Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników wieżowców i panoram Warszawy. Właściciel najwyższego budynku w Unii Europejskiej, 310-metrowego biurowca Varso Tower, firma HB Reavis w przyszłym roku udostępni turystom taras widokowy znajdujący się na wysokości 230 metrów.
Przed windami panoramicznymi Varso Tower, przygotowanymi z myślą o turystach, stanie recepcja w której będzie można kupić bilet. Taki układ zapewni oczekującym spektakularny widok na szklane windy, które będą poruszać się z prędkością dwóch pięter na sekundę. Właściciel wieżowca, firma HB Reavis informuje, że obsługą tarasów zajmie się firma dbająca o podobne punkty widokowe na terenie całej Europy.
– Varso Tower podzieli się tym, co ma najlepsze, czyli widokiem. Każdy będzie mógł podziwiać panoramę Warszawy z nowej perspektywy – mówi Marcin Chruśliński z HB Reavis.
W budynku działa już pierwsza winda panoramiczna, która będzie mogła wywieźć turystów na 46. piętro. Kolejna, z 46 piętra, jeszcze jest aktualnie w montażu. Ta przewiezie gości jeszcze wyżej, na dwa tarasy widokowe oraz do restauracji.
Pierwszy taras Varso Tower jest częściowo przykryty. Będzie na nim funkcjonowała kawiarnia. Z drugiego, położonego wyżej, na wysokości 230 metrów będzie mozna podziwiać panoramę Warszawy.
Flagowa inwestycja HB Reavis odmieniła fragment centrum Warszawy. Zaprojektowany przez pracownię Foster + Partners wieżowiec o powierzchni 70 000 mkw. to jeden z nowych symboli stolicy, a także najwyższy budynek w Unii Europejskiej pod względem wysokości architektonicznej. Wkrótce do biurowca wprowadzą się pierwsi najemcy.
Imponująca budowa u zbiegu ulicy Chmielnej i al. Jana Pawła II, tuż przy stołecznym Dworcu Centralnym, wyłoniła się z ziemi na początku 2019 roku, po zakończeniu prac w podziemnej części obiektu. Niespełna dwa lata później budynek osiągnął docelową wysokość 230 metrów do dachu. Po zamontowaniu iglicy w lutym 2021 roku Varso Tower urósł do 310 metrów i przewyższył Pałac Kultury i Nauki oraz zdominował ranking najwyższych budynków w Unii Europejskiej. Rok temu, na jednym z tarasów, 206 metrów nad ziemią, zasadzono 16 drzew, które stworzyły najwyżej położony ogród w Warszawie. Kilkanaście drzew pojawiło się też przed budynkiem oraz w przestronnym lobby, które zdobi ręcznie wykonana ceramiczna mozaika.
Jakość zastosowanych w budynku rozwiązań proekologicznych i sprzyjających dobremu samopoczuciu użytkowników została doceniona przez niezależnych audytorów BREEAM oraz WELL.
Obecnie wewnątrz budynku najemcy aranżują swoje biura. Pierwsi pracownicy wprowadzili się do Varso Tower we wrześniu. Docelowo, swoje siedziby otworzą tu m.in.: dostawca usług informatycznych Box oraz międzynarodowe kancelarie prawne CMS i Greenberg Traurig.
Flagowa inwestycja firmy HB Reavis to 70 tys. mkw. powierzchni. Najemcy skorzystają z ponad 1 100 miejsc parkingowych dla samochodów, przeszło 750 dla rowerów oraz 80 dla motocykli. Inwestor przewidział jeszcze m.in. restaurację i bar (na 46. i 48. piętrze) a także dwa tarasy widokowe (na 49. i 53. piętrze).
Varso Tower to jeden z trzech budynków kompleksu Varso Place, w którego skład wchodzą biura, hotel, centrum innowacji oraz pasaż handlowo-usługowy mieszczący m.in. restauracje, klub fitness i przychodnię. Zgodnie z przyjętą przez HB Reavis Group strategią aktywnego zarządzania i budowania długofalowej wartości ukończonych nieruchomości, firma ta pełni także rolę zarządcy Varso Place.
Główne podmioty zaangażowanie w projekt:
- Inwestor, deweloper i generalny wykonawca: HB Reavis
- Projekt architektoniczny: Foster + Partners
- Projekt wykonawczy: Epstein
- Konstrukcja: Matejko i Wesoły
- Instalacje sanitarne i elektryczne: BuroHappold
- Nadzór Inspektorski – Project Management
- Certyfikacja ekologiczna: Sweco Consulting
- Windy: VDA / Schindler
- Fasada: Emmer Pfenninger / Scheldebouw
- Architektura krajobrazu: RS Architektura