[Warszawa] Deweloperzy stawiają na Wolę

Kajtman

Dzięki bardzo dobremu skomunikowaniu ze ścisłym centrum miasta, perspektywie drugiej linii metra oraz dużej podaży gruntów poprzemysłowych warszawska dzielnica Wola musiała stać się przedmiotem zainteresowania deweloperów mieszkaniowych, którzy chętnie lokują tutaj swoje inwestycje.


Jedną z kluczowych zalet dzielnicy jest jej centralne położenie na mapie Warszawy. Ono determinuje wysoką atrakcyjność Woli jako lokalizacji inwestycji mieszkaniowych. Inne istotne cechy to dogodne połączenia komunikacyjne oraz dobrze rozwinięta infrastruktura kulturalno-oświatowa i handlowa.


Biorąc pod uwagę wszystkie warszawskie dzielnice Wola jest liderem pod względem poziomu oferty na rynku pierwotnym w Warszawie. Na koniec grudnia 2012 r. na terenie dzielnicy oferowano ponad 2,6 tys. mieszkań w ponad 40 projektach deweloperskich. W samym tylko IV kwartale ubiegłego roku do sprzedaży wprowadzono ponad 400 kolejnych mieszkań.


Inwestycje deweloperskie na Woli zlokalizowane są zarówno we wschodniej, około centralnej części jak i w zachodniej części dzielnicy. Koncentrują się one wzdłuż głównych arterii komunikacyjnych Woli tj. ul. Wolskiej oraz Kasprzaka. Opisując rynek mieszkaniowy dzielnicy nie sposób nie wspomnieć o największym ośrodku koncentracji inwestycji deweloperskich – rejonie ul. Jana Kazimierza. Oferta rejonu zachodniej części ul. Jana Kazimierza rosła najsilniej w ciągu minionego roku. Przy tej ulicy w końcówce ubiegłego roku oferowanych było przeszło 1,1 tys. mieszkań deweloperskich. Jest to zdecydowanie najintensywniej rozbudowujący się obecnie rejon Woli.


Dzielnicę Wola charakteryzuje zróżnicowana oferta mieszkaniowa pod względem jakościowym oraz cenowym. Dominują inwestycje realizowane w typowym standardzie popularnym, choć można również znaleźć apartamenty o podwyższonym standardzie. Inwestycje oferujące apartamenty skupione są w części dzielnicy graniczącej ze Śródmieściem. Ceny najtańszych mieszkań w inwestycjach o standardzie popularnym rozpoczynają się od poziomu około 6 tysięcy zł/mkw. Z drugiej strony najbardziej ekskluzywne apartamenty oferowane są po cenach przekraczających poziom 15 tysięcy zł/mkw.


Gwarantem dalszej popularności Woli wśród mieszkaniowych deweloperów jest perspektywa budowy zachodniego odcinka drugiej linii metra. Bez wątpienia metro ma wpływ zarówno na jakość przestrzeni miejskiej, jak i na poprawę jakości życia. Wprowadzone przez kolej podziemną udogodnienia komunikacyjnie mogą również mieć znaczenie dla rozwoju rejonów znajdujących się w pobliżu stacji. Mało popularne, oddalone od centrum strefy mieszkaniowe mogą zyskać na atrakcyjności dzięki szybkiemu i dogodnemu połączeniu z innymi częściami miasta. Tereny atrakcyjne dla inwestorów i deweloperów zainteresują również potencjalnych nabywców mieszkań. Przykład pierwszej linii metra pokazuje, że zwiększony popyt na lokale mieszkalne koncentruje się właśnie wzdłuż jej trasy, co w rezultacie przekłada się na wzrosty cen mieszkań.

 

 

Emmerson S.A.