[Warszawa] Nowolazurowa w budowie, będą zmiany w ruchu

RynekInfrastruktury

Już od kilku miesięcy w Warszawie trwa budowa ulicy Nowolazurowej. Dotychczas kierowcy nie odczuwali uciążliwości związanych z tą inwestycją, jednak od soboty 31 maja pojawiły się pierwsze zmiany w ruchu drogowym na ulicy Połczyńskiej.

 

W sobotę zamknięty został fragment jezdni południowej ulicy Połczyńskiej biegnący w kierunku ulicy Powstańców Śląskich. Jego długość to około 150 m i znajduje się on między ulicą Łęgi i Szeligowską. Ruch drogowy został przełożony na jezdnię północną, gdzie będą po dwa pasy ruchu w każdym kierunku,

 

Odcinek ulicy Nowolazurowej pomiędzy ulicą ks. J. Chrościńskiego a Połczyńską powstają z daleka od oczu mieszkańców. 550 m z około 950 m nowej drogi będzie przebiegać po wiadukcie nad terenami kolejowymi. Prace przy jego budowie już trwają. Każda z 15 podpór wiaduktu wymaga na początku wykonania fundamentów, których kluczowym elementem są pale.

 

Na terenie budowy pracują cztery palownice do pali wielkośrednicowych i palownicą do wykonywania mikropali, którą wykorzystuje się pomiędzy torami kolejowymi. Poza pracami mostowymi, prowadzona jest przebudowa kabli elektroenergetycznych,, budowa kanalizacji sanitarnej, deszczowej i sieci wodociągowej.

 

Przebudowywana jest także kolejowa sieć trakcyjna. Na terenie pomiędzy linią kolejową a ulicą Połczyńską trwają prace ziemne. Polegają na wybraniu ziemi oraz zagęszczeniu gruntu pod konstrukcję nowej drogi.

 

Koszt powstającego obecnie odcinka ulicy to 78,7 mln zł, a prace wykonuje firma Skanska. Zakończenie robót jest planowane na drugą połowę 2015 roku. Cały projekt ulicy Nowolazurowej to droga o długości ponad 6 km – od węzła Salomea w alejach Jerozolimskich, poprzez istniejącą ulicę Lazurową aż do trasy S8. W przypadku ostatniego odcinka – od ulicy Lazurowej do trasy S8 trwają wykupy gruntu pod przyszłą ulicę.

 

Pierwszy odcinek ulicy Nowolazurowej o długości około 2600 m został wybudowany w 2013 roku. Ulica pozwala przejechać pomiędzy węzłem Salomea w alejach Jerozolimskich a ulicą ks. J. Chrościckiego.