[wielkopolskie] Budowa wiaduktu prowadzącego do centrum Amazona nie będzie miała opóźnienia

RynekInfrastruktury

Zaskarżenie decyzji o wywłaszczeniu działki pod budowę wiaduktu prowadzącego do centrum logistycznego firmy Amazon, powstającego pod Poznaniem, nie zagraża budowie nowej drogi. – Realizacja inwestycji nie jest zagrożona i przebiega zgodnie z planem – mówi A. Rzeźnik z urzędu gminy Tarnowo Podgórne.

 

Budowa centrum logistycznego firmy Amazon wiąże się z przebudową okolicznej infrastruktury drogowej. W marcu Wojewoda wielkopolski, Piotr Florek, podpisał zezwolenie na budowę wiaduktu drogowego, który umożliwi dojazd do centrum. Nowa droga zostanie poprowadzona przez gminę. Decyzja wojewody ma rygor natychmiastowej wykonalności. Władze województwa liczą, że inwestycja poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego w okolicy i usprawnić dojazd do centrum logistycznego firmy Amazon, będącego jedną z największych inwestycji realizowanych obecnie w województwie wielkopolskim.

 

W ramach inwestycji, obok wiaduktu biegnącego nad dwujezdniową drogą krajową numer 92 powstanie nowe skrzyżowanie drogi krajowej nr 92 z ulicami Poprzeczną i Drukarską. Dodatkowo powstaną chodniki i ścieżki rowerowe, a także niezbędne drogi serwisowe.

 

Obecnie dojazd do terenów znajdujących się po obu stronach drogi krajowej numer 92 jest utrudniony i odbywa się poprzez węzły komunikacyjne w Sadach i Tarnowie Podgórnym. Jak wyjaśnia Agnieszka Rzeźnik, rzeczniczka prasowa urzędu gminy w Tarnowie Podgórnym, skomunikowanie centrum Amazona nie jest jedynym powodem budowy wiaduktu. – Powstający wiadukt nie tylko będzie drogą dojazdowa do Centrum Logistycznego Amazon, ale także będzie służyć obsłudze komunikacyjnej zlokalizowanych w pobliżu firm oraz mieszkańcom Sadów. Istotnie podniesie poziom bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu. Ciężarówki muszą jeździć drogami lokalnymi i serwisowymi – wyjaśniła Rzeźnik.

 

Już po przygotowaniu inwestycji do realizacji pojawił się problem, związany z zaskarżeniem decyzji o wywłaszczeniu jednej z działek. Jak się szybko okazało decyzję zakwestionowała była właścicielka nieruchomości. Sytuacja zrodziła wątpliwości, czy aby wiadukt uda się zbudować do sierpnia, tak aby można było oddać go do użytkowania wraz z centrum logistycznym. Władze lokalne uspokajają jednak, że nie ma ryzyka opóźnień, a wszystkie działania toczą się zgodnie z planem – Decyzja ma klauzulę wykonalności i odwołanie złożone przez byłą właścicielkę nieruchomości (która nie jest mieszkanką Sadów) będzie rozpatrywane zgodnie z trybem przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju – powiedziała Agnieszka Rzeźnik, zaznaczając, że realizacja inwestycji nie jest zagrożona.

 

Kamień węgielny pod centrum logistyczne wmurowano w połowie lutego bieżącego roku, budowa ruszyła pod koniec 2013 roku. Szacuje się, że firma Amazon zatrudni ok. 2 tys. osób. Koszt budowy obiektu to ok. 65 mln euro. Zajmie on powierzchnię ponad 100 tys. m kw., z czego ponad 91 tys. m kw. to powierzchnia magazynowa. Łącznie amerykański koncern planuje otworzyć w Polsce trzy centra – w Sadach oraz jeszcze dwa pod Wrocławiem.