W centrum Krakowa trwa rewitalizacja dawnego zabytkowego kościoła św. Jadwigi i kamienicy przy ulicy Stradomskiej Angel Poland Group

W centrum Krakowa trwa rewitalizacja dawnego zabytkowego kościoła św. Jadwigi i kamienicy przy ulicy Stradomskiej

ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
REKLAMA

W stolicy Małopolski, w kamienicy przy ul. Stradomskiej, której historia sięga XIV wieku powstaje Stradom House – pierwszy w Polsce, ekskluzywny hotel należący do Autograph Collection Hotels by Mariott.

Obiekt zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie Wawelu. W zabytkowej kamienicy na przestrzeni lat mieściły się m.in. klasztor, szpital i siedziba dowództwa wojskowego. Inwestorem jest firma Angel Poland Group. Za projekt architektoniczny odpowiedzialne jest DDJM Biuro Architektoniczne Sp. z o.o.

– Wizją towarzyszącą projektowaniu Stradom House było stworzenie niepowtarzalnego miejsca tutaj, w Krakowie. Miejsca, w którym ludzie będą mogli swobodnie brać udział w wydarzeniach kulturalnych, korzystać z restauracji, klubu, 5-gwiazdkowego hotelu czy centrum spa & fitness i przestrzeni eventowych. Zespół ekspertów zadbał o płynny przepływ doświadczeń z najwyższą dbałością o szczegóły. Angel Poland Group przenosi filary swojej marki: kapitał, lokalizację i lifestyle na kolejny poziom – mówi Lionel Valla, Hotel General Managerem w Angel Poland Group.

W stolicy Małopolski Angel Poland prowadzi prace przy przebudowie frontowej kamienicy przy ulicy Stradomskiej 12-14 oraz przebudowie dawnego zabytkowego kościoła św. Jadwigi. Obok, w ramach tej samej inwestycji trwa budowa apartamentowca, w miejscu wyburzonego przedszkola, na tyłach działki.

fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
Angel Poland Group
Angel Poland Group
Angel Poland Group
Angel Poland Group

Budynek, w który powstał hotel, położony pomiędzy dzielnicą żydowską a królewską. W ramach inwestycji o nazwie Angel Stradom kamienica przy ulicy Stradomskiej zamieni się w ekskluzywny hotel ze 125 pokojami. Od ulicy zaprojektowano ogólnodostępne wejście do restauracji oraz kwiaciarni. Restauracja powstanie w przylegającym do kamienicy dawnym zabytkowym kościele św. Jadwigi. Prace przy przebudowie obiektu polegają na wyburzeniu wszystkich stropów, a ściany świątyni zostaną odrestaurowane.

– Położenie hotelu jest doskonałym miejscem do odkrywania tętniącego życiem miasta. Goście mogą zrelaksować się i wypocząć w "Soli" nowoczesnym hotelowym spa i centrum fitness. Do swojej dyspozycji mają laboratorium urody miejsce stworzone do indywidualnych zabiegów pielęgnacyjnych z wykorzystaniem lokalnej soli kamiennej, a także 20-metrowy kryty basen i najnowocześniejsze urządzenia do zabiegów mokrych. Smakoszy zachwyci elegancka restauracja z owocami morza, oferująca połączenie klasycznych dań z menu otwartym na światowe trendy. Dodatkowo w hotelu znajduje się druga restauracja inspirowana wielokulturową kuchnią krajów śródziemnomorskich, dzięki której można doświadczyć wyjątkowych doznań smakowych. Hedwigs perła hotelu, światowej klasy bar i piwnica z winami mieści się w odrestaurowanej kaplicy, będąc hołdem dla przeszłości budynku – mówi Lionel Valla.

Firma zdecydowała się rewitalizację budynku ze względu na jego lokalizację.

REKLAMA

– Kamienica Stradom znajduje się w strategicznym miejscu z doskonałą dostępnością, tuż pomiędzy starym miastem a dzielnicą Kazimierz. Ponadto pomimo początkowo złego stanu technicznego, zespół projektowy dostrzegł ogromny potencjał w tym opuszczonym budynku. Jego długa i ciekawa historia była wspaniałym źródłem inspiracji do stworzenia tożsamości tego miejsca na nowo. Idealnie pasowała również do filarów Angel Poland Group – podkreśla Valla.

Obok, w ramach tej samej inwestycji trwa budowa apartamentowca z parkingiem podziemnym na 150 miejsc, w miejscu wyburzonego przedszkola, na tyłach działki. Teren za nowym tym budynkiem przemieni się w bogaty w roślinność i ciekawie urządzony ogród.

fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
Angel Poland Group
Angel Poland Group
Angel Poland Group
fot. Damian Daraż

Ze względu na charakter i kompleksowość renowacji konieczna była współpraca inwestora z różnymi firmami.

– Współpracowaliśmy m.in z brytyjskim studiem Blacksheep oraz hiszpańskim ADC Atelier, przy całym projekcie pomagali nam również nasi lokalni eksperci. Odrestaurowanie opuszczonego budynku z zachowaniem ducha jego pierwotnej architektury jest naprawdę bardzo złożonym procesem. Przeprowadziliśmy wiele badań i ekspertyz, aby odnowić budynek w zgodzie z historią. Stradom stał się esencją powyższego. Efektami ekscytującej pracy przy projekcie łączącym w sobie zadania architektoniczne i wymagania operacyjne są niezrównane doznania, które oferuje Stradom. Przy projekcie pracowało wielu wyspecjalizowanych konsultantów, ich talent był niezbędny do urzeczywistnienia naszej wizji – informuje Lionel Valla.

Przypomnijmy, pod koniec 2013 roku popadające w ruinę budynki przy ulicy Stradomskiej 12-14 w Krakowie wraz z przedszkolem miasto sprzedało firmie Angel Poland za kwotę ok 28 milionów złotych.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA