W czwartek 3 lutego odbyło się oficjalne otwarcie nowej hali produkcyjno-magazynowej przy ul. Villardczyków 17 w Wałbrzychu wybudowanej przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną "INVEST-PARK". Obiekt ten powiększy ofertę inwestycyjną strefy i dedykowany jest pod wynajem głównie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy dzięki temu stworzą dla mieszkańców regionu nowe miejsca pracy.
Hala przy ul. Villardczyków 17 w Wałbrzychu ma 5 tyś. mkw. powierzchni, możliwość zagospodarowania od 1 do 4 modułów, dostępne zaplecze biurowe i socjalne dla każdego modułu oraz infrastrukturę z parkingami, placami manewrowymi i terenem zielonym.
– Uroczystość to bez wątpienia kolejny kamień milowy w historii Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "INVEST-PARK", a także w historii Wałbrzycha. Chwila tym bardziej szczególna zarówno dla przedsiębiorców jak i naszej lokalnej społeczności, ponieważ zbiega się z obchodzonym w tym roku jubileuszem 25-lecia Wałbrzyskiej Strefy. W ramach kolejnej strategicznej inwestycji oddajemy do użytku przeszło 6 tys. mkw. powierzchni użytkowej, na którą składać się będą nowoczesne hale przemysłowe, doposażone centra szkoleniowe i dobrze skomunikowana przestrzeń biurowa – poinformował Piotr Wojtyczka, prezes zarządu WSSE "INVEST-PARK".
– Budowa tej hali kosztowała 15 milionów złotych. Identycznych hal będzie jednak siedem. Oprócz Wałbrzycha powstaną też w: Jaworzynie Śląskiej, Ząbkowicach Śląskich, w Nysie i Brzegu oraz we Wrześni w Wielkopolsce – wyjaśnia prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Jak informuje prezes Wojtyczka, zainteresowanie otwieranym obiektem jest bardzo duże. Już teraz wynajętych jest 80 procent jego powierzchni. – Myślę, że w najbliższych tygodniach będziemy mogli poinformować o tym, że wynajęto już sto procent – powiedział prezes WSSE "INVEST-PARK", Piotr Wojtyczka.
– Dwie bliźniacze hale powstaną w Brzegu i Nysie, a także we Wrześni. To z pewnością będzie mocny inwestycyjny bodziec, który przyciągnie na Opolszczyznę i Wielkopolskę nowych inwestorów – dodał Paweł Kurtasz, wiceprezes zarządu WSSE "INVEST-PARK".
– Hala ma nie tylko przestrzenie produkcyjne czy magazynowe, ale także między innymi nowoczesne centrum szkoleniowe – mówił podczas uroczystości otwarcia Ireneusz Zyska, wiceminister Klimatu i Środowiska.
W Wałbrzychu powstaje także nowoczesne centrum szkoleniowe. Obiekt budowany jest przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną "INVEST-PARK". Działać będzie pod szyldem prowadzonego przez nią Klastra Edukacyjnego "INVEST in EDU".
Centrum Szkoleniowe WSSE powstaje w hali przemysłowej przy ulicy Villardczyków 17 w Wałbrzychu. W obiekcie znajdą się nowoczesne sale konferencyjne, pomieszczenia biurowe, powierzchnia wystawiennicza oraz przestrzeń wyposażona w urządzenia VR i park maszynowy.
– Centrum zostanie wyposażone w najnowocześniejszą technologię, m.in. w sprzęt do wirtualnej rzeczywistości oraz profesjonalne urządzenia przemysłowe. Z obiektu będą mogli nieodpłatnie korzystać nasi przedsiębiorcy, a także studenci i uczniowie – wymienia Piotr Wojtyczka, prezes Wałbrzyskiej Strefy. – To prawdziwy skok technologiczny, szczególnie dla szkół technicznych i branżowych – dodaje.
– Wyposażymy Centrum w modelową linię przemysłową złożoną z urządzeń czołowych producentów automatyki. Zależy nam, aby były to maszyny, które znajdują zastosowanie w zakładach działających w strefie – tłumaczy dr inż. Paweł Kurtasz, wiceprezes WSSE. – Dzięki użyciu uniwersalnych systemów sterowania będziemy w stanie przeszkolić na niej automatyków, monterów, operatorów czy pracowników utrzymania ruchu – wymienia wiceprezes.
– Otwarcie placówki planujemy na drugą połowę 2022 roku, ale już dziś zachęcamy do współpracy przedsiębiorców, szkoły i uczelnie zainteresowane realizacją wspólnych projektów pod szyldem naszego klastra edukacyjnego – zachęca wiceprezes Kurtasz.
"INVEST in EDU" został powołany przez wałbrzyską strefę przeszło 5 lat temu. Klaster zrzesza obecnie ponad 120 podmiotów – głównie firmy działające w strefie oraz szkoły branżowe i techniczne. Zajmuje się m.in. promocją kształcenia pod potrzeby przemysłu, wsparciem projektów badawczych oraz doradztwa zawodowego. Działalność klastra przyczyniła się również do powstania klas patronackich, nad którymi pieczę objęli inwestorzy strefowi.