W centrum Wrocławia powstanie nowy skatepark i boisko wielofunkcyjne źródło: fb.com/sutrykjacek

W centrum Wrocławia powstanie nowy skatepark i boisko wielofunkcyjne

WIZUALIZACJE
https://img.investmap.pl/user/3/35_%s.jpg
Orzech
REKLAMA
W piątek, 13 listopada Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk poinformował o zamiarze ogłoszenia przetargu na budowę nowego skateparku wraz z boiskiem wielofunkcyjnym we Wrocławiu.
Obiekt powstanie u zbiegu ulic Borowskiej i Ślężnej – tuż obok istniejącego już toru do jazdy rowerem. Ma to być pierwszy skatepark w stolicy Dolnego Śląska w kalifornijskim stylu. Będzie duży, świetnie wyposażony, oświetlony i zlokalizowany w doskonałej lokalizacji, z dobrym dojazdem z wielu rejonów Wrocławia. 
fb.com/sutrykjacek
Z nowego obiektu będą mogli korzystać miłośnicy wielu różnych sportów wyczynowych. Skatepark zostanie zaprojektowany w taki sposób, aby mogli korzystać z niego nie tylko zawodowcy, ale także ci, którzy dopiero uczą się jazdy na np deskorolce, rolkach czy rowerze. 
fb.com/sutrykjacek
– Koncepcja powstała z myślą o wszystkich sportach wyczynowych. Planujemy tam: bowla z dodatkowym grindboxem, pool jam, london gape, minirampę, a poza elementami kątowymi znajdziemy także elementy nawiązujące do infrastruktury miejskiej pozwalającej szkolić jazdę w kategorii Street. Dodatkowo przebudujemy obok boisko sportowe. Wszystko w dobrej lokalizacji i oświetlone przy węźle przesiadkowym – napisał Jacek Sutryk na oficjalnym profilu na Facebooku. 
fb.com/sutrykjacek
Jeszcze w październiku miasto przedstawiło jedynie koncepcję inwestycji, ale miesiąc później zapowiedziano ogłoszenie przetargu. Przetarg na nowy skatepark zostanie rozpisany w systemie "zaprojektuj i wybuduj". Obiekt ma być gotowy za kilkanaście miesięcy.
– Trzeba rozpisać procedurę przetargową i, w ramach przyjętej koncepcji, wykonawca zaprojektuje i wybuduje skatepark. Przeprowadzenie procedury planowane jest na przyszły rok – tłumaczył jeszcze w październiku Bartosz Nowak z Zarządu Inwestycji Miejskich.
fb.com/sutrykjacek
Jacek Skorupski ze szkółki Wrocław Rolkuje podkreśla, że we Wrocławiu nie ma żadnego otwartego skateparku z prawdziwego zdarzenia. Dlatego zapowiedź prezydenta przyjmuje z dużym zadowoleniem.
– Każdy wrocławianin może przekonać się o ogromnej potrzebie budowy takiego obiektu, gdy przejdzie się w dowolny dzień na plac Wolności przy Narodowym Forum Muzyki, gdzie znajdzie dziesiątki deskorolkarzy i rolkarzy, który z braku odpowiedniej infrastruktury wybierają właśnie to niedostosowane do tych aktywności miejsce – zauważa Skorupski. Jego zdaniem powstanie nowego skateparku jest niezbędne.
fb.com/sutrykjacek

Skateparki we Wrocławiu

Największy, mający 3 tys. mkw. powierzchni, Skatepark Zajezdnia 31 we Wrocławiu mieści się przy ul. Legnickiej 65. Tutaj miłośnicy jazdy na rolkach, wrotkach czy deskorolkach mają do użytku 100 mkw. przeszkód. Jest to teren zamknięty, gdzie za wstęp należy zapłacić.
Wśród elementów skateparku można znaleźć: mini rampę, bank, quarter, murki, funbox z piramidką, murki (łamany i prosty), rail, quartery, banki (dużo), gąbki do których można robić różne ewolucje, funbox, schodki, murki, rail, 3x grindbox, picnic table, zjazdy, podjazdy.
Na terenie skaterparku należy obowiązkowo nosić kask, który można wypożyczyć na miejscu.
– Skatepark Zajezdnia to świetnie miejsce, ale ze względu na ograniczoną powierzchnię, o której zawsze mówimy przy obiekcie zadaszonym, nie zaspokoi on wszystkich potrzeb tak dużego miasta jak Wrocław. Dodatkowo, jazda na świeżym powietrzu jest zupełnie inna, fajniejsza – dodaje Skorupski.
Kolejne dwa skateparki mieszczą się w Bielanach Wrocławskich przy ul. Fiołkowej i Jaśminowej. Jednakże, są to niewielkie obiekty na potrzeby mieszkańców osiedla, a nie całego miasta.
Mniejsze obiekty zlokalizowane są również przy ul. Pomorskiej, Agrestowej i Bacciarellego. W czerwcu nowy skatepark z torem rolkarskim oddano w Zakrzowie przy ul. Królewskiej w Parku Jedności.
fb.com/sutrykjacek

