Na początku września 2015 r. firma budowlana PTB Nickel zakończyła realizację jednej z największych inwestycji wodociągowych w kraju. Rozpoczęta w styczniu 2010 r. modernizacja Stacji Uzdatniania Wody Mosina, obiektu poznańskiej spółki Aquanet, trwała 67 miesięcy i kosztowała blisko 270 mln zł. Dzięki wsparciu ze środków unijnych w kranach mieszkańców Poznania i okolic płynie krystalicznie czysta, pozbawiona zapachu chloru woda. PTB Nickel został nowym liderem konsorcjum w czerwcu 2012 r. i w ciągu zaledwie kilku miesięcy nadrobił wszystkie opóźnienia spowodowane upadłością spółek związanych z PBG. SUW Mosina to obecnie najnowocześniejsza stacja wodociągowa w Polsce.
Od stycznia 2015 r. Poznaniacy mają w swoich kranach zdatną do picia, czystą i smaczną wodę. To efekt zakończonej w pierwszych dniach września br. modernizacji Stacji Uzdatniania Wody Mosina, prowadzonej przez firmę PTB Nickel. W trakcie trwającej ponad 5,5 roku inwestycji Aquanetu dostarczono na budowę 3,5 tysiąca ton stali zbrojeniowej, czyli tyle ile waży 16 dreamlinerów. Zużyto 41 tysięcy m3 betonu, który wystarczyłby do postawienia ponad 1300 domów jednorodzinnych. Wykonano wykopy o łącznej wielkości boiska piłkarskiego, głębokiego na blisko 10 m, w które wbito 15 tys. m2 ścianek szczelnych. Długość ułożonych zewnętrznych sieci technologicznych i wodno-kanalizacyjnych odpowiada odległości z Mosiny do Lubonia (11 km). A wybudowane na terenie modernizowanej stacji nowe drogi i chodniki zajmują obszar równy powierzchni poznańskiego Starego Rynku (2 ha).
Zakończona modernizacja stacji wodociągowej w Mosinie jest częścią ogromnego, bo wartego ponad 600 mln zł projektu pt „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej dla ochrony zasobów wodnych w Poznaniu i okolicach – etap I”. Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych, wybudowany w 1968 roku obiekt zwiększył swoją wydajność o 50% - ze 100 tysięcy do 150 tysięcy m3 na dobę. Nowe parametry stacji pozwolą na pełne zabezpieczenie nowo powstających inwestycji na terenie całej Aglomeracji Poznańskiej.
Dokonana w ciągu ostatnich lat modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Mosinie była dla Aquanetu i generalnego wykonawcy ogromnym wyzwaniem. Wszystkie prace inwestycyjne odbywały się na czynnym obiekcie – mówi Paweł Chudziński, prezes zarządu Aquanet SA. – Nawet na chwilę nie można było przerwać produkcji i dostawy wody dla mieszkańców Poznania i okolic. Na szczęście udało się zrealizować to zadanie dzięki ogromnej determinacji fachowców z Aquanetu oraz PTB Nickel.
W efekcie owocnej współpracy powstał nowoczesny, bezpieczny dla środowiska naturalnego obiekt. Stacja produkuje wysokiej jakości wodę dla niemal 60% mieszkańców Aglomeracji Poznańskiej, którą śmiało można pić bezpośrednio z kranu. Nasza woda jest teraz mniej chlorowana, gdyż zastosowaliśmy nowoczesne procesy uzdatniania wody, bazujące na ozonowaniu i filtracji poprzez węgiel aktywny. Krystalicznie czysta i smaczna woda to najbardziej wymierny efekt tej inwestycji, którego byśmy nie osiągnęli bez dotacji z Funduszu Spójności Unii Europejskiej.
REKLAMA
Rozpoczęta w styczniu 2010 r. modernizacja SUW Mosina została podzielona na cztery etapy. W ramach pierwszego z nich, w ciągu 24 miesięcy, konsorcjum kierowane przez spółkę Hydrobudowa 9 wybudowało i uruchomiło napowietrzalnię oraz obiekty służące do oczyszczania popłuczyn powstających w procesie płukania filtrów pospiesznych. Natomiast prace zaplanowane w trzech kolejnych etapach, zakończonych odpowiednio w listopadzie 2013 r. oraz styczniu i wrześniu br., zrealizowała już firma PTB Nickel. Nowy lider konsorcjum w ostatnich 2 latach wykonał m.in. kluczowe dla całej inwestycji obiekty, takie jak: budynki filtrów pospiesznych, budynek filtrów węglowych, ozonownię oraz zbiornik wyrównawczy popłuczyn z filtrów węglowych. Na terenie SUW Mosina powstały także: napowietrzny łącznik komunikacyjny, dyspozytornia, portiernia, obiekt warsztatowo-magazynowy, sieci i instalacje zewnętrzne, infrastruktura drogowa, elektryczna i AKP.
Modernizację SUW Mosina rozpoczęliśmy jako jedna z kilku firm w konsorcjum, wykonująca wyłącznie roboty budowlane. W czerwcu 2012 r. po ogłoszeniu upadłości PBG oraz powiązanych z nią partnerów, podjęliśmy decyzję o przejęciu pełnej odpowiedzialność za powodzenie inwestycji.
– W bardzo krótkim czasie nie tylko zapewniliśmy niezbędne zasoby kadrowe i sprzętowe, ale także nadrobiliśmy wszystkie opóźnienia powstałe w wyniku problemów finansowych pozostałych wykonawców – wyjaśnia Michał Nickel, prezes PTB Nickel. – Inwestycja poznańskich wodociągów to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie i logistycznie projektów, zrealizowanych przez naszą firmę. Wszystkie prace budowlane prowadziliśmy na terenie obiektu, który 24 godziny na dobę produkował wodę dla prawie miliona Poznaniaków. Uratowanie środków unijnych, zagrożonych bankructwem spółek związanych z PBG, i w efekcie dostarczenie Poznaniakom w założonym terminie wody o smaku, barwie i zapachu nieodbiegającym od tej butelkowanej, uważam za ogromny sukces naszego zespołu.
Nadzór nad kontraktem prowadziła firma ECM Group Polska Sp. z o.o. Do prac związanych z modernizacją SUW Mosina PTB Nickel zatrudnił łącznie blisko 250 osób – pracowników firmy oraz podwykonawców. Na realizacją kontraktu czuwało 17 wysoko wykwalifikowanych pracowników nadzoru technicznego, ekspertów w zakresie inżynierii lądowej i robót technologicznych. Wyjątkowe doświadczenie zdobyte przez zespół przy modernizacji stacji uzdatniania wody pozwoli firmie ubiegać się o kolejne zlecenia związane z realizacją obiektów infrastruktury wodno-ściekowej.