółka Centralny Port Komunikacyjny wybrała strategicznego inwestora lotniska
Spółka CPK wskazała Vinci Airports i IFM Global Infrastructure Fund (IFM) jako preferowanego oferenta w konkursie na inwestora strategicznego. Decyzja została podjęta po kilkunastomiesięcznym procesie selekcji wśród prywatnych inwestorów. Rozmowy toczyły się w szerszym gronie kandydatów z Europy oraz regionu Azji i Pacyfiku.
Coraz więcej planowanych magazynów z pompami ciepła w Małopolsce – czy Kraków ma szansę na miano lidera?artykuł
Pokaż artykuł
Coraz więcej planowanych magazynów z pompami ciepła w Małopolsce – czy Kraków ma szansę na miano lidera?
Magazyny w Małopolsce przechodzą cichą rewolucję – coraz częściej zamiast kotłowni gazowych deweloperzy chcą instalować pompy ciepła oraz fotowoltaikę. Deweloperzy aktywni w tym regionie zaczynają projektować hale wykorzystujące odnawialne źródła energii, a inwestorzy zaczynają widzieć w tym nie tylko ekologię, ale też realne oszczędności.
Impuls dla czystszego transportu w Polsce. Powstaną setki szybkich stacji ładowania dla ciężarówekartykuł
Pokaż artykuł
Impuls dla czystszego transportu w Polsce. Powstaną setki szybkich stacji ładowania dla ciężarówek
Rozwój zeroemisyjnego transportu ciężkiego w Polsce przyspiesza. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zatwierdził przedsięwzięcia rekomendowane do dofinansowania, które pozwolą na budowę ogólnodostępnych stacji ładowania dla zeroemisyjnych pojazdów ciężarowych - przede wszystkim wzdłuż sieci bazowej TEN-T oraz w centrach logistycznych, bazach eksploatacyjnych oraz terminalach intermodalnych.
Słońce i wiatr zamiast kopalni. Grupa ORLEN zwiększa moc fotowoltaiki w Wielkopolsceartykuł
Pokaż artykuł
Słońce i wiatr zamiast kopalni. Grupa ORLEN zwiększa moc fotowoltaiki w Wielkopolsce
Współpraca między Energą Wytwarzaniem (inwestor) oraz Energą Green Development (deweloper i inżynier kontraktu), spółek zależnych Energi z Grupy ORLEN, umożliwi zwiększenie do 26 MW z 20 MW mocy budowanej w woj. wielkopolskim (powiat turecki) farmy PV Gryf. Inwestycja zostanie zakończona w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Farma fotowoltaiczna PV Gryf dzięki zwiększonej mocy będzie w stanie zasilić ok. 13 tys. gospodarstw domowych.
REKLAMA