fot. Mariusz Bartodziej

Wrocław: Bulwar na Nadodrzu doczeka się przebudowy? Jest trzeci przetarg

Mariusz Bartodziej
Ani w 2018, ani w 2019 roku nie znalazł się chętny wykonawca przebudowy terenu w sąsiedztwie Wyspy Bielarskiej. Urzędnicy zmodyfikowali zamówienie (m.in. zrezygnowali z pamiątkowych tablic) i po raz trzeci czekają na oferty.
Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu ogłosił 19 sierpnia trzeci przetarg na przebudowę chodnika i trasy rowerowej na bulwarze Słonecznym (wzdłuż ulicy Drobnera, na odcinku od placu Bema do skrzyżowania z ul. Probusa) wraz z małą architekturą i zielenią. Zainteresowani mogą się zgłaszać do 3 września. O wyborze zwycięzcy zadecydują cena (60%) oraz doświadczenie kierownika budowy (40%). Na realizację zadania będzie miał siedem miesięcy od dnia podpisania zamówienia.

Dwa fiaska

Prace na Bulwarze Słonecznym miały się planowo skończyć do 31 października 2018 roku. Miasto unieważniło jednak we wrześniu pierwszy przetarg, ponieważ nie zgłosił się żaden chętny. Niemniej powodem nie była ani cena, ani zakres robót.
Wiemy o tym, gdyż prowadziliśmy rozmowy z wieloma firmami po fiasku postępowania przetargowego. Przyczyną jest brak rąk do pracy i inne zobowiązania kontraktowe, które uniemożliwiały wykonanie zadania w bieżącym roku – wyjaśniała nam wówczas Ewa Mazur, rzecznik prasowy ZDiUM.
Inwestor powtórzył postępowanie w maju ubiegłego roku. Zainteresowani mieli 15 dni, by złożyć oferty. Nie wpłynęła żadna, więc 31 maja doszło do następnego unieważnienia.
Materiały prasowe

Zmieniony zakres

Miasto zapowiadało pierwotnie, że inwestycja ma kosztować około 1,7 mln zł. Zakładała trasę rowerową z betonu asfaltowego o szerokości 2,5 m i ok. 910 mkw. powierzchni. Ponadto wykonawca miał wybudować chodniki o szerokości 3 m z płyt betonowych (40x40 cm i 40x60 cm) i poprowadzić dalej pieszy trakt z kostki i płyt granitowych, a także zamontować 162 płyt z nazwą państwa i rokiem otrzymania w nim przez kobiety praw wyborczych oraz, w centralnej części, płyty o średnicy ok. 1,5 m upamiętniającej 100-lecie wywalczenia tego przez Polki (stało się to w 1918 roku). Inwestycja przewidywała jeszcze utworzenie 18 betonowych siedzisk, 4 ławek i 3 koszy na śmieci oraz nowe nasadzenia. Przybędzie 55 drzew (29 lip srebrzystych, 6 brzóz brodawkowatych, 11 brzóz pożytecznych i 9 grusz drobnoowocowych), 1157 krzewów, rabata bylinowa ujęta w ekobordy (o pow. 80 mkw.) oraz 1 500 mkw. trawnika.
Urzędnicy zmodyfikowali w trzecim przetargu zakres prac w stosunku do projektu. Zrezygnowali z białej i czerwonej kostki kamiennej (pojawi się granitowa, szara), napisu na bocznej ścianie ławy betonowej oraz pamiątkowych tablic (z wyjątkiem płyty centralnej – w jej przypadku tylko zmieni się napis). Ponadto w celu ochrony dwóch drzew na dwóch odcinkach (15- i 33-metrowym) droga rowerowa i chodnik mają prowadzić przez pomosty z desek.
Zdjęcia i wizualizacje są dostępne w galerii.