Spółka Art Norblin, właściciel terenu dawnej Fabryki Norblina w Warszawie przy ul. Żelaznej 51/53, posiada już wielobranżowy projekt rewitalizacji nieruchomości stworzony przez pracownię PRC Architekci. Jeszcze w tym roku inwestor złoży wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Przewidywany termin zakończenia realizacji to 2015 rok.
- ArtNorblin stanie się unikalnym miejscem na mapie Warszawy. Będzie to projekt urbanistyczny z przestrzenią publiczną, w pełni zintegrowany z miastem. Dostępność komunikacyjna zapewniona zostanie m.in. poprzez poszerzenie ul. Prostej, nowo projektowaną ulicę łączącą Prostą z Łucką oraz II linię metra. Zamknięte dotychczas 2 ha terenu staną się centrum życia tej części stolicy – mówi Kinga Nowakowska, dyrektor generalny Art Norblin Sp. z o.o.
Na terenie dawnej Fabryki Norblina powstanie ponad 61 tys. mkw. powierzchni użytkowej, w tym około 22 tys. powierzchni usługowo-handlowo-kulturalnej, zlokalizowanej na poziomach -1, 0 oraz +1. W obiekcie znajdzie się również 39 tys. mkw. powierzchni biurowej klasy A na poziomach od +2 do +8. Parking będzie zlokalizowany na trzech kondygnacjach podziemnych.
– Projekt stanowi dla nas największe wyzwanie, z jakim zetknęliśmy się do tej pory. Wyzwanie w każdym aspekcie projektowanych rozwiązań m.in. umożliwienie realizacji fragmentu części podziemnej. Budynki zabytkowe muszą być przekształcone lub przemieszczone z zastosowaniem technologii użytych dotychczas w kilku najbardziej spektakularnych przedsięwzięciach w historii polskiego budownictwa – mówi Igor Galas z PRC Architekci.
Koncepcja rewitalizacji ArtNorblin zakłada zachowanie 11 budynków oraz 44 kompleksów maszyn wpisanych do rejestru zabytków. Elementy te po renowacji będą wkomponowane w przyszły projekt. Nowa zabudowa, wycofana od strony ulicy Prostej, powstanie nad zabytkowymi budynkami, tworząc tym samym otwartą przestrzeń skupioną wokół brukowanej głównej uliczki, przy której znajdą się zabytkowe budynki, pasaże, kawiarenki i butiki oraz odnowione maszyny. Te ostatnie będą częścią Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina. Fundacja, powołana przez inwestora w celu prowadzenia działań w sferze kultury, sztuki i popularyzacji wiedzy o zabytkach poprzemysłowych dawnej fabryki, pracuje obecnie nad koncepcją nowoczesnego muzeum, które opowiadać będzie o przeszłości tego miejsca oraz ludziach z nim związanych.
– Przeanalizowaliśmy setki projektów na świecie i prześledziliśmy trendy w projektowaniu przestrzeni wielofunkcyjnej. Jesteśmy przekonani, że ArtNorblin dołączy do grona najlepszych przykładów w swojej kategorii – dodaje Kinga Nowakowska.
Źródło: Spółka Art Norblin