W centrum Warszawy powstaje wielki kompleks wielofunkcyjny ze 150-metrowymi wieżowcami JEMS Architekci

W centrum Warszawy powstaje wielki kompleks wielofunkcyjny ze 150-metrowymi wieżowcami

FILM + ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
REKLAMA

W centrum Warszawy, na Woli, trwają pierwsze prace związane z budową nowego, wielkiego kompleksu wielofunkcyjnego o nazwie Towarowa 22. To nowa inwestycja AFI Europe i Echo Investment S.A.

Nowoczesne, przyjazne i wygodne do życia miasto z wyjątkową przestrzenią publiczną – taki już niedługo będzie kwartał Warszawy pomiędzy ul. Towarową, Pańską i Miedzianą. Powstaną tu biura, mieszkania na sprzedaż i wynajem, powierzchnie pod restauracje i punkty usługowe. Pamiątką po przemysłowej spuściźnie Woli będzie publicznie dostępny Park Słowa Polskiego zaprojektowany według nowatorskiego pomysłu, z drzewami przerastającymi dawne hale produkcyjne.

– To wieloletnia, długofalowa inwestycja, która będzie realizowana etapami. Z tego względu oszacowanie całkowitego kosztu tej inwestycji jest niemożliwe – mówił podczas prezentacji projektu Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

Jak podkreślają inwestorzy, pierwsze budynki kompleksu Towarowa 22 – jeden mieszkalny i jeden biurowy – mają być gotowe za ok. 2 lata. Ile potrwa realizacja całej inwestycji, na razie nie wiadomo. Dla porównania projekt Browarów Warszawskich realizowany był przez 7 lat.

– Towarowa 22 to Browary Warszawskie w wersji 2.0. To będzie nasz flagowy projekt "destination". To miastotwórcza inwestycja, która wpisuje się w potrzeby Warszawy i przeciąga serce tego miasta na Wolę. Jeżeli chodzi o funkcje, to ok. 50 proc. będą stanowiły biura, 25 proc. mieszkania na sprzedaż, a 25 proc. lokale mieszkaniowe na wynajem. Handel, usługi i restauracje będą mieściły się w lokalach na poziomie ulic – wyjaśnił Nicklas Lindberg.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. mickam

WIZUALIZACJE (FILM):

O INWESTYCJI:

REKLAMA

Centrum Warszawy przesuwa się na Wolę, która z dzielnicy przemysłowej zmieniła się w biznesowe zagłębie. W samym jej sercu znajduje się Towarowa 22, teren inwestycyjny o powierzchni 6,5 ha, na którym znajdowały się dawne zakłady poligraficzne i stare centrum handlowe Już niedługo będzie to nowoczesny, otwarty i wielofunkcyjny kwartał atrakcyjnego miasta. Jego centralnym punktem będzie park miejski stworzony na elementach dawnej drukarni. Park Słowa Polskiego będzie zapraszał do odwiedzenia inwestycji od strony ul. Miedzianej. Zieleń otoczy publicznie dostępny zabytkowy pawilon Domu Słowa Polskiego i będzie się ciągnąć w dawnych halach produkcyjnych za pawilonem.

– Chcemy, by Towarowa 22 była modelowym przykładem nowoczesnego miasta, które jest budowane z myślą o aktualnych potrzebach mieszkańców, szacunkiem do jego przeszłości, a także troską o przyszłość. Dlatego poświęciliśmy mnóstwo energii na stworzenie idealnego połączenia budynków i przestrzeni publicznej. Projektu dobrze wpisanego w kontekst, odpowiedzialnego klimatycznie, otwartego i przyjaznego – symbiozy człowieka i natury. Zależy nam także na wykorzystaniu historycznego dziedzictwa. Elementy konstrukcyjne najciekawszych hal fabrycznych proponujemy wykorzystać jako bazę dla nowoczesnego, wielopoziomowego parku miejskiego, zielonej enklawy, której brakuje na Woli. To unikalne rozwiązanie architektoniczne w skali europejskiej, które pokazuje zupełnie inne spojrzenie na wykorzystanie historycznego charakteru zabudowy – mówi Maciej Rydz, partner w pracowni JEMS Architekci.

JEMS Architekci
JEMS Architekci

Projekt przy ul. Towarowej podzieli działkę po dawnej drukarni na osiem nowych kwartałów, pomiędzy którymi przebiegną uliczki, ciągi piesze i rowerowe. Koncepcja zakłada odtworzenie ul. Wroniej i przejścia pomiędzy Chłodną a Pańską, a w parterach zapewnienie takich funkcji, jak sklepy, kawiarnie, restauracje oraz usługi.

Dwa centralne kwartały terenu z odrestaurowanym pawilonem Domu Słowa Polskiego staną się przestrzenią publiczną, ogólnodostępnym Parkiem Słowa Polskiego, którego część będzie wykorzystywała strukturę dawnych hal.

Dookoła parku powstaną budynki z mieszkaniami, biurami, mieszkaniami na wynajem i potrzebnymi na co dzień usługami. Łączna powierzchnia użytkowa budynków wyniesie ponad 200 tys. mkw.

Najwyższym punktem inwestycji będzie 150-metrowy budynek biurowy u zbiegu ul. Towarowej i Pańskiej. Pozostałe zabudowania będą łagodnie schodzić ku południowemu wschodowi – do ul. Miedzianej, tworząc łagodne przejście między wielkomiejskim Rondem Daszyńskiego i historyczną zabudową Woli.

JEMS Architekci
JEMS Architekci

– Projektując Towarową zwróciliśmy szczególną uwagę na zieleń, która będzie kluczowym elementem, wokół którego skupiają się budynki mieszkalne i biurowe. Wierzymy w idee zrównoważonego rozwoju miast i dlatego ponad połowa naszych projektów w budowie i przygotowaniu to kompleksowe, wielofunkcyjne inwestycje "destinations". Po olbrzymim sukcesie Browarów Warszawskich, jestem przekonany o gigantycznym potencjale Towarowej 22 – mówi Nicklas Lindberg.

Projekt przekształcenia tego terenu w wielofunkcyjny kwartał jest zgodny z trendami urbanistycznymi i wizją inwestorów zakładającą tworzenie zrównoważonych miast.

– Cieszymy się, że jesteśmy częścią przełomowego dla Warszawy projektu. Dbamy o to, by nasze inwestycje poprawiały miasta, wspierały jego rozwój, podkreślały piękno, funkcjonalność i dziedzictwo. Projekt przy Towarowej 22 będzie miał wszystkie te cechy. Spodziewamy się, że będziemy mogli rozpocząć budowę już za kilka miesięcy. W AFI Europe inwestujemy w projekty z założeniem wieloletniego horyzontu inwestycyjnego – nierzadko 10-20 lat i więcej – stąd nasze zainteresowanie projektami, które wyróżniają się na rynku nie tylko ze względu na dużą skalę, ale też zastosowane zielone rozwiązania i potencjałem utrzymania wartości dla inwestora i społeczności lokalnych. Pod tym względem Towarowa przerosła wszystkie nasze oczekiwania. Będzie to projekt zrównoważony, funkcjonalny i wpisujący się w wysokie ekologiczne standardy Unii Europejskiej – mówi Michał Stępień, wiceprezes AFI Europe Poland.

Komentarze (2)

Napisz komentarz
ojacie(gość)
dla muminkow
urypo(gość)
no i ile zagranicznych sklepów

Powierzchnie biurowe w Towarowa 22

Towarowa 22

Dostępna powierzchnia: 31000 m2
 • status budynku: w budowie
 • dostępność: 04 2025
 • klasa budynku: A
 • certyfikat: BREEAM - Outstanding
 • czynsz wywoławczy: 22.00 EUR
 • minimalny okres najmu (w latach): 7
 • współczynnik miejsc parkingowych: 1/200
 • liczba podziemnych miejsc parkingowych: 153
 • światłowód
 • monitoring
 • otwierane okna
 • podłoga techniczna