Firma Boryszew S.A. zarządzana przez miliardera Romana Karkosika nie wybuduje Biznes Parku Elana. Powodem rezygnacji jest zbyt długie oczekiwanie na odpowiedź Urzędu Marszałkowskiego w sprawie współfinansowania inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego.
W sumie na inwestycję miała być przeznaczona niebagatelna kwota 40 mln złotych. Zaskakujące jest to, że do rezygnacji Zarządu Boryszew S.A. z dalszych starań o dotację doszło jeszcze przed ogłoszeniem przez urzędników, komu przypadną pieniądze. - W naszej ocenie, bezprecedensowe opóźnianie podjęcia przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego decyzji uniemożliwi Wnioskodawcom realizację inwestycji w założonych i wymaganych przez Unię Europejską terminach rozliczeniowych – mówi Małgorzata Iwanejko z zarządu Boryszew S.A.
Biznes Park Elana miał być kompleksem kilku budynków przeznaczonych dla firm, uczelni wyższych i instytucji biznesowych. Całkowity koszt przedsięwzięcia miał wynieść 119 mln złotych. W sumie w budynkach Biznes Parku Elana pracę znalazłoby łącznie 3 tysiące osób. Plany inwestora były bardzo ambitne i niestety nie uda się ich zrealizować. Inwestycja miała powstać w miejscu, w którym znajdują się toruńskie zakłady chemiczne, na obszarze o łącznej powierzchni 154 hektarów. Większość z tych terenów to opustoszałe hale i niezagospodarowane działki. Po rezygnacji inwestora nie ma pomysłu na ich wykorzystanie. Firma Boryszew S.A. na wstępne projekty wyłożyła sporą kwotę, która niestety przepadła.
Starania Zarządu Boryszewa o dotację zaczęły się w kwietniu 2010 roku. Problemy pojawiły się, ponieważ tuż po ogłoszeniu naboru aplikacji Urząd Marszałkowski anulował konkurs i zdecydował się na rozpisanie go od nowa. Zgodnie z nowymi regułami każdy z wnioskodawców mógł dostać tylko 10 mln złotych dofinansowania, a nie jak wcześniej prawie cztery razy więcej. Boryszew zdecydował się więc na wystawienie do przetargu czterech spółek. Wszystko poszłoby zgodnie z planem, gdyby Urząd Marszałkowski co chwilę nie podawał nowych terminów rozstrzygnięcia. W sumie było ich siedem, począwszy od grudnia 2010, a skończywszy na 31 października 2011. Rozciągłość w czasie tłumaczono tym, że procedury były skomplikowane, a ich przeprowadzenie wymagało czasu.
W oficjalnym oświadczeniu Zarząd Boryszew S.A. dziękuje i jednocześnie przeprasza potencjalnych partnerów inwestycji. W plany powstania Parku zaangażowały się poważne firmy: Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Gmina Miasta Toruń, Wyższą Szkoła Bankowa, Izba Przemysłowo-Handlowa w Toruniu, IBM Polska Sp. z o.o., a także Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną.
mk