W grudniu ruszy nowe połączenie kolejowe z Gdyni przez Poznań i Wrocław do PragiČeské dráhy

W grudniu ruszy nowe połączenie kolejowe z Gdyni przez Poznań i Wrocław do Pragi

Orzech
Orzech
REKLAMA

Znakomite wiadomości. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, od grudnia ruszy nowe, bezpośrednie połączenie kolejowe pomiędzy czeską Pragą a Gdynią (przez m.in. Wrocław, Poznań, Bydgoszcz i Gdańsk). Co bardzo cieszy, będzie to nie jedna (jak wcześniej planowano), a cztery pary pociągów dziennie, o czym poinformował branżowy portal rynek-kolejowy.pl.

Na mapie kolejowych połączeń międzynarodowych pojawi się nowa linia Ex32 Praga – Pardubice – Wrocław – Gdynia. České dráhy (Koleje Czeskie) opublikowały kilka szczegółów dotyczących nowej linii kolejowej, która ma rozpocząć kursowanie w kategorii EuroCity od grudnia 2024 roku.

Cztery pary pociągów będą wyjeżdżać z Pragi o godzinach 6:56, 10:56, 14:56, 18:56 (pociąg nocny). Przyjazdy do Pragi mają być zgodne z umową ministerstwa transportu i czeskiego przewoźnika, i będą się odbywać o godzinach 9:03, 13:03, 17:03 i 21:03.

Pociągi z Gdyni wyjadą o północy, a potem ok. godziny 4 rano, 8 i 12.

Połączenie zyska też nową, oficjalną nazwę: Baltic Express. Ma w nim być 250 miejsc dla pasażerów. Po stronie polskiej połączenia ma obsługiwać PKP Intercity. Pociągi obsługujące nową trasę będą klimatyzowane, a pasażerowie będą mieli dostęp do Wi-Fi i przekąsek. Początkowo będą one dostarczane na miejsce, ale za jakiś czas zostanie wprowadzony wagon restauracyjny. W ten sposób skład miałby się wydłużyć o jeden wagon.

Z Gdyni do Pragi podróż ma potrwać około dziewięciu godzin. Po drodze pociąg pojedzie m.in. przez Gdańsk, Bydgoszcz, Poznań i Wrocław.

Według czeskich mediów ceny biletów mają zaczynać się od 110 zł za osobę (w jedną stronę).

REKLAMA

– Nowe pociągi zapewnią znacznie szybsze i lepsze jakościowo połączenie między czeską stolicą a Dolnym Śląskiem. Nowy pociąg z Czech nad Bałtyk pojedzie około trzy godziny krócej niż trwa obecna podróż przez Bohumín i Warszawę – poinformowały České dráhy.

Odjazdy z Wrocławia w kierunku Pragi zaplanowano wstępnie na: 5:06, 9:06, 13:06 i 17:06. Pociągi z Pragi dojadą zaś do stolicy Dolnego Śląska na 10:56, 14:56, 18:56 i 22:56. Jak widać pociąg w pierwszej kolejności ma służyć możliwie najdogodniejszej czasowo obsłudze odcinka z Wrocławia do Pragi.

Czas przejazdu na odcinku Praga – Wrocław ma wynieść poniżej 4 godzin. To o kilkadziesiąt minut szybciej niż autobusami na tej trasie i w podobnym czasie jak przejazd autem.

Czeskie Ministerstwo Transportu

Pomysł na uruchomienie połączenia Praga – Wrocław nie jest nowy

Przypomnijmy, w 2009 roku kursowała para pociągów ekspresowych z Pragi do Wrocławia przez Hradec Králové, a łączny czas podróży wynosił około sześć i pół godziny. W 2010 roku kursowała para pociągów Orlice Pardubice – Wrocław. Jednak podczas podróży z Pragi była konieczna przesiadka, a najszybsze połączenie zajmowało ponad pięć godzin.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA