Polsko-czeskie spotkanie koordynacyjne drogowców w sprawie połączenia S3 i D11źródło: GDDKiA / Foto: Magda Szumiata

Polsko-czeskie spotkanie koordynacyjne drogowców w sprawie połączenia S3 i D11

REKLAMA
25 sierpnia 2021 r. w Obwodzie Utrzymania Drogowego Bolków w Sadach Dolnych przy drodze ekspresowej S3 odbyło się polsko-czeskie spotkanie, którego tematem było połączenie drogi ekspresowej S3 i czeskiej autostrady D11.
W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z Wrocławia oraz RSD Hradec Kralove (Ředitelství silnic a dálnic – odpowiednik polskiego Oddziału GDDKiA).

Na terenie Polski S3… 

Biegnąca wzdłuż zachodniej granicy prawie 500-kilometrowa droga ekspresowa S3 to element Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego oraz europejskiego szlaku E65 o łącznej długości ok. 3950 km łączącego szwedzkie Malmö z greckim miastem Chania na Krecie. Docelowo S3 na terenie Polski będzie przebiegać południkowo od Świnoujścia na północy, do południowej granicy Polski w Lubawce i połączy się z autostradami A6 k. Szczecina, A2 k. Świebodzina i A4 k. Legnicy. Na terenie Dolnego Śląska S3 będzie miała 135 km długości. 
REKLAMA
Na etapie realizacji pozostają trzy fragmenty drogi ekspresowej S3 na terenie Dolnego Śląska: 
1. od węzła Kaźmierzów do węzła Lubin Północ. W listopadzie 2019 r. podpisaliśmy umowę na kontynuację tego odcinka o długości ok. 14,1 km. Zakończenie robót przewidziane jest w IV kwartale 2021 r. 
2. od węzła Bolków do węzła Kamienna Góra Północ. W październiku 2018 r. podpisaliśmy umowę z wykonawcą tego odcinka o długości 16,1 km. Zakończenie robót przewidziane jest w II połowie 2023 r. 
3. od węzła Kamienna Góra Północ do granicy państwa. W październiku 2018 r. podpisaliśmy umowę z wykonawcą tego odcinka o długości 15,3 km. Zakończenie robót przewidziane jest w II połowie 2022 r. 
Inwestycja od Bolkowa do granicy państwa realizowane są w systemie "Projektuj i Buduj". Umowna wartość całej budowanej drogi ekspresowej S3 od Bolkowa do Lubawki szacuje się na prawie 2,5 mld zł. Inwestycja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.   

…po czeskiej stronie granicy D11

Droga D11, z Pragi przez Hradec Kralove do granicy państwa w Lubawce, będzie miała łączną długość ok. 155 km. Ponad 90 km odcinek drogi z Pragi do Hradec Kralove jest już wybudowany. Odcinek Hradec Kralove - Jaromer, o długości ponad 22 km, jest na etapie realizacji i prawdopodobnie w grudniu br. zostanie oddany do ruchu. Natomiast ostatni fragment trasy Jaromer - Trutnov - granica państwa, o długości prawie 41 km, jest jeszcze na etapie przygotowania. Zgodnie z uzyskanymi informacjami jego budowa ma się rozpocząć w latach 2023/2024, a zakończyć w latach 2026/2027

O kontynuacji S3 za naszą południową granicą w ramach autostrady D11 mówi podpisane 11 lutego 2016 r. Memorandum o wzajemnych działaniach obu Państw Członkowskich UE. 23 stycznia 2017 r. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa podpisało z czeskim Ministerstwem Transportu Wspólne Oświadczenie w sprawie kontynuacji budowy połączenie drogowego S3-D11. W lipcu 2017 r. podpisane zostało również oświadczenie w sprawie dalszego wzmacniania potencjału infrastruktury transportowej na pograniczu obu państw. 

Źródło: GDDKiA

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA