Zaledwie dwa tygodnie po oficjalnym otwarciu Miasteczka Orange, Bouygues Immobilier Polska może się pochwalić certyfikatem BREEAM na poziomie Excellent. Projekt zrealizowany przez francuskiego dewelopera jest największym biurowcem w Polsce z tą najwyższą oceną przyznawaną przez brytyjski BRE.
Miasteczko Orange to kompleks biurowy zlokalizowany w Alejach Jerozolimskich 160 w Warszawie. Jednym z celów projektowych było zbudowanie obiektu o minimalnym wpływie na środowisko oraz największej wydajności energetycznej. Miasteczko Orange zużywa około 30% mniej energii w porównaniu z innymi biurowcami. Jest jednym z najnowocześniejszych budynków klasy A+ w Warszawie, który spełnia restrykcyjne wymagania środowiskowe oraz kładzie nacisk na dobre samopoczucie pracujących tam osób.
Od początku pod okiem asesorów BREEAM
Miasteczko Orange otrzymało certyfikat BREEAM z oceną „Very Good” za fazę projektową w październiku 2011 roku. W trakcie budowy Bouygues Immobilier Polska podniósł jednak poprzeczkę do poziomu Excellent.
- Przyznanie obiektowi poziomu „Excellent” jest wspaniałym zwieńczeniem tej inwestycji. Cieszę się, że Bouygues Immobilier Polska jest w gronie tych firm, które wyznaczają nowe standardy w budownictwie i przyczyniają się do coraz większych osiągnięć w zakresie ochrony środowiska – podsumował Bruno Le Corre, Dyrektor Generalny Bouygues Immobilier Polska.
Zdrowie i dobre samopoczucie
Przy realizacji Miasteczka Orange komfort pracowników był bardzo ważnym elementem dla dewelopera. Użytkownicy mają prawidłowy dostęp do światła dziennego, gdyż z każdego miejsca pracy jest widok na okno i niebo. Dla komfortu zaprojektowano otwierane okna, które umożliwiają naturalną wentylację pomieszczeń według potrzeb, a zarazem ograniczają korzystanie z klimatyzacji czy wentylacji mechanicznej. Wszystkie fluorescencyjne lampy zaopatrzone są w urządzenia zwiększające ich częstotliwość, aby zminimalizować szkodliwy wpływ migotania i buczenia lamp na zdrowie użytkowników. Zabieg ten zwiększył jednocześnie wydajność lamp o 10%.
Energia i woda
Rozwiązania energooszczędne są szczególnie ważne dla najemcy, który płaci za zużycie mediów. Miasteczko Orange zużywa ok. 30% mniej energii niż typowy biurowiec w Polsce. Przykładem takiego rozwiązania jest system wind, które oszczędzają do 20% energii w porównaniu ze standardowymi maszynami. Jest to osiągnięte poprzez optymalizację ruchu oraz tryb stand-by. Natomiast w zakresie zużycia wody wszystkie miejsca dostawy wody do budynku wyposażone są w liczniki połączone z systemem BMS (Building Management System), aby najemca mógł dokładnie monitorować zużycie wody. System ten pozwala również szybciej wykrywać przecieki. Kolejnym przykładem ekologicznego rozwiązania w zakresie wody jest możliwość podlewania ogrodu odzyskaną deszczówką. Zbiornik retencyjny dla wody zebranej z dachów znajduje się na poziomie -2.
Pozytywny wpływ na środowisko