[wielkopolskie] Wynajmę na przedmieściach…

[wielkopolskie] Wynajmę na przedmieściach…

FortePR s.c.
REKLAMA
Podmiejskie inwestycje stają się realną alternatywą dla mieszkań w centrach miast. Szczególnie, że za tę samą cenę mieszkania w centrum aglomeracji można kupić o wiele większe pod miastem.  Ma to duże znaczenie nie tylko dla osób zainteresowanych kupnem nieruchomości na własne potrzeby, ale także dla tych, którzy nabywają mieszkanie w celach inwestycyjnych z myślą o późniejszym najmie. Ci ostatni mogą liczyć na zdecydowanie korzystniejszą rentowność lokalu na przedmieściach.
4,84 proc. netto w skali roku wynosi obecnie przeciętna oczekiwana rentowność najmu liczona dla największych aglomeracji, wynika z danych Home Broker. Rok temu ten wskaźnik wynosił 4,39 proc., co oznacza wzrost zyskowności inwestycji o 10 procent.
Gdy myślimy o mieszkaniach na wynajem zwykle uwzględniamy jedynie lokale w dużych miastach, gdzie popyt jest największy. Jednak coraz chętniej Polacy wynajmują lokale w dobrze zlokalizowanych przedmieściach. Powodów jest kilka. Konkurencyjność cen sprawia, że coraz więcej rodzin świadomie rezygnuje z 2-pokojowego mieszkania w sercu miasta na rzecz 100-metrowego lokum na obrzeżach. Tym bardziej, że za takim rozwiązaniem przemawia coraz lepiej rozwinięta infrastruktura przedmieść, a jednocześnie piękne otoczenie przyrody.
Mieszkań na wynajem w podpoznańskich miejscowościach jest ciągle za mało.
Kilka razy w miesiącu mamy zapytania od osób czy zajmujemy się także wynajmowaniem naszych inwestycji. Odsyłamy ich do naszych klientów, którzy kupili nieruchomości w celach inwestycyjnych. Są rodziny chcące wynająć przestronny 80 metrowy lokal z ogródkiem, gdyż w tej samej cenie mogliby liczyć jedynie na ciasne dwa pokoje w centrum. Są też osoby, które poszukują możliwości najmu krótkoterminowego, bo np. wykańczają swoją nieruchomość, a poprzednią musieli już sprzedać – mówi Adam Wędrychowicz ze spółki Linea, budującej osiedle Leśna Polana w Dopiewcu.
Suchy Las, Luboń, Tarnowo Podgórne, Dopiewo – to tylko przykłady dynamicznie rozwijających się podpoznańskich miejscowości. Wykorzystują swoje znakomite położenie, by pozyskiwać nowych inwestorów i mieszkańców. Jedną z najszybciej rozwijających się gmin jest Dopiewo. Wygrywa z innymi pod względem dostępności transportowej (autostrada i droga S11 oraz transport szynowy, który pozwala dojechać do centrum Poznania w 13 minut).
Mieszkań na przedmieściach nie wynajmują studenci. Są to raczej rodziny z dziećmi oraz firmy, które wynajmują mieszkania dla pracowników.
Z roku na rok przybywa osób, które kupują u nas mieszkania w celach inwestycyjnych. Sami mieszkają w naszych nieruchomościach, więc dzięki temu mają większą kontrolę nad wynajmowanym mieszkaniem – dodaje Adam Wędrychowicz. – Zakończenie programu MdM prawdopodobnie przyczyni się do wzrostu popytu na mieszkania pod wynajem.
Kupno mieszkania na wynajem jest bardziej atrakcyjne niż lokowanie środków na lokatach bankowych. Ta dysproporcja co roku rośnie. Oprocentowanie lokat systematycznie spada (W Europie obecnie wiele banków oferuje lokaty oprocentowane ujemnie), a rentowność najmu rośnie.
Boom na kupno mieszkań na przedmieściach przeznaczonych na wynajem dopiero się w Polsce zacznie. Wzorem innych europejskich krajów będą one zyskiwały coraz większą popularność. Londyn, Bruksela, czy Madryt to miasta w których najlepiej wynajmują się nieruchomości na obrzeżach. Sprzyjać temu będzie przede wszystkim nowoczesna komunikacja podmiejska, którą w tej chwili jeszcze może pochwalić się niewiele gmin w dużych aglomeracjach.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Pierwszy pociąg hybrydowy szykuje się do podróży po Dolnym Śląsku
Pierwszy z sześciu pociągów hybrydowych zamówionych przez Koleje Dolnośląskie dotarł do legnickiej b...
Pod Warszawą powstanie 60 market OBI w Polsce
W aglomeracji warszawskiej ruszyła budowa piątego marketu sieci OBI. Będzie to jednocześnie 60 sklep...
Francuski potentat z branży logistycznej GEFCO rozwija swoje dwa centra pod Wrocławiem
Kolejna wielka i znana międzynarodowa firma stawia na Aglomerację Wrocławską i inwestuje w rozwój. F...
W Krakowie trwa budowa nowej wielofunkcyjnej hali sportowej Akademii Górniczo-Hutniczej [ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]
W stolicy Małopolski, przy ul. Buszka trwa budowa nowej hali sportowej Akademii Górniczo-Hutniczej (...
Wrocław: Naprzeciwko Toru Wyścigów Konnych powstaje nowy obiekt hotelowy [ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]
We Wrocławiu przy ul. Zwycięskiej 3 na osiedlu Krzyki-Partynice, naprzeciwko Toru Wyścigów...
Hotel Reymont w Łodzi zmieni się w butikowy Aiden by Best Western [WIZUALIZACJE]
Hotel Reymont położony jest w centrum Łodzi, przy ul. Legionów 81, w pobliżu Manufaktury - jednej z...
Ericsson zwiększy zatrudnienie w swoich centrach badań i rozwoju w Krakowie i Łodzi
Szwedzki koncern Ericsson zwiększa zatrudnienie w swoich centrach badań i rozwoju w Polsce, które zn...
NOYEN rozbudowuje swoją fabrykę w Lublinie i zwiększa produkcję
W najbliższych dniach rozpocznie się rozbudowa infrastruktury firmy NOYEN znajdującej się w Lublinie...
Chiński gigant inwestuje pod Wrocławiem
Chiński gigant z branży EMS zainwestuje 100 mln zł w rozbudowę swojego zakładu produkcyjnego na ter...
Tunel w ciągu Południowej Obwodnicy Warszawy gotowy. Kiedy nim pojedziemy? [FILM]
Roboty budowlane na ursynowskim odcinku drogi ekspresowej S2 węzeł Puławska - węzeł Warszawa Wilanów...