Wrocław przygotowuje się do stworzenia nowego, unikalnego miejsca na mapie edukacyjnej i turystycznej Europy. W 2027 roku w budynku dawnej Kliniki Chirurgii Ogólnej przy ul. Skłodowskiej-Curie 66/68 powstanie Centrum Odkryć Medycznych – innowacyjna przestrzeń edukacyjno-rekreacyjna, której celem będzie popularyzacja osiągnięć medycyny.
– To projekt, o którym mówimy już od dawna – mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. – Inspiracją były dla nas miejsca, w których w interesujący sposób prezentowane są osiągnięcia nauki, takie jak Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Chcemy stworzyć przestrzeń, w której w atrakcyjny sposób będziemy mówić o naukach medycznych, łącząc historyczne dziedzictwo naszego uniwersytetu z nowoczesnymi technologiami multimedialnymi. Dzięki temu przybliżymy zarówno historię, jak i przyszłość medycyny. Centrum będzie otwarte dla wszystkich zainteresowanych.
Ośrodek znajdzie swoje miejsce w jednym z budynków tzw. starego kampusu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, którego historia sięga 1883 roku. To tutaj w 1897 r. powstał największy i najnowocześniejszy w Europie aseptyczny blok operacyjny, a w kolejnych dekadach dokonywano pionierskich operacji, takich jak transplantacja nerki czy operacje na otwartym sercu w hipotermii.
Centrum ma na celu ożywić te historie i opowiedzieć je przy użyciu najnowszych technologii
Centrum Odkryć Medycznych ma odgrywać kluczową rolę w komunikacji nauki. – Stawiamy, zgodnie z naszą misją, na edukację, czyli budowanie i rozwijanie świadomości o odkryciach w medycynie, popularyzację nauki – prezentowanie innowacji medycznych z Wrocławia, Polski i świata, a także na innowację i wykorzystanie multimediów i nowoczesnych technologii, by przybliżyć tematykę medycyny przyszłości – dodaje prof. Piotr Ponikowski.
Kompleks zajmie powierzchnię 8 tys. mkw., na której znajdą się m.in:
• strefy multimedialne poświęcone historii odkryć medycznych,
• ekspozycje dotyczące medycyny przyszłości i zdrowia publicznego,
• przestrzenie na wystawy czasowe,
• sale na warsztaty i zajęcia edukacyjne.
Do współtworzenia Centrum Odkryć Medycznych zaproszona została Wioletta Samborska, doświadczona menadżerka, która wcześniej kierowała projektami biznesowymi, edukacyjnymi i turystycznymi. Wielokrotnie wyróżniana w zestawieniu 100 najbardziej wpływowych ludzi w polskiej turystyce. Jej doświadczenie oraz kompetencje, zdobyte m.in. w Hydropolis, Urzędzie Miejskim Wrocławia oraz licznych inicjatywach społecznych, będą kluczowe w realizacji tej wizji.
– To zaproszenie to jednocześnie wyróżnienie i zobowiązanie. Wierzę, że wykorzystując ogromny potencjał Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, wspólnie stworzymy przestrzeń, która będzie inspirować, uczyć oraz łączyć pokolenia – mówi Wioletta Samborska, dyrektorka centrum, którego otwarcie planowane jest na pierwszy kwartał 2027 roku.
– Będzie to wyjątkowe miejsce, które połączy historię, innowację i edukację, otwierając przed Wrocławiem nowe możliwości turystyczne i edukacyjne – dodaje prof. Piotr Ponikowski.