Eurocentrum Office Complex, biurowiec klasy A+ zlokalizowany w Alejach Jerozolimskich w ścisłym centrum Warszawy, otrzymał prestiżowy certyfikat LEED CS na najwyższym, platynowym poziomie. Budynek, którego inwestorem i zarządcą jest Grupa Capital Park, jest piątym zrównoważonym obiektem w stolicy, a zarazem największym w Polsce posiadającym tę certyfikację.
– Realizujemy projekty w najlepszym dostępnym na rynku standardzie, czego potwierdzeniem jest uzyskanie najwyższego, miedzynarodowego certyfikatu zrównoważonego budownictwa – mówi Kinga Nowakowska, członek zarządu Grupy Capital Park. – Nasze obiekty wyróżnia dbałość nie tylko o środowisko, ale również o użytkowników obiektu, którym jako zarządca oferujemy cykliczne programy i edukację w zakresie ochrony środowiska i zdrowia. Zapewniamy wysoki komfort przebywania w obiekcie dzięki strefom relaksu z zielonymi atriami, wysokiemu dostępowi światła naturalnego i ponadnormatywnej wymianie powietrza, mającej istotny wpływ na obniżenie zachorowalności wśród pracowników, a także licznym usługom umożliwiającym załatwianie w biurowcu codziennych spraw – dodaje Nowakowska.
Warszawski biurowiec Eurocentrum Office Complex otrzymał najwyższą liczbę punktów w kategoriach "Ograniczenie zużycia wody" oraz "Materiały i zasoby". Budynek wyróżnia aż 59-procentowa redukcja wody pitnej, a także wykorzystanie 100 proc. wody deszczowej (tzw. wody szarej), która zużywana jest do spłukiwania toalet oraz podlewania zieleni. Podczas prac wykorzystano drewno pochodzące w 100 proc. ze źródeł certyfikowanych. 88 proc. odpadów powstałych podczas budowy zostało ponownie wykorzystanych, dzięki czemu nie trafiło na wysypiska śmieci, które obecnie są jednym z poważniejszych problemów ekologicznych. Do wykończenia powierzchni biurowych użyto tylko materiałów o niskiej zawartości lotnych związków organicznych. W sumie ponad 60 proc. materiałów stanowiły produkty regionalne. Dzięki czujnikom ruchu budynek zyskał energooszczędne oświetlenie, a zamontowane na dachu membrany w kolorze białym ograniczają powstawanie tzw. miejskich wysp ciepła. W Eurocentrum zastosowano także zewnętrzne żaluzje na elewacji południowej, uwzględniające polskie warunki klimatyczne – latem ograniczają dostęp promieni słonecznych, aby nie nagrzewały zbytnio biur, natomiast zimą spełniają odwrotną rolę. W kompleksie zainstalowano także systemy wentylacji i klimatyzacji z maksymalnym odzyskiem ciepła.
Istotną innowacją w obiekcie jest przygotowany dla najemców Program Edukacji Ekologicznej, dzięki któremu pracownicy obiektu uczą się, jak mogą na co dzień dbać o środowisko zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym.
Eurocentrum aktywnie wspiera komunikację alternatywną. Przed budynkiem znajduje się stacja Veturilo, natomiast sam obiekt zapewnia parking dla rowerów, przebieralnie i prysznice, punkty do naprawy rowerów, punkty ładowania samochodów elektrycznych oraz platformę carpoolingową, dzięki której pracownicy poprzez aplikację mogą wspólnie umawiać się na dojazdy do pracy z osobami jadącymi z tego samego kierunku.
Na dachu Eurocentrum znajduje się najwyżej położona pasieka w Polsce, z której miód można kupić na miejscu.