[Warszawa] Warszawskie centrum biurowe przesuwa się na Wolę

[Warszawa] Warszawskie centrum biurowe przesuwa się na Wolę

Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Bliska Wola, na której rośnie las biurowców, staje się biznesowym sercem Warszawy.

 

Rozbudowa warszawskiej bliskiej Woli, czyli części dzielnicy bezpośrednio sąsiadującej ze Śródmieściem, które dzieli Al. Jana Pawła II, posuwa się w szybkim tempie. Na obszarze pomiędzy Al. Solidarności i Al. Jerozolimskimi, na zachód od Al. Jana Pawła II powstają obecnie największe w Warszawie inwestycje biurowe, co sprawia że stołeczny centralny obszar biznesu rozrasta się w stronę Woli.

 

Powstające tu liczne biurowce, w tym największy w Polsce Warsaw Spire, staną się niebawem konkurencją dla Mokotowa i innych stołecznych stref biznesu. Warszawskie Wall Street powstaje wzdłuż osi drugiej linii metra. To właśnie przy rondzie Daszyńskiego, z którego już 14. grudnia br. będzie można dojechać metrem w różne zakątki Warszawy, wyrósł okazały kompleks Warsaw Spire, który dostarczy 100.000 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Składa się z 220 metrowej, 49 kondygnacyjnej wieży i dwóch bocznych budynków o wysokości 55 metrów.

 

Obecnie w budowie na terenie bliskiej Woli są również takie obiekty jak: Prime Corporate Center, Proximo, Karolkowa Business Park, 195 metrowy – Skyliner, biurowiec przy Grzybowskiej 43, 180 metrowy – Generation Park i Atrium 2. Wiele imponujących projektów biurowych w tej dzielnicy oczekuje natomiast na swoją realizację, a wśród nich m.in.: Sienna Towers, czy Mennica Tower.

 

Rozwój tej części miasta obejmuje również modernizację istniejących obiektów biurowych, jak np. Spektrum Tower (dawny Warsaw Trade Tower) przy ul. Twardej, czy kompleksu Dzielna 60 położonego po wolskiej stronie Muranowa, w pobliżu CM Klif. Składający się z 5 budynków, obiekt biurowy Dzielna 60, zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ oferuje biura loftowe. Tego typu powierzchnie należą na rynku biurowym do wyjątków. Aranżacja kompleksu nawiązuje do architektury starego Muranowa, a nowoczesne biura powstają na bazie zabudowań dawnej fabryki tabacznej Noblesse, a od 1924 roku Polskiego Monopolu Tytoniowego.

 

Rewitalizacja kompleksu ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Kompleks dostarczy 20.000 m kw. powierzchni biur utrzymanych w industrialnym klimacie loftowym. Będą to zarówno nieduże biura o metrażu od 60 mkw., jak również zaaranżowane w formie open space moduły o pow. 700 m kw. znajdujące się na poszczególnych kondygnacjach, które dostępne będą także w formie gabinetowej lub mieszanej. Na uwagę zasługuje również wysokość pomieszczeń, nawet do 4,6 m. Loftowy charakter biurowców podkreślają zachowane, detale konstrukcyjne, jak stalowe słupy, podciągi i ceglane mury oraz duże okna z drewna meranti w kolorze angielskiej zieleni znajdujące się na parterze i fabryczne oświetlenie. Współgrają z nimi takie nowoczesne elementy, jak szklana, trzykondygnacyjna nadbudowa budynku głównego, panoramiczna winda, czy elegancka granitowa posadzka wzdłuż traktu głównego i na dziedzińcu, na którym znajdzie się również szklana pergola i balustrada oraz podświetlane ławki z siedziskami z drewna egzotycznego.         

 

Według szacunków analityków CBRE, w latach 2014-2016 w centralnych lokalizacjach Warszawy ma powstać 350 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Tym samym, zasoby biurowe w centrum miasta powiększą się aż o jedną czwartą. Większość z tych biur będzie na Woli.

 

Według danych  Jones Lang LaSalle w Warszawie oddanej zostanie w tym roku najwięcej powierzchni biurowej od 2000 roku. Na koniec września br. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie osiągnęły 4 mln 365 tys. m kw. Analitycy JLL podają, że do końca 2014 roku deweloperzy zapowiadają oddanie do użytku kolejnych 90.000 m kw. W mieście jest obecnie w budowie prawie 640.000 m kw. biur, a kolejne niespełna 60.000 m kw. powierzchni biurowej przechodzi gruntowną renowację.

 

Rynek biurowy w szybkim tempie rozwija się, nie tylko w Warszawie, ale w całym kraju. Według danych JLL, swój życiowy rekord pod względem oddanej w ciągu roku powierzchni biurowej pobije w tym roku Kraków i Wrocław. Biurowej hossie sprzyja rosnąca atrakcyjność inwestycyjna Polski na arenie międzynarodowej. W ostatnich latach awansowaliśmy do czołówki rankingów, jako najlepsza lokalizacja dla sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Dziś centra outsourcingowe to jeden z największych najemców powierzchni biurowej w naszym kraju.
Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wrocławska Fontanna Multimedialna została zamknięta. Przejdzie remont
Wrocławska Fontanna Multimedialna w poniedziałek 18 października zostanie zamknięta. W przerwie zimo...
W Karpaczu powstaje luksusowy, pięciogwiazdkowy MGallery Hotel Collection [WIZUALIZACJE]
W Karpaczu, na Dolnym Śląsku powstaje luksusowy, 5-gwiazdkowy MGallery Hotel Collection. Inwestorem...
Warszawa: Sitel Group wynajmuje biura w Marynarska Business Park
Sitel Group, firma specjalizująca się w dziedzinie obsługi klienta, przeniesie swoją warszawską sied...
Nowy najemca w 7R Park Kraków
Elzap, polski producent mebli biurowych, z nowym magazynem na terenie Krakowa. W wynajmie powierzchn...
Ponad 200-metrowy wieżowiec Warsaw UNIT gotowy [FILM + ZDJĘCIA]
Warsaw UNIT oferuje 57 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej na 45 piętrach. Wynajęcie przestrz...
WBO 2021. Poznaliśmy 20 zwycięskich projektów
Poznaliśmy wyniki głosowania w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2021. W ramach wydzielony...
Koleją z Tarnowskich Gór i Zawiercia bezpośrednio na lotnisko. Trwają prace na linii 182
Od początku roku trwają prace budowlane związane z rewitalizacją linii kolejowej nr 182 Tarnowskie G...
Trwa głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego Sosnowca
W Sosnowcu do 18 października trwa głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy wybierają...
Za ponad 6 mln zł TBS wybuduje 24 mieszkania na wynajem w Ząbkowicach Śląskich
Na osiedlu Letnim przy ul. Jasnej w Ząbkowicach Śląskich powstanie dwuklatkowy budynek mieszkalny d...
W Warszawie trwa budowa biurowca Central Point [FILM + ZDJĘCIA]
Coraz bliżej zakończenia biurowca Central Point w Warszawie. Wieżowiec osiągnął już swoją docelową w...