Warszawa: zielony kampus Forest z kredytem na ponad 160 mln euroźródło: mat. inwestora

Warszawa: zielony kampus Forest z kredytem na ponad 160 mln euro

Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
Forest
adresWarszawa, Burakowska 14
inwestorHB Reavis Group
komercjalizacjaSavills sp. z o.o.
projektantHRA Architekci Sp. z o.o.
REKLAMA
Kampus biurowy Forest będzie jednym z największych projektów biurowych powstających obecnie w Europie i jednym z najbardziej zielonych w Polsce. Inwestor właśnie otrzymał kredyt w wysokości 162 mln euro na sfinansowanie całego przedsięwzięcia.
Kompleks Forest to druga, po wieżowcach Varso Place, największa inwestycja HB Reavis w Polsce. Budynki powstające w Warszawie na pograniczu Woli, Śródmieścia i Żoliborza zaoferują 78 000 mkw. przestrzeni pracy, ogólnodostępne partery z gastronomią i usługami oraz zielone patio dla pracowników biur i sąsiadów. 

Kredyt w wysokości 162 mln euro na sfinansowanie przedsięwzięcia przyznało HB Reavis konsorcjum czterech banków – Santander Bank Polska, Bank Pekao S.A., PKO Bank Polski S.A. oraz BNP Paribas Bank Polska S.A.

Budowa już trwa

Budowa kampusu Forest położonego w pobliżu centrum handlowego Arkadia trwa od czerwca 2019 roku. To jeden z największych projektów biurowych powstających obecnie w Europie i jeden z najbardziej zielonych w Polsce. 

Projekty HB Reavis odzwierciedlają zmiany na rynku pracy. Powstają z myślą o ludziach, którzy stanowią najcenniejszy zasób współczesnych organizacji. Chcemy, aby nasze budynki jak najlepiej odpowiadały na potrzeby użytkowników i sprzyjały ich produktywności. Jednocześnie stawiamy na najwyższe standardy ekologiczne. Otrzymany kredyt potwierdza, że nasze podejście jest doceniane przez instytucje finansowe, które coraz częściej analizują zgodność takich projektów z zasadami zrównoważonego rozwoju – mówi Peter Pecnik, prezes zarządu HB Reavis w Polsce.

Zakończenie pierwszego etapu projektu planowane jest do końca 2020 roku – obecnie trwa realizacja nadziemnych kondygnacji budynków od strony ul. Burakowskiej. Wieżowiec, położony najbliżej Ronda Zgrupowania AK "Radosław", zostanie oddany do użytku do końca 2021 roku.


Projekt inspirowany naturą

Jak zapowiadają przedstawiciele HB Reavis, Forest zapewni zdrowe i kreatywne warunki pracownikom różnych pokoleń i specjalizacji – zarówno korporacjom jak i start-upom. 

Z myślą o tych pierwszych zaplanowano największą w stolicy powierzchnię na jednym piętrze (niemal 8 000 mkw.). Z kolei młodzi przedsiębiorcy mają docenić możliwość elastycznego wynajmu przestrzeni biurowej oraz dużą przestrzeń coworkingową i mniej formalną atmosferę miejsca, w którym życie toczy się również po godzinach pracy. 

Na parterach ulokowane zostaną restauracje i kawiarnie, a pomiędzy budynkami – przechodni plac i tereny zielone wielkości dwóch boisk piłkarskich. Łącznie zasadzonych zostanie tu około 400 drzew i krzewów.

Realizując projekt Forest czerpiemy z natury pełnymi garściami. Nasz zielony kampus biurowy będzie idealnym środowiskiem pracy dla dużych firm z ugruntowaną pozycją na rynku oraz start-upów. Z myślą o tych pierwszych, zaplanowaliśmy największą w Warszawie powierzchnię biurową na jednym piętrze. Z kolei młodzi przedsiębiorcy docenią dużą przestrzeń coworkingową i mniej formalną atmosferę, w której życie toczy się w rytmie natury. Otoczony zielenią Forest będzie miejscem z klimatem niespotykanym w typowych dzielnicach biznesowych – zaznacza Ewelina Mikołajczewska, Development Manager.

Varso, czyli najwyższy budynek w UE

Wspomniana wyżej druga inwestycja HB Reavis w Warszawie, czyli kompleks biurowy Varso Place, jest już na zaawansowanym etapie.

– Realizacja takiego miejsca jak Varso Place – najwyższego budynku w Unii Europejskiej – to marzenie wielu architektów i inżynierów. Najnowocześniejsze technologie, starannie dobrane materiały wykończeniowe, świetnie wyposażone i zdrowe biura. Tworzymy nie tylko prestiżowe centrum biznesowe, ale też przestrzenie dostępne dla każdego – od bezpośredniego otoczenia naszych budynków, które stanie się bardziej uporządkowane i przyjazne pieszym, poprzez zadaszony pasaż z restauracjami i sklepami, po spektakularny, publiczny taras widokowy na szczycie Varso Tower. Skala pozytywnych zmian, jakie czekają tę część centrum Warszawy jest ogromna – zaznacza Marcin Chruśliński, Development Manager.

Dwa niższe budynki Varso Place inwestor odda do użytku wiosną tego roku. Z kolei konstrukcja najwyższej części tego projektu – 230-metrowego wieżowca Varso Tower zaprojektowanego przez pracownię Foster + Partners, osiągnie docelową wysokość latem i będzie gotowa na prace wykończeniowe i aranżacyjne.

Najemcy już są

Firma Orsted to najnowszy klient, który wybrał przestrzenie biurowe Varso Place. To duński koncern energetyczny, który stawia na zieloną energię. Już teraz jest jednym z globalnych liderów w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej. Do Varso Place, a dokładnie do budynku Varso 2, pracownicy Orsted przeprowadzą się za rok.

Największymi użytkownikami tego samego budynku będą: kampus naukowo-technologiczny Cambridge Innovation Center oraz Bank Gospodarstwa Krajowego, który niedawno wynajął dodatkową przestrzeń biurową. W Varso Place będą również działać firmy takie jak Nvidia, Yves Rocher i Workday. Znaczną część środkowego z trzech wieżowców zajmie pierwszy w Polsce 4-gwiazdkowy hotel NYX.

Już wkrótce planowane jest otwarcie klubu fitness Zdrofit oraz przychodni PZU Zdrowie. Niebawem, na ogólnodostępnych parterach niższych budynków będzie można zjeść w takich lokalach jak Nutrimind Group, Stół i Wół, Menya Musashi, Karmello, Salad Story, Vincent czy Wrap Me. Pojawi się tam też salon kosmetyczny Nail Spa, biuro podróży Sun Way Travel i kantor Wiek.

Komentarze (1)

Napisz komentarz
mimi(gość)
lepszy forest jest na pobliskim cmentarzu
REKLAMA