O tym, dlaczego współpraca w branży nieruchomości jest tak ważna, opowiadają – na przykładzie inwestycji Neopark – Katarzyna Oleksińska (Yareal) i Marcin Sadowski (JEMS Architekci).
Inwestycja realizowana na bazie doświadczenia i we współpracy dewelopera, agencji nieruchomości i biura architektonicznego jest gwarancją sukcesu na każdej z tych płaszczyzn. Doskonałymi przykładami biurowców, które powstały w ramach współpracy Yareal i JEMS Architekci są Cristal Park, Oxygen Park oraz, obecnie powstający, Neopark.
– Dowodem sukcesu inwestycji są najemcy, którzy doceniają przyjazną skalę budynku, nowoczesną architekturę, ale również łatwą do zaadoptowania powierzchnię biurową i atrakcyjny poziom opłat serwisowych. Przykładowo, Fujitsu po zakończeniu umowy najmu w budynku Cristal Park, zdecydowało się ponownie wybrać biuro w obiekcie z wachlarza inwestycji Yareal – tym razem w Oxygen Park – mówi Dawid Wątorski z Colliers International.
Oxygen Park to wyjątkowo przemyślany i spójny architektonicznie biurowiec, którego charakterystycznym elementem jest zielony dziedziniec, stanowiący miejsce odpoczynku i spotkań. Mała architektura oraz naturalna roślinność, pnąca się po ścianach od strony atrium, dopełniają klimatu miejsca.
– Gdy przenieśliśmy się do tego biura, komfort pracy zespołu znacząco wzrósł. Przykładowo, na terenie biurowca znajduje się duża kantyna, w której serwowane są obiady jak z domowej kuchni. Takie udogodnienia przekładają się bez wątpienia na efektywność pracy naszego zespołu – podkreśla Jacek Stryczyński, prezes Lionbridge Poland, firmy świadczącej m.in. usługi globalnego marketingu.
Najnowszą inwestycją, która powstaje przy współpracy z biurem architektonicznym JEMS, jest Neopark. – Praca w tym samym zespole jest szybsza i bardziej efektywna, unikamy wielu błędów i nieporozumień. Mamy wspólny cel – chcemy zapewnić przyszłym najemcom najwyższą jakość i najbardziej komfortową przestrzeń biurową, co jest możliwe dzięki wyjątkowym projektom architektonicznym – wyjaśnia Marcin Sadowski, architekt z biura JEMS Architekci.
Biurowiec o charakterze kampusowym powstaje na warszawskim Mokotowie. Zakończenie pierwszego etapu inwestycji, w którego skład wchodzi budynek przy ul. Cybernetyki z garażem podziemnym, zaplanowano na I kwartał 2017 roku. Obecnie zostały zakończone prace nad kondygnacją podziemną budynku i kontynuowane jest wykonywanie elementów konstrukcji nośnej w poziomie parteru. – Koordynacja działań przy tak dużym zespole niesie oczywiście ze sobą pewne wyzwania, ale dzięki doświadczeniu zdobytemu w czasie wspólnej pracy nad wcześniejszymi projektami ten proces przebiega bardzo sprawnie – mówi Katarzyna Oleksińska, Dyrektor Działu Zarządzania Projektami Biurowymi Yareal. – Zespół projektowy ma wypracowaną strategię działania, co znacznie ułatwia proces realizacji inwestycji – dodaje Oleksińska.
Nowa inwestycja obejmie dwa budynki z tarasową zabudową, scalone wewnętrznym zielonym dziedzińcem. Inwestycja charakteryzuje się dużym udziałem terenów zielonych w stosunku do powierzchni zabudowy. W poziomie parteru znajdować się będą punkty usługowo-handlowe, restauracja z przyległym tarasem wychodzącym na dziedziniec oraz zewnętrzna przestrzeń spotkań i odpoczynku, gdzie wśród zieleni będą mogli relaksować się najemcy. Neopark będzie wychodził na przeciw oczekiwaniom pracowników preferujących aktywny tryb życia – przy kampusie znajdą się m.in. ścieżki dla biegaczy i rowerzystów, wraz z parkingiem dla rowerów. Inwestycja posiada certyfikat BREEAM na poziomie Excellent.
Za komercjalizację Neopark odpowiadają dwie międzynarodowe agencje – Jones Lang LaSalle i Colliers International.
– Neopark jest wyjątkowym przykładem, w którym dobra współpraca i zrozumienie pomiędzy architektem a deweloperem przekłada się bezpośrednio na sukces komercyjny projektu. Projekt łączy dwa, czasem niemożliwe do spełnienia, elementy: autorską, ciekawą wizję architektoniczną z efektywnością aranżacji powierzchni potencjalnych najemców – mówi Tomasz Czuba, National Director, Office Leasing. – W Neoparku znajdziemy zarówno wyróżniającą się bryłę budynku, przestronne powierzchnie wspólne, ciekawie zaprojektowaną przestrzeń wokół budynków, jak i doskonale doświetlone, efektywne powierzchnie biurowe z dostępem do wygodnych tarasów i udogodnień usługowych na parterze budynku – dodaje Czuba.