Miasto Katowice, Samorząd Województwa Śląskiego, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Polska Grupa Górnicza (PGG) przygotowują się do przekształcenia terenów dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Wujek. Planowane jest ogłoszenie konkursu na opracowanie koncepcji urbanistycznej, którego szczegóły zostaną zaprezentowane 13 czerwca.
Wspólne działania na rzecz zagospodarowania terenów pokopalnianych
Samorządy oraz PGG dążą do stworzenia spójnego planu urbanistycznego, który uwzględni zarówno aspekt inwestycyjny, jak i historyczny tego miejsca. Obszar dawnej kopalni ma istotną wartość symboliczną – to miejsce pacyfikacji górników w grudniu 1981 roku, a jednocześnie przestrzeń o dużym potencjale gospodarczym.
W ramach działań Śląskie Centrum Wolności i Solidarności prowadzi rozbudowę zabytkowych budynków kopalni, aby w przyszłości pełniły one nowe funkcje.
Obecnie KWK Wujek funkcjonuje jako część kopalni zespolonej Staszic-Wujek, a zgodnie z zapisami umowy społecznej dla górnictwa, jej działalność zostanie wygaszona do 2039 roku.
Konkurs na koncepcję urbanistyczną
Jednym z pierwszych etapów projektu będzie konkurs na koncepcję urbanistyczną, obejmujący obszar w rejonie ulic Ligockiej, Dziewięciu z Wujka i Wincentego Pola.
Katowicki samorząd ma być organizatorem przedsięwzięcia, a do udziału w nim zostaną zaproszeni m.in. przedstawiciele PGG oraz urzędu marszałkowskiego.
Zgodnie z udostępnionym listem intencyjnym, strony deklarują współpracę w sprawie zagospodarowania terenów dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Wujek w Katowicach. Celem jest nadanie im nowych funkcji gospodarczych i miejskich z poszanowaniem tożsamości historycznej miejsca. Inicjatywę koordynują Katowice, województwo śląskie i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, we współpracy z właścicielem terenu – Polską Grupą Górniczą.
Kopalnia Wujek ma ogromne znaczenie dla tożsamości Katowic i całego regionu
To miejsce pamięci o ofiarach pacyfikacji z grudnia 1981 r., ale również symbol wieloletniego życia górniczego i społecznego. Obecnie to również atrakcyjny teren inwestycyjny, dobrze skomunikowany – położony tuż przy autostradzie A4.
Pamięć o ofiarach stanu wojennego pielęgnuje Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, które mieści się w budynku dawnego magazynu odzieży kopalni. Centrum jest w trakcie rozbudowy – w przyszłości planowane jest również zagospodarowanie historycznego budynku łaźni łańcuszkowej.
Obecnie KWK Wujek funkcjonuje jako ruch w ramach kopalni zespolonej Staszic-Wujek. Zgodnie z zapisami umowy społecznej dla górnictwa, eksploatacja w tym zakładzie ma zakończyć się w 2039 roku.