Ceny we Wrocławiu są stabilne

Ceny we Wrocławiu są stabilne

Wrocław
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, ceny w stolicy Dolnego Śląska utrzymują się na stałym poziomie. Dotyczy to zarówno starego, jak i nowego budownictwa, choć w wypadku tego drugiego, nieruchomości powoli drożeją.

 

Wrocławianie mogą wybierać

We Wrocławiu można zaobserwować bardzo ciekawą sytuację. Ceny nieruchomości w różnego rodzaju budynkach utrzymują się na bardzo zbliżonym poziomie. – Za metr kwadratowy mieszkania w bloku z wielkie płyty zapłacić trzeba średnio 5500 zł. W wypadku kamienic, cena jest zaledwie o 140 zł wyższa, co w porównaniu ze starymi nieruchomościami w pozostałych monitorowanych miastach, jest bardzo atrakcyjną ofertą – zauważa Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. Lokale w budynkach powstałych po 2007 roku nieznacznie zyskały na wartości. Średnia cena metra kwadratowego w ich wypadku wzrosła w porównaniu do zeszłego roku zaledwie o 130 zł. Dzięki takiej stabilizacji wrocławianie mogą swobodnie przebierać w ofertach.

 

REKLAMA

Stare mieszkania równoważą ceny nowych

Według danych raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera średnia cena sprzedawanych nieruchomości wynosi obecnie 5015 zł za metr kwadratowy. W porównaniu z zeszłym rokiem widoczna jest więc obniżka o 8 proc. Najczęściej kupowane są nieduże mieszkania, mieszczące się w przedziale od 40 do 60 mkw. – Takie nieruchomości cieszą się największym zainteresowaniem na wrocławskim ryku pierwotnym, na którym dostrzegalny jest coraz większy ruch. Na rynku wtórnym z kolei popularnością cieszą się nieruchomości o metrażu powyżej 70 mkw. Są to zwykle lokale w blokach z wielkiej płyty oraz w kamienicach, które wymagają remontu komentuje Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

 

Kredyty mocno potaniały

Choć marże kredytowe w ostatnich miesiącach rosły, to raty nowoudzielanych kredytów są wciąż dużo niższe niż w ubiegłym roku. – Nie wynika to jedynie ze spadku stóp procentowych, ale także z faktu, że zwykle mniej płacimy za mieszkanie. Po uwzględnieniu niższego oprocentowania ze spadkiem cen, okaże się, że rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. we Wrocławiu, spadła od września 2012 roku o 602 zł – podaje Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander. Większy spadek cen odnotowano jedynie w Warszawie i Krakowie.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA