Teren dawnego Hutmenu we Wrocławiu ma już nowego właścicielafot. Jakub Zazula

Teren dawnego Hutmenu we Wrocławiu ma już nowego właściciela

Orzech
Orzech
Hutmen
adresWrocław, Grabiszyńska 241
REKLAMA

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami spółka zależna Boryszewa – Hutmen – sfinalizowała 15 czerwca, z warszawską firmą MS Investment Sp. z o.o. umowę sprzedaży nieruchomości położonej we Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej 241. Wartość sprzedaży wyniosła 116,8 mln zł brutto. Wartość księgowa nieruchomości 28 lutego br. wyniosła 44,5 mln zł.

Tego samego dnia nastąpiło wydanie nieruchomości nowemu właścicielowi, który zapłacił Boryszewowi 95 mln zł, a na uregulowanie pozostałej kwoty transakcji, czyli kwoty 21,8 mln zł ma czas do 25 lipca.

Sprzedana nieruchomość obejmuje łącznie 19,2 hektara. Znajdują się na niej zabudowania dawnej fabryki Hutmen, w której produkcja została wygaszona pod koniec 2021 roku. W efekcie zawieszenia produkcji i działalności pracę we wrocławskiej fabryce Hutmen straciła cała załoga czyli 205 osób.

Hutmen był spółką działającą w branży metali nieżelaznych, w jej ofercie znajdowały się m.in. rury miedziane, druty i pręty miedziane, płaskowniki, kształtowniki, pręty z miedzi tellurowej, pręty i rury z brązu aluminiowego oraz stopy odlewnicze.

Hutmen w 2020 roku miał 329 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz EBITDA (zysk przed opodatkowaniem, potrąceniem odsetek i amortyzacją) na poziomie minus 22 mln zł – w 2019 r. było to odpowiednio 326 mln zł oraz 59 mln zł. W pierwszym kwartale 2021 r. miał 99 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz EBITDA na poziomie 2,5 mln złotych.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

Historia tej znanej, wrocławskiej spółki spółki sięgała 1918 roku, kiedy to na terenie obecnego Hutmenu powstał zakład hutniczy Metallhüttenwerke Schaefer & Schael, zajmujący się produkcją stopów łożyskowych, drukarskich oraz brązów.

Nowy właściciel terenu dawnego Hutmenu, warszawska spółka MS Investment działa na polskim rynku nieruchomości od ponad 20 lat. Firma zajmuje się realizacją budynków handlowych i biurowych. Przedstawiciele nowego właściciela jak na razie nie ujawnili, co planują wybudować na działce przy Grabiszyńskiej. Można jednak przypuszczać, że na tym ogromnym, świetnie skomunikowanym terenie, powstaną mieszkania i powierzchnie usługowo-handlowe. Być może także i biurowce.

Właściciel jeszcze nie zgłosił planów co do terenu. Dlatego Rada Osiedla Grabiszyn-Grabiszynek wystąpiła do Urzędu Miasta o przystąpienie do procedury uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). To urząd uchwala MPZP, Rada Osiedla zaś może jedynie wystąpić o przystąpienie do takiej procedury. Nie wiadomo jednak czy tak się stanie. To decyzja urzędu.

22 czerwca Rada Osiedla Grabiszyn-Grabiszynek opublikowała treść podjętej uchwały.

fot. Jakub Zazula
REKLAMA
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

Część Hutmenu wpisana do rejestru zabytków

Jeden z najbardziej charakterystycznych, powojennych budynków fabrycznych we Wrocławiu został wpisany do rejestru zabytków. Chodzi o dużą halę znajdującą się na terenie dawnej fabryki Hutmen przy ulicy Grabiszyńskiej.

Jak informuje Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, w dniu 24 stycznia 2022 r. urząd ten wydał decyzję o wpisie do rejestru zabytków hali tłoczni-ciągarni-wykańczalni położonej we Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej 241 w zespole zakładów Hutmen Sp. z o.o. wraz z otoczeniem przedmiotowego zabytku. Decyzja nie jest ostateczna i strony wniosły od niej odwołanie.

Budynek hali został wzniesiony w latach 1968-1972 w stylistyce późnego modernizmu, wg projektu Jerzego Surmy z Biura Projektowo-Badawczego Budownictwa Przemysłowego "Bipromet" we Wrocławiu, podczas drugiego etapu rozbudowy zakładu. Wykonawcą było przedsiębiorstwo Montomet z Piekar Śląskich. Wraz z halą zaprojektowano aneks północny pełniący funkcję administracyjno-gospodarczą, stanowiący jego integralną część. W momencie powstania hala była jednym z największych obiektów przemysłowych w Polsce. Ulokowano w niej ciągnienie i tłoczenie rur i prętów, ich wytrawianie, wykańczanie, ekspedycję. Obecnie zakład jest w likwidacji.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

W 2021 roku Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w dniu 20 września wydał decyzję o wpisie do rejestru zabytków zbiornika wieżowego w zespole zakładu Hutmen S.A. przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu.

Jak czytamy na stronie Konserwatora: "Wieża jest przykładem powojennego modernizmu utrzymanego w nurcie brutalizmu. Jest też charakterystycznym elementem wpisującym się w historyczny obraz ulicy Grabiszyńskiej".

Komentarze (3)

Napisz komentarz
Projektant wnetrz(gość)
Wypaczcie Państwo ale co to za zabytki !!! Nadużywanie tego słowa totalne. Nie obrażajmy architektów prawdziwych zabytków nie tylko we Wrocławiu. Nurt  BRUTALIZMU ??!!! Ja pie........ Zacznijmy patrzeć do przodu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dziadek(gość)
Bipromet jest biurem z Katowic, natomiast biurem o którym mowa w artykule była "Przemysłówka" mieszcząca się na ulicy Świdnickiej obok burzonego Solpolu.
Tommm(gość)
Ciekawe "za ile" zniknie i hala i wieża...
REKLAMA