Skatepark a pumptrack

We Wrocławiu można korzystać też z pumptracka na Wzgórzu Andersa, gdzie główny tor ma 200 m długości. Skorupski podkreśla jednak, że nie da się porównać tych obiektów.
– Pumptrack nie jest skateparkiem. Jest to całkowicie inny obiekt, który służy do uprawiania zupełnie innej aktywności. To trochę tak jak z nartami biegowymi i zjazdowymi - jedno i drugie to narty, ale potrzeby infrastrukturalne są zgoła inne. Skejtom uprawiającym sporty agresywne są potrzebne duże place, na których w sposób przemyślany zostaną umieszczone przeszkody miejskie, takie jak grindboxy ("pudła" do ślizgania się na krawędziach rolek, desek, peg), dropy, banki i podobne (do nabierania prędkości, wybijania się w powietrze, nabierania prędkości). Tego oczywiście na pumptruckach nie uświadczymy – podkreśla instruktor jazdy na rolkach.
Tor pumptrackowy na Wzgórzu Andersa oddano do użytku w 2017 r. w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego (WBO). Pumptrack to niewielki tor składający się z muld i szybkich zakrętów.
Kilka dni temu pisaliśmy na naszym portalu Investmap.pl o planach realizacji nowego, małego osiedlowego skateparku na Pilczycach, pomiędzy ulicami Górniczą, Rękodzielniczą i Tkacką w miejscu dawnego, nieczynnego zbiornika przeciwpożarowego. Inwestycja ta ma także zostać zrealizowana w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego (WBO).
Źródło: Urząd Miejski we Wrocławiu

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Co dalej ze słynną Piwnicą Świdnicką we Wrocławiu?
Uważana za najstarszą piwiarnię w Europie, wrocławska Piwnica Świdnicka nadal pozostanie zamknięta....
Na Targówku w Warszawie powstanie za blisko 1,67 miliarda złotych największa spalarnia w Polsce [WIZUALIZACJA]
Miejska spółka MPO podpisała umowę na rozbudowę Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnyc...
Japońska Toyota stawia na Wałbrzych
W ciągu najbliższych dwóch lat fabryka Toyoty w Wałbrzychu będzie wdrażała trzy nowe projekty związa...
Będzie nowe połączenie kolejowe Wrocławia z Berlinem i więcej pociągów do Krakowa i Poznania
Nowe połączenie do Berlina i wygodniejsze podróże z Wrocławia do wybranych miast - to najważniejsze...
Kraków: Centrum Energetyki AGH zostanie rozbudowane
Centrum Energetyki Akademii Górniczo Hutniczej mieszczący się przy ulicy Czarnowiejskiej zostanie ro...
Dodatkowe autobusy połączą Wrocław z gminą Długołęka
Od 4 stycznia 2021 roku na trasie Wrocław-Gmina Długołęka kursować będą cztery autobusy przegubowe l...
Atal zrealizuje ostatni etap osiedla Residence Zabłocie w Krakowie [WIZUALIZACJE]
Jeden z największych polskich deweloperów ATAL S.A. zrealizuje ostatni etap jednej ze swoich inwesty...
Rockwell Automation zostaje w Katowicach
Amerykańska firma Rockwell Automation, globalny producent i dostawca automatyki przemysłowej i rozwi...
W Łodzi pojawi się nowa marka hotelowa na polskim rynku
Sieć Best Western Hotels & Resorts i Grupa Kapitałowa Polskiego Holdingu Hotelowego (PHH) jako pierw...
Za prawie pół miliarda złotych Echo Investment rozbuduje kompleks biurowy we Wrocławiu
Echo Investment S.A. nie zwalnia tempa inwestycji w stolicy Dolnego Śląska. W przyszłym roku ruszy z...