fot. Jakub Zazula

Wrocław: Budowa Centrum Stabłowicka staje pod znakiem zapytania. Wszystko przez pożar zabytkowej hali

Mariusz Bartodziej
Przy zbiegu ulic Lubomierskiej i Stabłowickiej miał powstać kompleks handlowo-usługowy z około 30 sklepami. Inwestor, wrocławski Dan-Mark, starał się już m.in. o wydanie decyzji środowiskowej. Plany wstrzymał pożar zabytku.
Magistrat zawiesił 26 lutego (na wniosek złożony tydzień wcześniej przez Dan-Mark Sp. z o.o.) postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji przy ul. Stabłowickiej 118-118b na Stabłowicach. Chodzi o zmianę sposobu użytkowania zespołu budynków produkcyjno-magazynowych na funkcję usługową i handlową, z częściową rozbudową. Przedsięwzięcie obejmuje działki nr 17/14, 17/19, 17/20, 17/27, 17/28, 17/31, 17/32, 17/33, 17/34, 17/35 oraz 17/36, o łącznej powierzchni 2,5385 ha (a także części parceli nr 7/2, 17/12 i 17/37).
W obecnej chwili w związku z pożarem wszystkie działania są zawieszone – informuje nas przedstawiciel inwestora.
Zespół budowlany dawnej tkalni i przędzalni bawełny (następnie Wrocławskiej Przędzalni Czesankowej Wel-Tex, a obecnie drukarnia Dan-Mark) jest wpisany od 2016 roku do rejestru zabytków (wymienione są m.in. portiernia, warsztaty i wieża ciśnień). Do pożaru doszło po północy w niedzielę 26 stycznia. W akcji gaśniczej wzięło udział kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej. Dogaszanie (przy zmniejszającej się z czasem liczby służb) trwało do następnego dnia. Ogień rozprzestrzeniał się szybko z uwagi na rodzaj składowego materiału (wyroby papiernicze) i konstrukcję dachu (drewnianą). Znaczna część kompleksu uległa zniszczeniu. Właściciel nie podaje informacji o skali strat.
fot. Jakub Zazula

Pierwsze zakupy miały być w tym roku

W tej lokalizacji miał powstać park handlowy Centrum Stabłowicka powstanie w zachodniej części miasta. Otwarcie planowano pod koniec tego roku. Powierzchnia najmu brutto nowego kompleksu handlowo-usługowego miała wynieść ok. 10 tys. mkw. Znalazłyby się w nim market spożywczy, a także ok. 30 sklepów oraz punktów usługowych i gastronomicznych.
Planowany park handlowy wzbogaci istniejącą ofertę handlową tej dzielnicy o znane i popularne sieciowe marki branż: modowej, rtv-agd, drogeryjnej, usługowej, wyposażenia wnętrz i innych – zapowiadał inwestor.

Oprócz sklepów planowana była szkoła

W obiekcie był planowany również klub fitness, a na terenie centrum obiekty kulturalne i oświatowe, w tym żłobek, przedszkole, a nawet szkoła dla kilkuset dzieci. Inwestor zamierzał zapewnić dużą liczbę miejsc postojowych dla samochodów i rowerów.
Unikalny klimat miejsca zakupów i spędzania wolnego czasu zapewni także wyjątkowa architektura – bazująca na ceglanych budynkach starej fabryki, na której powstaje Centrum Stabłowicka – dodawała firma.
materiały inwestora

Ponad 50 tysięcy osób w zasięgu nowego centrum

Inwestor podaje dane statystyczne, zgodnie z którymi na Stabłowicach żyje ponad 17 tys. osób. Z racji intensywnej rozbudowy osiedla szacuje się, że w ciągu kolejnych lat ta liczba wzrośnie do przeszło 30 tys.
Już teraz w zasięgu oddziaływania inwestycji mieszka około 55 tysięcy mieszkańców – mówi inwestor.
Więcej zdjęć w galerii.