W Polsce powstanie najnowocześniejsza fabryka rowerów w EuropieFot. ROMET

W Polsce powstanie najnowocześniejsza fabryka rowerów w Europie

Orzech
Orzech
REKLAMA

W Polsce, w województwie podkarpackim powstanie najnowocześniejsza fabryka rowerów w Europie. Polska firma ROMET chce zostać jednym z najbardziej znaczących producentów na europejskim rynku rowerowym. Dzięki otrzymanemu właśnie olbrzymiemu dofinansowaniu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) w wysokości 100 mln zł zmodernizuje swoją fabrykę w Podgrodziu niedaleko Dębicy.

Polska firma ROMET, która jest jednym z największych producentów rowerów w Europie, stawia na innowacyjne rozwiązania sprzętu. Obejmą one cztery obszary: produktowy, produkcyjny, ekologiczny oraz cyfrowy. W tym celu buduje nowoczesną fabrykę, a wartość inwestycji wynosi 100 mln zł.

– „ROMET od wielu lat konsekwentnie inwestuje w obszar badawczo–rozwojowy oraz stale unowocześnia proces produkcji i technologii. Wprowadzamy innowacje w kluczowych obszarach: w sferze produkcji, produktu, w obszarze ekologii oraz innowacji cyfrowych, które pozwolą nam jeszcze szybciej analizować dane i sprawnie dopasowywać procesy produkcyjne do aktualnych potrzeb. Pozytywna ocena wniosku przez NCBiR jest potwierdzeniem tego, że nasze projekty są nie tylko innowacyjne i dopracowane, ale również wyznaczają nowe standardy na rynku” – podkreśla Wiesław Grzyb, prezes ROMET.

Należąca do firmy ROMET fabryka w Podgrodziu koło Dębicy zostanie odpowiednio rozbudowana. Warto zaznaczyć, że zakład nie należy wcale do przestarzałych. Jest to wysoce zautomatyzowany ośrodek produkcyjny i jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Nowe inwestycje pomogą rozszerzyć gamę ofertową, która skupiona będzie głównie wokół zyskujących na popularności rowerach elektrycznych. To centralny punkt strategii nakreślonej przez właściciela firmy Wiesława Grzyba.

ROMET chce wprowadzić nowy standard w branży, którym będzie produkt łatwy w utrzymaniu, naprawie i modernizacji. Chodzi i produkcję roweru o modułowej konstrukcji, który nawet po zakupie będzie można doposażyć w elektryczny napęd. W ten sposób klienci nie będą musieli wybierać pomiędzy zwykłym, klasycznym rowerem a elektrykiem.

ROMET stawiając na ekologię, tworzy obecnie nowatorską modułową litowo-jonową baterią. Dzięki niej Klient będzie miał możliwość nawet dwukrotnie zwiększyć jej pojemność, a zatem wydłużyć zasięg wspomagania elektrycznego roweru według swoich indywidualnych potrzeb. Nowa bateria składająca się z jednego, dwóch lub trzech modułów zaoferuje od 400 do 1200 Wh. Będzie miała również dłuższą żywotność, oraz będzie w 80 proc. zdatna do recyklingu.

Fot. ROMET
Fot. ROMET

ROMET stawia na innowacje!

W ramach innowacji produkcyjnych ROMET stawia na rozwój procesów produkcji. Pozwolą one zwiększyć wolumen produkowanych rowerów, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów. W nowej fabryce będzie miejsce między innymi na automatyczną linię produkcyjną.

Kluczowym obszarem będą również innowacje cyfrowe. Powstaje nowy system ERP, czyli program do zarządzania wszystkimi zasobami, dzięki któremu o wiele łatwiej i sprawniej będzie można planować wszystkie procesy produkcyjne.

Fabryka ROMET będzie samowystarczalna energetycznie

REKLAMA

Zakład na Podkarpaciu ma być również samowystarczalny energetycznie. Dlatego firma stawia na termomodernizację, ale też inwestuje w fotowoltaikę.

Niskoemisyjne aluminium używane do produkcji lekkich i wytrzymałych ram rowerowych, malowanie rowerów ekologicznymi lakierami wodnymi czy wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii w fabryce ROMET, która znajduje się na Podkarpaciu to inicjatywy, które zostały już wdrożone. Już wkrótce – po zakończeniu inwestycji w panele fotowoltaiczne – fabryka ROMET pod Dębicą będzie energetycznie samowystarczalna.

Ramy do rowerów ROMET produkowane są z niskoemisyjnego aluminium, które powstaje w wyspecjalizowanych polskich hutach, w których opracowano autorską metodę produkcji tego surowca. Dzięki pełnej kontroli nad całym procesem produkcyjnym oraz wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, udało się aż o 3/4 zredukować emisję dwutlenku węgla wydzielanego podczas produkcji tego materiału. Co istotne, właściwości chemiczne i fizyczne tak wytworzonego aluminium pozostają niezmienne, co oznacza, że ramy rowerów tak samo lekkie i wytrzymałe jak w przypadku poprzednio używanych materiałów.

Fot. ROMET
Fot. ROMET

Zrównoważony rozwój i troska o środowisko

Niskoemisyjne aluminium używane do produkcji ram to tylko jeden z elementów zrównoważonego rozwoju w Grupie ROMET. Troskę o środowisko widać w ROMET na każdym etapie produkcji. Nowoczesna fabryka na co dzień korzysta z energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych, co znacząco zmniejsza emisję szkodliwych substancji. Do malowania rowerów wykorzystywane są jedynie ekologiczne lakiery wodne, które są o wiele bezpieczniejsze dla środowiska i ludzi. Farby powstałe na bazie wody lepiej kryją powierzchnię, co oznacza, że tworzą cieńszą warstwę na detalach roweru.

Dodatkowo ROMET tak zaplanował proces produkcji, by w jak największym stopniu korzystać z lokalnej produkcji. Materiały i zasoby pozyskiwane są z wykorzystaniem maksymalnie skróconych łańcuchów dostaw, co pozwala na znaczące zmniejszenie emisji CO2 związanej z transportem. Ponadto materiały z produkcji, takie jak makulatura, folia, aluminium czy resztki farb proszkowych w całości trafiają do recyklingu - są więc ponownie wykorzystywane w kolejnych procesach produkcyjnych.

– W ROMET dotrzymujemy słowa, gdy zobowiązujemy się do takiego planowania produkcji, by naszym użytkownikom dostarczać najwyższej jakości rowery, a jednocześnie chronić środowisko naturalne. Dlatego produkujemy ramy w polskiej fabryce na Podkarpaciu, korzystając z krótkiego łańcucha lokalnej dystrybucji. W ten sposób zapewniamy nowe miejsca pracy oraz skracamy drogę transportu do klienta znacząco ograniczając emisję CO2 związaną z transportem. Użytkownicy rowerów ROMET mogą liczyć na najwyższą jakość oraz bezpieczeństwo podczas jazdy, a więc połączenie przyjemności z jazdy na rowerze z korzyściami dla środowiska. Uważnie obserwujemy trendy i dlatego dbamy o przyszłość rowerzystów oraz naszej planety, planując kolejne inwestycje w obszarze ekologii i zrównoważonego rozwoju. Nieustannie dążymy do tworzenia produktów przyjaznych środowisku – mówi Wiesław Grzyb, Prezes ROMET.

Współczesny ROMET to zaawansowane technologicznie rowery o atrakcyjnym designie i doskonałej jakości. Nowa kolekcja ROMET nie tylko odzwierciedla obecne preferencje rynkowe, ale także kształtuje je, wyznaczając nowe trendy i stawiając krok w przyszłość elektromobilności rowerowej.

ROMET jest polską firmą rodzinną, która należy do grona największych producentów rowerów w Europie. Od ponad 75 lat rowery ROMET są obecne w życiu wielu pokoleń kolarzy i rowerzystów, a szereg modeli zyskało miano kultowych.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA