Trwają zaawansowane prace związane z rozbudową budynku Opery Nova w Bydgoszczy. To największa inwestycja realizowana w centrum miasta. Jej zakończenie planowane jest w tym roku. Za realizację prac budowlanych przy IV kręgu odpowiada firma Budimex.
Prace budowlane przy rozbudowie Opery Nova w Bydgoszczy rozpoczęły się wiosną 2023 roku. Na poziomie ulicy F. Focha w gmachu urządzony zostanie między innymi hol wystawowy. Od strony rzeki przewidziano taras widokowy, który łączyć będzie się z kładką J. Kiepury. Wyższe kondygnacje pomieszczą m.in. salę kinową i pomieszczania biurowe.
Podziemna część budynku pomieści między innymi podziemny dwupoziomowy parking, salę prób scenicznych, zapadnie, pomieszczenia techniczne.
Z inicjatywą rozbudowy Opery Nova wyszedł Maciej Figas, który przedstawił propozycję władzom Bydgoszczy. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zadeklarował wolę współfinansowania inwestycji po połowie z władzami województwa, co było podstawą do podpisania stosownego porozumienia i skierowania zadania do realizacji. Prace budowlane zakończą się w tym roku. Po odbiorach będą objęte 7-letnią gwarancją.
WIZUALIZACJE:
Nowa część Opery Nova pomieści m.in.:
• salę prób scenicznych z wielofunkcyjnym rozwiązaniem widowni, sceny, orkiestronu, zapadni i innych elementów związanych z technologią sali (maksymalna liczba widzów – 485 osób),
• przestrzeń wielofunkcyjną stanowiącą poszerzenie foyer budynku Głównego Opery,
• przestrzeń wystawienniczą i innych działań artystycznych,
• salę kinową o bardzo wysokich parametrach obrazu i dźwięku (maksymalna liczba widzów – 205 osoby),
• powierzchnie dopełniające o funkcji gastronomicznej, technicznej i zaplecza, w tym także taras widokowy od strony rzeki z widokiem na katedrę i Wyspę Młyńską.
Druga część inwestycji stanowi dwupoziomowy garaż podziemny z wjazdem z ulicy Karmelickiej. Garaż połączony będzie funkcjonalnie z budynkiem Głównym Opery oraz z IV kręgiem. Zapewni miejsca postojowe dla 228 pojazdów. Pozwoli to uporządkować i nadać estetycznego wyglądu kolejnym terenom w Salonie Bydgoszczy. Na jego dachu zaplanowano zieleń, także dosadzenie drzew.
W trakcie rozbudowy Opery Nova o IV krąg kładka zostanie lepiej skomunikowana z placem otaczającym ważny gmach. Znikną m.in. schody utrudniające poruszanie osobom z niepełnosprawnościami i rowerzystom.
Inwestycja kosztuje 116 mln zł. Prace budowlane zakończą się w 2025 roku.






![W Warszawie powstaje pierwsza podziemna trasa tramwajowa [FILM]](https://investmap.pl/_i/gallery/47/47/621871_100x70.png)


![Warszawa z coraz mniejszą ofertą nowych biur [RAPORT]](https://investmap.pl/_i/image/109/109/77421_100x70.jpg)


![NICKEL Resort & Wellnest Grzybowo z pozwoleniem na użytkowanie [ZDJĘCIA]](https://investmap.pl/_i/gallery/230/102/686054_100x70.jpg)



![[Bydgoszcz] Wiecha nad nową częścią Galerii Pomorskiej](https://investmap.pl/_i/image/45/45/2861_100x70.jpg)
![[Wrocław] W 2013 ruszy budowa hotelu przy Modrzejewskiej. Opera: komplikuje to nasze plany](https://investmap.pl/_i/image/95/95/3423_100x70.jpg)
![Cavatina ruszyła z budową dwóch biurowców w Krakowie [WIZUALIZACJE]](https://investmap.pl/_i/image/51/51/49203_100x70.jpeg)
![Ruszyła budowa piątego etapu osiedla Miasteczko Nova Ochota w Warszawie [WIZUALIZACJE]](https://investmap.pl/_i/image/54/54/50998_100x70.jpeg)
![[Bydgoszcz] Rozbudowana Galeria Pomorska atrakcyjna dla klientów i najemców](https://investmap.pl/_i/image/83/83/15443_100x70.jpg)
![Kraków: Ogrody Prądnika – ruszyła budowa nowych, piętrowych apartamentów [WIZUALIZACJE]](https://investmap.pl/_i/image/12/12/48652_100x70.jpeg)
![[Bydgoszcz] Galeria Pomorska: wstęga przecięta](https://investmap.pl/_i/image/111/111/8559_100x70.jpg)
![[Bydgoszcz] W Galerii Pomorskiej ruszył proces przekazywania lokali nowym najemcom](https://investmap.pl/_i/image/132/4/4996_100x70.jpg)
![[wielkopolskie] Rodzinny Zakątek z gotowymi domami](https://investmap.pl/_i/image/243/115/37107_100x70.jpg)
![[wielkopolskie] Budowa Rodzinnego Zakątka pod Poznaniem postępuje zgodnie z planem](https://investmap.pl/_i/image/232/104/48104_100x70.jpeg)