Szpital w Ostrowie Wlkp. – usługi medyczne na najwyższym poziomie

Szpital w Ostrowie Wlkp. – usługi medyczne na najwyższym poziomie

wielkopolskie
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Komfort i szeroki zakres usług medycznych. Taki właśnie będzie szpital w Ostrowie Wlkp. po zakończonej rozbudowie. W nowo wybudowanym obiekcie znajdą się Oddziały: Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dorosłych i Dzieci, Oddział Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej z Pododdziałem Leczenia Oparzeń, blok operacyjny z pięcioma salami oraz centralna sterylizatornia. I etap inwestycji wartej niemal 10,7 mln zł netto realizuje firma Skanska. Dzisiaj został wmurowany kamień węgielny pod nowe skrzydło szpitala.
Zakres inwestycjiW ramach kontraktu wykonujemy obiekt w stanie surowym zamkniętym – mówi Beata Kromuszczyńska, menadżer projektu, Skanska. – Będzie miał 4 kondygnacje (3 nadziemne, 1 podziemna) i zostanie scalony łącznikiem z istniejącym budynkiem. Jego wysokość wyniesie 15 m. Piwnice i parter wykończymy na gotowo. W piwnicy wykonamy pomieszczenia techniczne i magazynowe oraz szatnie dla pracowników. W kolejnym etapie powstanie tam także centralna sterylizatornia i dezynfektornia. Wykończymy również kondygnację parteru, na którym znajdzie się Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Oddział wyposażymy również w sprzęt medyczny, meble, chłodziarki i lodówki medyczne – dodaje Beata Kromuszczyńska.
W zakres prac wchodzą także roboty rozbiórkowe w istniejącym budynku niezbędne do scalenia go z łącznikiem, instalacje elektryczne, teletechniczne, sanitarne, przyłącza infrastruktury technicznej, elementy zewnętrzne (mury, schody), nawierzchnie, oznakowanie oraz organizacja ruchu i oświetlenie. Powierzchnia użytkowa etapu I to łącznie niemal 1 240 m kw. 
Projektantem obiektu jest pracownia architektoniczna Jarno Chmielewski i Marcin Skała.
Postęp prac– Rozbudowa ostrowskiego szpitala ruszyła w połowie lipca – mówi Mateusz Ratajczak, kierownik budowy, Skanska. – Obecnie finalizujemy roboty fundamentowe, przygotowanie podłoża pod posadzkę w piwnicy i przygotowanie podbudowy pod drogę pożarową. Trwają również prace związane z wykonywaniem elementów żelbetowych piwnicy – słupów, ścian żelbetowych oraz szybów (wykonano 70%). Dodatkowo rozpoczęte zostały roboty związane z siecią zewnętrzną kanalizacji sanitarnej oraz kanalizacji podposadzkowej. Na początku października przystąpimy do deskowania stropu piwnicy, powierzchni płyty żelbetowej, rozpoczniemy też wykonanie izolacji przeciwwodnej oraz docieplenie ścian fundamentowych. Zakres prac jest znaczący, jednakże odpowiedni plan oraz wieloletnie doświadczenie naszych inżynierów pozwalają nam na wykonywanie ich zgodnie z harmonogramem – dodaje Mateusz Ratajczak. Całość inwestycji w ramach I etapu zostanie sfinalizowana na koniec marca 2017 r. 
REKLAMA
Komfortowo i bezpiecznie– Prace budowlane prowadzimy w bezpośrednim sąsiedztwie funkcjonującego szpitala – mówi Beata Kromuszczyńska, menadżer projektu, Skanska. – Do tej pory, na czynnym obiekcie, wykonywaliśmy roboty związane z ułożeniem okablowania i montażem 11 kamer na budynku. Przed nami prace związane z wybudowaniem łącznika, który scali nowe skrzydło z istniejącym. By zrealizować to w sposób jak najmniej uciążliwy dla pacjentów i personelu, zastosujemy tymczasowe ścianki, które oddzielą front robót od czynnych korytarzy szpitala. W trosce o przebywających w szpitalu pacjentów i komfort pracy lekarzy, dokładamy wszelkich starań, by funkcjonowanie placówki, mimo trwających prac, przebiegało bez zakłóceń – dodaje Beata Kromuszczyńska.
Korzyści i doświadczenieRozbudowa ostrowskiego szpitala o nowe skrzydło jest największą realizacją budowlaną od początku jego istnienia, czyli od 50 lat.
Nowa część będzie budynkiem na wskroś nowoczesnym. Jest to inwestycja, która ma dla nas podwójny wymiar. Po pierwsze znajdą się w nim bardzo potrzebne oddziały. Z drugiej, finansowej strony, zadanie to jest realizowane ze środków Powiatu Ostrowskiego, ale także szpital wyasygnuje na budowę ok 5 mln zł. Oznacza to, że nasz szpital nie tylko od czterech lat nie przynosi straty, ale potrafi wygospodarować środki na rozwój. Ważna jest poprawa warunków pracy, ale również to, że pojawią się nowe powierzchnie. To stwarza możliwość wprowadzania nowych oddziałów czy usług. Teraz szpital po prostu się "dusi’" – mówi Starosta Ostrowski, Paweł Rajski.
Inwestycja polegająca na rozbudowie szpitala pozwoli na znaczne zwiększenie komfortu pobytu, diagnostyki i leczenia mieszkańców powiatu ostrowskiego, jak również pacjentów całego regionu Południowej Wielkopolski – mówi Dyrektor ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim, Dariusz Bierła. – Nowe pomieszczenia pozwolą na poszerzenie zakresu usług medycznych i świadczeń zabiegowych oferowanych przez naszą placówkę. Zwiększy się również komfort pracy personelu medycznego. Dodatkowo, rozbudowa szpitala przyniesie wymierne korzyści finansowe w postaci zwiększenia kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia – dodaje dyrektor szpitala. 
Posiadamy duże doświadczenie w realizacji obiektów szpitalnych i innych placówek medycznych – mówi Arkadiusz Majorczyk, dyrektor zespołu projektów, Skanska. – Zrealizowane przez nas inwestycje dla służby zdrowia wpływają na poprawę jakości obsługi pacjentów, prowadzą do zwiększenia ilości przeprowadzanych operacji czy zabiegów, zapewniają opiekę medyczną na najwyższym poziomie. Cieszymy się, że także w przypadku rozbudowy szpitala Ostrowie Wlkp. będziemy mieć swoją cegiełkę w korzyściach społecznych płynących z tej inwestycji – dodaje Arkadiusz Majorczyk.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA