We Wrocławiu rusza pierwsze na Dolnym Śląsku Centrum Druku 3DUMWD

We Wrocławiu rusza pierwsze na Dolnym Śląsku Centrum Druku 3D

REKLAMA

Dolny Śląsk stawia na nowe technologie i zaprasza do siebie innowatorów, którzy w swoich przedsięwzięciach biznesowych zamierzają wykorzystywać druk trójwymiarowy. Otwarte w czwartek, 26 sierpnia Centrum Druku 3D we Wrocławiu, przy ul. Kwiatkowskiego, na terenie Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki, umożliwi zaprojektowanie danego elementu, a następnie jego wydrukowanie z tworzyw sztucznych czy metalu.

– Dolny Śląsk znajduje się wśród najbardziej innowacyjnych regionów w Polsce. Budowa gospodarki opartej na wiedzy i związany z tym wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw to jedne z naszych głównych celów strategicznych – mówi marszałek Cezary Przybylski. – Od lat stawiamy na kooperację sektorów nauki i biznesu bo to jest przyszłość rozwoju gospodarczego regionu, a także wiele nowych miejsc pracy – dodaje marszałek.

Centrum Druku 3D skierowane będzie do dolnośląskich mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy rozpoczynają działalność i nie mają jeszcze własnych obiektów produkcyjnych, magazynowych czy usługowych. Celem projektu jest umożliwienie uruchamiania działalności gospodarczej małym firmom w oparciu o doradztwo specjalistyczne. Nowoczesne urządzenia będą̨ w stanie drukować́ nawet skomplikowane modele wykorzystywane w medycynie. Dolnośląski Inkubator Druku 3D będzie także współpracował z podmiotami naukowymi, pracującymi nad innowacyjnymi możliwościami drukarek. Zainteresowani będą̨ mogli również̇ brać́ udział w spotkaniach i warsztatach druku 3D, realizowanych w ramach Akademii Druku.

– Chodzi o to, by firmy, które zaczynają często jako niewielkie inicjatywy rozwijały się, rosły, rozbudowywały swoją ofertę. Po osiągnięciu odpowiedniego poziomu mogą przejść np. do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która jest naszym udziałowcem i z którą blisko współpracujemy – podkreśla Maciej Klóska, prezes Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki.

UMWD

Centrum Druku 3D – powstało w ramach projektu realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość inwestycji wynosi 35 milionów złotych, a unijne dofinansowanie sięga niemal 16 milionów złotych.

REKLAMA

Centrum to hala warsztatowo - produkcyjna o powierzchni około 5000 mkw. wraz z powierzchnią biurową - około 1800 mkw. oraz laboratorium druku 3D, wyposażonym w najnowocześniejsze urządzenia drukujące.

– Od dawna widzimy, że sprzęt i technologia są coraz bardziej dostępne. Brakuje natomiast operatorów tych urządzeń. Liczymy, że DC3D będzie także miejscem szkoleń, w którym można wyuczyć się nowego, poszukiwanego na rynku pracy zawodu – mówi Jakub Trzyna, główny inżynier DC3D. – Sama drukarka, to tylko część instalacji koniecznych, by z niej korzystać, dlatego chcemy pokazywać przedsiębiorcom jak się dobrze do tego przygotować i jak uzyskać możliwie najlepsze efekty. Dajemy także szansę sprawdzenia, jakie konkretnie urządzenie będzie dla nich odpowiednie – dodaje.

W związku z pandemią, a następnie sytuacją na Ukrainie, termin realizacji projektu został wydłużony do grudnia 2022 r., a hala magazynowa została przekształcona w Międzynarodowy HUB Pomocy Humanitarnej dla Ukrainy i przez kilka miesięcy pełniła właśnie taką funkcję.

UMWD

Aktualnie 90% hali i 70% powierzchni biurowej zostało już skomercjalizowane a swoją siedzibę tutaj przeniosły różne przedsiębiorstwa z sektora MŚP, działające w zakresie inteligentnych specjalizacji.

W planach jest stworzenie wewnątrz budynku Centrum Poznawczego, pokazującego wielofunkcyjność i mnogość zastosowania rozwiązań opierających się na druku 3D a także muzeum nowoczesnych technologii.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA