Wałbrzych: Rusza budowa Obwodnicy Zachodniej

Wałbrzych: Rusza budowa Obwodnicy Zachodniej

REKLAMA
Po wielu latach oczekiwań rusza jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w historii Wałbrzycha – budowa Obwodnicy Zachodniej tego dolnośląskiego miasta.
Na początku spółka Geo-Industrial S.A. z Sosnowca zajmie się przygotowaniem terenu pod budowę obwodnicy w okolicach przyszłego węzła "Żeromskiego" (tereny pomiędzy ulicami św. Kingi, Żeromskiego, Starachowicką, Ludową i Reja). Prace mają ruszyć w najbliższych dniach. Teren, na którym mają być prowadzone roboty został przekazany firmie 3 stycznia. Spółka ma dwadzieścia tygodni na wykonanie prac.
Materiały inwestora
W pierwszym etapie firma wykona szesnaście odwiertów kontrolnych o głębokości od 36 do 57 metrów. W drugim wykona dwoma różnymi metodami badania geofizycznie w okolicach dwóch szybów znajdujących się na tym terenie.
Prace mają pokazać czy pod ziemią nie znajdują się szyby – puste przestrzenie, których nie uwzględniono na znanych planach. Taki korytarze mogą utrudnić w przyszłości samą budowę drogi.

Ta część inwestycji pochłonie 4,5 miliona złotych. 

Materiały inwestora
REKLAMA
Wciąż nie rozstrzygnięto przetargu na głównego wykonawcę obwodnicy. Najtańsza oferta na budowę Obwodnicy Zachodniej (oferta firmy Aldesa Construcciones Polska) została odrzucona przez Krajową Izbę Odwoławczą, aktualnie najtańszą ofertą jest oferta firmy Budimex. 
Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła najtańszą ofertę, którą złożyła w przetargu firma Aldesa, bo jednym z wymogów brania udziału w przetargu było złożenie w dossier poświadczenia o potencjale, o tym jakie firma wykonała prace, a ta nie złożyła poświadczenia o wykonaniu jednego z wymaganych (do startu w przetargu) zadań.
Lista firm, które zgłosiły się do przetargu i ceny brutto ofert:1. EUROVIA Polska S.A. – 337.476.065,30 zł2. BUDIMEX S.A – 307.112.578,29 zł3. Konsorcjum STRABAG INFRASTRUKTURA POŁUDNIE Sp. z o.o. + STRABAG Sp. z o.o. – 311.572.130,46 zł4. MOSTOSTAL Warszawa S.A. – 325.342.821,00 zł5. Konsorcjum ALDESA Construcciones Polska Sp. z o.o + ALDESA Construcciones S.A. – 271.870.440,04 zł6. MOTA-ENGIL Central Europe S.A – 336.116.566,85 zł7. Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów KOBYLARNIA S.A. – 337.140.661,38 zł.
Odrzucona oferta: Konsorcjum ALDESA Construcciones Polska Sp. z o.o + ALDESA Construcciones S.A – 271.870.440,04 zł
Materiały inwestora
Przypomnijmy: Obwodnica Zachodnia Wałbrzycha ma mieć około sześciu kilometrów. W jej ciągu mają powstać trzy wiadukty i dwa duże węzły – Żeromskiego i Reja. Trasa ma mieć dwie jezdnie. Szacunkowy koszt inwestycji wyniesie około 350 mln złotych.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA