W Krakowie trwa rewitalizacja dawnego zabytkowego kościoła św. Jadwigi i kamienicy przy ulicy Stradomskiej fot. Damian Daraż

W Krakowie trwa rewitalizacja dawnego zabytkowego kościoła św. Jadwigi i kamienicy przy ulicy Stradomskiej

FILM + ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
REKLAMA

W stolicy Małopolski, w kamienicy przy ul. Stradomskiej, której historia sięga XIV wieku powstaje Stradom House – pierwszy w Polsce, ekskluzywny hotel należący do Autograph Collection Hotels by Mariott. Zacznie przyjmować gości w III kwartale 2022 roku.

Obiekt zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie Wawelu. W zabytkowej kamienicy na przestrzeni lat mieściły się m.in. klasztor, szpital i siedziba dowództwa wojskowego. Inwestorem jest firma Angel Poland Group. Za projekt architektoniczny odpowiedzialne jest DDJM Biuro Architektoniczne Sp. z o.o.

– Wizją towarzyszącą projektowaniu Stradom House było stworzenie niepowtarzalnego miejsca tutaj, w Krakowie. Miejsca, w którym ludzie będą mogli swobodnie brać udział w wydarzeniach kulturalnych, korzystać z restauracji, klubu, 5-gwiazdkowego hotelu czy centrum spa & fitness i przestrzeni eventowych. Zespół ekspertów zadbał o płynny przepływ doświadczeń z najwyższą dbałością o szczegóły. Angel Poland Group przenosi filary swojej marki: kapitał, lokalizację i lifestyle na kolejny poziom – mówi Lionel Valla, Hotel General Managerem w Angel Poland Group.

W stolicy Małopolski Angel Poland prowadzi prace przy przebudowie frontowej kamienicy przy ulicy Stradomskiej 12-14 oraz przebudowie dawnego zabytkowego kościoła św. Jadwigi. Obok, w ramach tej samej inwestycji trwa budowa apartamentowca, w miejscu wyburzonego przedszkola, na tyłach działki.

Budynek, w który powstał hotel, położony pomiędzy dzielnicą żydowską a królewską. W ramach inwestycji o nazwie Angel Stradom kamienica przy ulicy Stradomskiej zamieni się w ekskluzywny hotel ze 125 pokojami. Od ulicy zaprojektowano ogólnodostępne wejście do restauracji oraz kwiaciarni. Restauracja powstanie w przylegającym do kamienicy dawnym zabytkowym kościele św. Jadwigi. Prace przy przebudowie obiektu polegają na wyburzeniu wszystkich stropów, a ściany świątyni zostaną odrestaurowane.

– Położenie hotelu jest doskonałym miejscem do odkrywania tętniącego życiem miasta. Goście mogą zrelaksować się i wypocząć w "Soli" nowoczesnym hotelowym spa i centrum fitness. Do swojej dyspozycji mają laboratorium urody miejsce stworzone do indywidualnych zabiegów pielęgnacyjnych z wykorzystaniem lokalnej soli kamiennej, a także 20-metrowy kryty basen i najnowocześniejsze urządzenia do zabiegów mokrych. Smakoszy zachwyci elegancka restauracja z owocami morza, oferująca połączenie klasycznych dań z menu otwartym na światowe trendy. Dodatkowo w hotelu znajduje się druga restauracja inspirowana wielokulturową kuchnią krajów śródziemnomorskich, dzięki której można doświadczyć wyjątkowych doznań smakowych. Hedwigs perła hotelu, światowej klasy bar i piwnica z winami mieści się w odrestaurowanej kaplicy, będąc hołdem dla przeszłości budynku – mówi Lionel Valla.

Firma zdecydowała się rewitalizację budynku ze względu na jego lokalizację.

– Kamienica Stradom znajduje się w strategicznym miejscu z doskonałą dostępnością, tuż pomiędzy starym miastem a dzielnicą Kazimierz. Ponadto pomimo początkowo złego stanu technicznego, zespół projektowy dostrzegł ogromny potencjał w tym opuszczonym budynku. Jego długa i ciekawa historia była wspaniałym źródłem inspiracji do stworzenia tożsamości tego miejsca na nowo. Idealnie pasowała również do filarów Angel Poland Group – podkreśla Valla.

fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż

Ze względu na charakter i kompleksowość renowacji konieczna była współpraca inwestora z różnymi firmami.

REKLAMA

– Współpracowaliśmy m.in z brytyjskim studiem Blacksheep oraz hiszpańskim ADC Atelier, przy całym projekcie pomagali nam również nasi lokalni eksperci. Odrestaurowanie opuszczonego budynku z zachowaniem ducha jego pierwotnej architektury jest naprawdę bardzo złożonym procesem. Przeprowadziliśmy wiele badań i ekspertyz, aby odnowić budynek w zgodzie z historią. Stradom stał się esencją powyższego. Efektami ekscytującej pracy przy projekcie łączącym w sobie zadania architektoniczne i wymagania operacyjne są niezrównane doznania, które oferuje Stradom. Przy projekcie pracowało wielu wyspecjalizowanych konsultantów, ich talent był niezbędny do urzeczywistnienia naszej wizji – informuje Lionel Valla.

Angel Poland Group
Angel Poland Group
Angel Poland Group
Angel Poland Group

Obok, w ramach tej samej inwestycji trwa budowa apartamentowca z parkingiem podziemnym na 150 miejsc, w miejscu wyburzonego przedszkola, na tyłach działki. Teren za nowym tym budynkiem przemieni się w bogaty w roślinność i ciekawie urządzony ogród.

Angel Poland Group
Angel Poland Group
Angel Poland Group
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż

Przypomnijmy, pod koniec 2013 roku popadające w ruinę budynki przy ulicy Stradomskiej 12-14 w Krakowie wraz z przedszkolem miasto sprzedało firmie Angel Poland za kwotę ok 28 milionów złotych.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA