W Łodzi powstaje zielona oaza. Miasto chce walczyć z wyspami ciepła w centrummateriały prasowe

W Łodzi powstaje zielona oaza. Miasto chce walczyć z wyspami ciepła w centrum

Karolina Piątek
Karolina Piątek
REKLAMA

Zielona Oaza ma być efektem przebudowy Pasażu im. Anny Rynkowskiej i Skweru im. Lecha Kunki, czyli terenu pomiędzy ulicami Kościuszki, Wólczańską i Gdańską. Plac budowy właśnie przejął wykonawca.

Zielona rewitalizacja w Śródmieściu to odpowiedź na typowo miejskie potrzeby – niską jakość środowiska i niską bioróżnorodność w przestrzeni publicznej. W ten sposób Łódź chce walczyć z wyspami ciepła w centrum miasta.

materiały prasowe
materiały prasowe

Zielona Oaza ma być efektem przebudowy Pasażu im. Anny Rynkowskiej i Skweru im. Lecha Kunki, czyli terenu pomiędzy ulicami Kościuszki, Wólczańską i Gdańską. Plac budowy właśnie przejął wykonawca. Po zmianach na Pasażu ma się pojawić mnóstwo zieleni. To między innymi 44 drzewa (m.in. jabłoń rajska ozdobna, czeremcha pospolita) i łącznie aż 10 411 krzewów, pnączy, bylin, roślin cebulkowych, m.in. dereń, trzmielina europejska, ligustr pospolity, śliwa tarnina, róża dzika, tawuła wierzbolistna, trzcinnik ostrokwiatowy, powojnik alpejski, wiciokrzew pomorski, bodziszek czerwony, szałwia omszona, aster alpejski, tulipany botaniczne w różnych kolorach.

Prace zaczną się od rozbiórki starej nawierzchni i elementów małej architektury. Pojawią się nowe ławki, fotele, leżaki obrotowe, ławki na gabionach, kosze na śmieci, stojaki na rowery, tablice edukacyjne, pergole, trejaże z żywej wikliny, zacieniacze, rekreacyjne urządzenia małej architektury, urządzenia siłowni plenerowej.

REKLAMA
materiały prasowe
materiały prasowe

Na zrewitalizowanym terenie ma pojawić się 8 hoteli dla owadów i 5 poidełek dla zwierząt. Poza tym także sensoryczny plac zabaw dla dzieci i społeczny ogród warzywno-owocowy, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Przestrzeń ma być zaaranżowana tak, by możliwe było zbieranie i zatrzymywanie wody opadowej, która będzie zasilała teren inwestycji. Pomóc mają w tym zbiornik retencyjny i tzw. sucha rzeka, która przy obfitych deszczach będzie zbierać nadmiar wody deszczowej i powoli rozsączać ją w grunt. Stworzymy też zacienione strefy, by dać wytchnienie mieszkańcom w upalne dni.

źródło: lodz.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA