Ponadstuletni budynek znajdujący się przy zbiegu ulic Kazimierza Wielkiego i Krupniczej czeka metamorfoza. Dziś pełni funkcję biurowo-usługową, a dawniej mieściła się w nim fabryka parasoli.
Spółka Nieruchomości Sp. j. Misiak Cuda złożyła 23 października wniosek o pozwolenie na nadbudowę, przebudowę i remont elewacji budynku biurowo-usługowego przy ul. Krupniczej 2-4 na Starym Mieście. Stoi na działce nr 56 o powierzchni 457 mkw. Za projekt odpowiada Maciej Woś – Pracownia Architektoniczna z Wrocławia. Inwestor nie udziela odpowiedzi na nasze pytania.
UM Wrocławia
Wspomniana kamienica powstała w 1902 roku. Jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków jako budynek biurowy, dziś biurowo-handlowy. Mieszczą się tam m.in. szkoła policealna i salon operatora komórkowego. Pod tym adresem jest zarejestrowana firma Nieruchomości Misiak Cuda. Sto lat temu w obiekcie funkcjonowała fabryka parasoli Moritza Lewy'ego.
Więcej zdjęć w galerii.
Co z pustym gmachem przy Krupniczej?
Zmianę czeka jeszcze inny budynek w pobliżu. Agencja Mienia Wojskowego prowadzi działania związane z zabytkową nieruchomością w ścisłym centrum. Chodzi o XIX-wieczny gmach Nowej Giełdy przy ul. Krupniczej/Włodkowica, w sąsiedztwie Narodowego Forum Muzyki. W styczniu zeszłego roku donosiliśmy, że po kilkudziesięciu latach Gwardia Wrocław musiała się wyprowadzić, a w maju, że obiekt czeka przetarg.
– Zadaniem i rolą Agencji Mienia Wojskowego jest takie zagospodarowanie budynku, które pozwoli pozyskać jak największe środki finansowe na realizowane przez nią ustawowe zadania związane z zakwaterowaniem polskich żołnierzy – informuje Małgorzata Weber, rzecznik prasowy AMW.
fot. Jakub Zazula
W związku z tym zdecydowali się na sprzedaż. Przygotowania do tego trwają minimum około pół roku (sporządzenie operatu szacunkowego, przygotowanie przetargu, publikacja ogłoszeń). Gmach ma trafić więc pod młotek w tym roku.
– Nieruchomość jest obecnie badana pod kątem oceny stanu zachowania oryginalnych elementów elewacji oraz detalu, prowadzone są też oględziny budynku i odkrywki sondażowe. Trwa szczegółowa ocena powierzchni elewacji w zakresie określenia stanu zachowania i stopnia destrukcji elementów ozdobnych oraz tynków na elewacji – wylicza Małgorzata Weber.
fot. Jakub Zazula
Badanie ma potrwać do końca marca 2020 roku. Obejmuje m.in. opaski i naczółki okienne, ażurowe attyki, balustrady, gzymsy oraz rzeźby.
– W toku prac ustalone zostaną zakresy zniszczeń oraz późniejszych ingerencji remontowych i ich wpływ na oryginalne elementy wystroju elewacji – stwierdza rzecznik AMW. – Pozwoli to na określenie możliwości odzyskania i wyeksponowania oryginalnej substancji zabytkowej.
Ponadto badania umożliwią ustalenie zakresu niezbędnych prac konserwatorskich i możliwości odtworzenia oryginalnego wystroju, a także dobranie odpowiedniej technologii.
Więcej zdjęć w galerii.