Choć branża deweloperska jeszcze wydobywa się z niedawnego kryzysu, w Łodzi nadal buduje się sporo, głównie mieszkań, których rynek wciąż jest głodny (ale nie tylko). Przygotowaliśmy przegląd różnego rodzaju inwestycji, których realizację będzie można obserwować w 2024 r. – tych dużych, istotnych lub po prostu ciekawych (wybór nie obejmuje inwestycji miejskich).
Nadchodzący 2024 r. będzie rokiem przełomu dla Widzewskiej Manufaktury WIMA, inwestycji holdingu Cavatina, który diametralnie odmieni tereny i zabudowania po dawnych zakładów „Wi-Ma” przy al. Piłsudskiego 135. Już za kilka miesięcy do użytku oddane zostaną pierwsze mieszkania tego wielofunkcyjnego projektu obejmującego ponad 4 ha terenu i powstającego na bazie czterech rewitalizowanych 140-letnich budynków z czasów zakładów bawełnianych Kunitzera i Heinzla (przędzalni, skręcalni, przewijalni oraz kantoru). Pierwszy etap projektu to 129 lokali mieszkalnych o powierzchni od 27 do 65 mkw. w apartamentowcu, w jaki zmienia się budynek dawnej skręcalni. Na mieszkania (łącznie będzie ich ponad 400) przebudowywana jest także stara przewijalnia. Budynek po przędzalni „amerykańskiej” (przerabiano w niej bawełnę z USA) stanie się częścią biurową kompleksu, a dawny kantor skupiać będzie lokale usługowe. Widzewska Manufaktura WIMA ma docelowo oferować łącznie 55 tys. mkw. mieszkań, biur, lokali handlowo-usługowych i mnóstwo przestrzeni do spędzania wolnego czasu. Sercem kompleksu będzie zrewitalizowany 100-letni park z fontanną.
Konsekwentnie i efektywnie od czterech lat rozwija się w Łodzi Fuzja – wielofunkcyjny miastotwórczy projekt realizowany w dawnej fabryce Karola Scheiblera (późniejszy Uniontex). Po latach zapomnienia i zarastania chwastami ten 8-hektarowy teren powoli zmienia się w całkiem nową część miasta, w której obok mieszkań znajdą się także biura, lokale z ofertą kulturalną, rozrywkową, gastronomiczną, usługowo-handlową. Fuzja może poszczycić się już czterema nowymi wielorodzinnymi domami mieszkalnymi wybudowanymi od strony ul. Milionowej, nowym biurowcem, odnowioną zabytkową elektrociepłownią oraz Ogrodami Anny – zielonym miejskim placem w samym centrum nadal toczącej się inwestycji. Z początkiem 2023 r. prace budowlane ruszyły w części północnej kompleksu, od strony ulicy Tymienieckiego. Przebudowywany na cele mieszkaniowe jest tam pofabryczny obiekt, którego historyczne mury zostaną wkomponowane w nowy budynek ze 160 mieszkaniami w klimacie loftowym. Wkrótce też rozpocznie się przebudowa następnego, w którym inwestor zapowiada 171 klasycznych loftów. Sukcesywnie wydłuża się też lista przyszłych najemców lokali użytkowych na terenie Fuzji. Częścią projektu będzie nowa ulica, która, stanowiąc wschodnią granicę całego projektu, połączy ul. Milionową z ul. Tymienieckiego.
Gorącym tematem w Łodzi nadal pozostaje Golden Tower, luksusowy wieżowiec o wysokości 72 metrów, który ma stanąć przy ul. Piotrkowskiej 154 obok „Centralu II”. Projekt firmowany nazwiskiem znanego w Łodzi biznesmena Piotra Misztala i przygotowany na bazie specustawy mieszkaniowej „lex deweloper” wkroczył w fazę realizacji wiosną 2023 r. Przygotowania do budowy zostały jednak na kilka miesięcy wstrzymane (z powodu remontu ul. Wojska Polskiego wyłączona została magistrala wodociągowa, a druga strategiczna dla miasta przebiega właśnie przy zbiegu ul. Piotrkowskiej z al. Mickiewicza/Piłsudskiego i konieczne było utrzymanie jej w eksploatacji). Wznowiono je dopiero jesienią. Przenoszenie podziemnych sieci (c.o., wod.-kan. i in.) ma potrwać do czerwca 2024 r., kiedy powinny ruszyć prace konstrukcyjne. Wprawdzie dochodzą słuchy o konfliktach wewnątrz zarządu spółki powołanej do realizacji tej inwestycji, ale Piotr Misztal zapewnia, że zamierza kontynuować prace bez względu na wszystko.
Apartamentowiec u zbiegu ul. Piotrkowskiej z al. Piłsudskiego będzie miał 23 kondygnacje. Na parterze powstaną lokale gastronomiczne, strefa wejściowa oraz wjazd na wielopoziomowy parking, który zajmie najniższe piętra gmachu. Apartamenty będą powyżej, przy czym kondygnacje VI i VII zajmą: basen i strefa relaksu do wyłącznego użytku mieszkańców. Budynek ma zapewniać wygody 5-gwiazdkowego hotelu i wiele udogodnień dla lokatorów, w tym m.in. rozwiązania smart home, całodobową opiekę konsjerża, limuzyny do wynajęcia czy prywatny klub w podziemiach… Jako inwestycja z gatunku premium, apartamenty Golden Tower będą mieć też ekskluzywną cenę. Początkowo mówiło się o 30 tys. zł za metr kwadratowy, ale stawka wzrosła już do ok. 45-50 tys. zł/mkw.
Podziwiać można tempo, w jakim postępuje budowa Tuwima Apartments, kompleksu mieszkalnego powstającego w Nowym Centrum Łodzi w kwadracie ulic: Tuwima, Wierzbowej, al. Rodziny Grohmanów i Tramwajowej. Na obszernej działce powstaje właśnie pierwszy z dwóch planowanych tam domów wielorodzinnych. Pierwszy z nich, wielobryłowy budynek wznoszony na planie litery „E” wzdłuż al. Rodziny Grohmanów, będzie miał w najwyższym punkcie 11 pięter wysokości. W tym okazałym domu powstaną docelowo aż 452 mieszkania o powierzchni od 25 do 80 mkw., a pierwsze zostaną oddane do użytku w trzecim kwartale 2024 r.
Na tej samej parceli, ale wzdłuż ul. Tuwima, w kolejnym etapie tej inwestycji stanie jeszcze jeden dom – 7-piętrowy budynek ze 145 mieszkaniami.
Tuwima Apartments, inwestycja spółki ResiCapital, wprowadzi na łódzki rynek nieruchomości ponad 26,3 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Całość inwestycji uzupełni blisko 3 tys. mkw. przestrzeni usługowej, na której znajdą się m.in. duży sklep spożywczy, oraz miejsca parkingowe w garażach podziemnych.
Znaczne postępy widać też na całkiem niedawno rozpoczętej budowie Białej Kamienicy, która rośnie u zbiegu ul. Zachodniej z ul. Więckowskiego dzięki spółce Yuniversal Development. Wraz z sąsiednią Biblioteką Secesja, miejską inwestycją realizowaną w ramach Programu Rewitalizacji Centrum Łodzi, to pierwsze jaskółki zmian spodziewanych na mocno zaniedbanym odcinku ul. Zachodniej, będącym spuścizną po poszerzeniu jej w latach 60. XX w.
Powstający przy ul. Więckowskiego 13 budynek będzie miał docelowo wysokość 7 kondygnacji. Oprócz 69 mieszkań i dwóch lokali usługowych na parterze będzie mieć też podziemny garaż i parking na poziomie gruntu. Na najwyższej kondygnacji zaprojektowano taras widokowy. W domu będą dwie klatki schodowe, winda, rowerownia i komórki lokatorskie. Projekt autorstwa prof. Roberta Sobańskiego z Akademii Sztuk Pięknych ma być hołdem dla łódzkiego detalu architektonicznego, co znajdzie swoje odzwierciedlenie na elewacjach w postaci okazałych rozet zdobiących ściany zewnętrzne oraz innych zdobień.
Mocno zaawansowana jest już budowa New Iron, oryginalnego apartamentowca powstającego na trójkątnej działce przy skrzyżowaniu ul. Struga z ul. Wólczańską. Prace konstrukcyjne zakończyły się kilka miesięcy temu. Obecnie, jak można podejrzeć zza rusztowań, trwa montaż okien. Kiedy budynek zostanie dzięki nim zamknięty, rozpoczną się prace wykończeniowe.
„New Iron”, czyli „Nowe Żelazko” (nazwa zainspirowana kształtem działki przypominającym stopę żelazka, a zarazem nawiązanie do gmachu „Flatiron Building” w Nowym Jorku, również wybudowanego w formie klina) będzie mieć sześć kondygnacji oraz trzy różne wysokości – 26, 22 i 18 metrów. Powstanie w nim 37 apartamentów o zróżnicowanym metrażu – od lokali jednopokojowych po luksusowe penthouse'y, z których największy ma mieć prywatny taras na najwyższych kondygnacje. Na parterze będą cztery lokale usługowe i efektowne foyer. Na dwóch kondygnacjach powstanie parking dla aut.
W II kwartale 2024 r. zakończyć ma się realizacja pierwszego etapu inwestycji mieszkaniowej powstającej w sąsiedztwie popularnej wśród łodzian Strefy Piotrkowska 217. Kompleks czterech budynków mieszkalnych z lokalami usługowymi pod nazwą Strefa Progress wznosi przy al. Kościuszki 132 firma OKAM. Wyróżnikiem inwestycji są dwa wieżowce o wysokości 11 i 13 kondygnacji tworzące pierzeję al. Kościuszki.
Całe osiedle liczyć będzie 276 mieszkań (o pow. do 140 mkw.). Do dyspozycji mieszkańców będzie podziemny garaż i miejsca parkingowe na poziomie gruntu. Powstanie też 6 lokali usługowych, planowanych głównie pod gastronomię, jako uzupełnienie oferty Strefy Piotrkowska 217. Osiedle będzie mieć własną wypożyczalnię elektrycznych rowerów i hulajnóg, salę fitness, całodobową recepcję oraz paczkomat. Stanie tam również stacja do ładowania elektrycznych pojazdów
Jedną z oczekiwanych inwestycji, których realizacja rozpocznie się w nadchodzącym 2024 r. będzie Magazyn Bawełny – projekt łódzkiego inwestora A&A Holding, który zagospodaruje ostatnią niewykorzystaną część kompleksu Manufaktury, magazynowy budynek przy ul. Karskiego. Zostanie przekształcony w obiekt łączący funkcje biurowe z handlowo-usługowymi, w tym także gastronomią. Jego ważną częścią będzie zielony pasaż z bogatą roślinnością i zachęcającą do odpoczynku w tej przestrzeni małą architekturą. Projekt jeszcze w 2023 r. uzyskał pozwolenie na budowę, która rozpocząć się ma w pierwszych miesiącach nadchodzącego roku.
W pierwszej połowie 2024 r. ma rozpocząć się też budowa kamienicy Flora, która zostanie wzniesiona przy skrzyżowaniu ul. Kilińskiego z ul. Nawrot. Nowoczesny 8-kondygnacyjny (w najwyższej części) apartamentowiec ma swą bryłą nawiązywać do XIX-wiecznych łódzkich tradycji architektonicznych ma wpisywać się w historyczne otoczenie i domykać pierzeje obu ulic. Ma szczycić się także wyjątkowym łódzkim akcentem – parteru elewacji pokryją płyty z cytatami „Ziemi Obiecanej” Władysława Reymonta.
Budynek ma oferować 151 mieszkań o powierzchni od 35 do 160 mkw., a także 120 miejsc parkingowych na terenie posesji i w podziemnym garażu z wjazdem od strony ulicy Kilińskiego. Zewnętrzna bryła budynku wzbogacona zostanie stylowymi balkonami i tarasami. Elewacja z naturalnego piaskowca, ma idealnie komponować się z okoliczną zabudową.
W 2024 r. łodzianie będą mogli obserwować przemianę, jakiej poddany będzie pochodzący z XIX w. zespół fabryczno-mieszkalny Smitza i van Enderta przy ul. Wólczańskiej 13. Na bazie historycznych zabudowań, w których działała niegdyś myjnia i apretura jedwabiu, powstaną Lofty w Fabryce Jedwabiu, inwestycja spółki Revisit Home.
Historyczne budynki na posesji zostaną podwyższone o dodatkowe kondygnacje. Zabudowę działki uzupełnią też dwa nowe domy mieszkalne (w głębi działki), które architektonicznie będą wpisywać się w otoczenie. Dla przyszłych mieszkańców powstanie też podziemny parking.
Inwestycja zaoferuje 107 lokali mieszkalnych (ok. 6,3 tys. mkw.). W części pofabrycznej i kamienicznej dominować będą lofty i apartamenty utrzymane w loftowym w tym stylu. W projekcie zaplanowano też 4 lokale usługowe, w których powstaną m.in. siłownia i strefa coworkingowa – do wyłącznej dyspozycji mieszkańców posesji. Lofty w Fabryce Jedwabiu ma zasilać w energię instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachach nowych budynków. W zwartej zabudowie nie zabraknie zieleni. Lofty w Fabryce Jedwabiu mają szczycić się ogrodami na dachach oraz niską roślinnością we wspólnym dla mieszkańców pasażu między budynkami.
Wypada wspomnieć też o innym, mocno już zaawansowanym projekcie Revisit Home, którym są Słoneczne Tarasy powstające przy ul. Kilińskiego 12. Na działce o powierzchni 3600 mkw. trwa budowa 5-piętrowego domu mającego być realizacją wizji nowoczesnej wielkomiejskiej kamienicy. Będzie w nim 100 mieszkań, 7 lokali użytkowych i podziemny parking na 122 pojazdy. Ozdobą inwestycji będą ogrody na dachach, kipiące zielenią dziedzińce i frontowa fasada od ul. Kilińskiego, jaką stworzy ażurowa stalowa konstrukcja odsunięta od przeszklonej elewacji budynku.
O nowy obiekt wzbogaci się łódzki rynek nieruchomości biurowych. W 2024 roku ma rozpocząć się budowa biurowca Prismistic Office, który ma stanąć przy ul. Przybyszewskiego na niezabudowanej parceli przy drodze odchodzącej w kierunku ul. Milionowej (na wysokości hipermarketu Carrefour). Inwestorem jest grupa kapitałowa Peira, a projekt stworzyło łódzkie studio Reform Architekci, które przedstawiło wizję lekkiego przeszklonego obiektu biurowo-usługowego na planie trójkąta (kształt wymuszają granice działki) z ogólnodostępnym wewnętrznym patio. Gmach będzie mieć ok. 14 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Na parterze znajdą się lokale dla handlu i usług, wyższe kondygnacje będą przeznaczone na biura.
Na początku 2024 r. powinna rozpocząć się budowa budynku Fern, wielofunkcyjnego gmachu, który ma uzupełnić zabudowę Off Piotrkowska Center. Planowany gmach będzie miał 5 kondygnacji, na których przewidziano lokale na działalność handlowo-usługową, salony beauty oraz wellness&spa, usługi medyczne, biura i restaurację (na najwyższym piętrze). Na dachu powstanie ogólnodostępny taras widokowy z letnim kinem, klubem muzycznym i strefą relaksu. W prześwicie bramowym budynku, od wejścia na OFF, ciągnąć się będzie „szpilkostrada” – pas gładkiej nawierzchni ułatwiający wygodne przejście przez kompleks w butach na wysokich obcasach. Będzie się ciągnął od ul. Piotrkowskiej aż do wielopoziomowego parkingu dla 226 aut, który w ramach tej samej inwestycji stanie w głębi OFF-a przy ul. Sienkiewicza.
Wśród inwestycji skupiających na sobie uwagę łodzian nadal będzie też postępująca budowa średnicowego tunelu kolejowego pod miastem i powstających na nim przystanków: Łódź Śródmieście (ul. Zachodnia/Zielona), Łódź Polesie (ul. ogrodowa/Karskiego) i Łódź Koziny (al. Włókniarzy/Drewnowska). Choć realizacja projektu przeciąga się i powoduje wiele utrudnień, jej dokończenie ma walnie przyczynić się do poprawy komunikacji po mieście i ułatwiając dojazd do niego przyjezdnym.
Nie można zapomnieć również o projekcie Kolei Dużych Prędkości, która ma połączyć duże polskie miasta z planowanym Centralnym Portem Komunikacyjnym. Pierwsza linia ma powstać między Łodzią a Warszawą z przedłużeniem do Wrocławia i Poznania. Przez Łódź szybkie pociągi mają jechać tunelem, który powstanie niezależnie od powstającego już tunelu średnicowego. Ma biec od dworca Łódź Fabryczna pod ulicami: Struga, Gdańską i Kopernika aż po Retkinię, gdzie będzie jego wylot. Na tym tunelu nie będzie przystanków pasażerskich, ale powstanie szereg innego rodzaju budynków: wyjścia awaryjne, stacje wentylatorowe i inne obiekty techniczne.
Źródło: Urząd Miasta Łodzi / lodz.pl