Wyniszczone oficyny znajdujące się przy ulicach Traugutta i Prądzyńskiego zamienią się w przestrzeń służącą lokalnej społeczności. Prace w tych lokalizacjach mają potrwać odpowiednio do 12 i 15 miesięcy.
Najpierw poznamy potencjalnego wykonawcę prac przy ul. Traugutta 81. Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił 22 marca przetarg na nadbudowę, przebudowę i remont oficyny wraz z zagospodarowaniem terenu. Termin składania ofert mija 9 kwietnia.
– Inwestycja ma na celu poprawę standardu i stanu technicznego istniejącego budynku oraz utworzenie wielofunkcyjnego miejsca aktywności społeczności lokalnej i nadania jej funkcji społecznej, kulturalnej i edukacyjnej, co przyczyni się między innymi do budowania więzi sąsiedzkich i społecznych oraz zagospodarowania czasu wolnego dzieci, młodzieży i seniorów – czytamy w ogłoszeniu przetargowym.
fot. investphoto.pl
Kompleksowy remont przy Traugutta
Obie mające przejść modernizację nieruchomości znajdują się na terenie zespołu urbanistycznego Przedmieścia Oławskiego, wpisanego do rejestru zabytków. Ceglana oficyna (licząca trzy kondygnacje nadziemne i jedną podziemną) mieszcząca się przy Traugutta 81 powstała około 1875 roku. Jej kubatura wynosi blisko 1,3 tys. metrów sześciennych, a powierzchnia zabudowy ok. 100 mkw. Znajduje się w złym stanie technicznym – jest odcięta od zasilania w energię elektryczną, telefoniczną, wodociągową i kanalizacyjną.
– Budynek uległ znacznej dewastacji po wykwaterowaniu oraz z powodu braku napraw bieżących, remontu i konserwacji. Powyrywano większość istniejących elementów instalacyjnych (grzejniki, rury, armatura i tak dajel) oraz elektryczne. Wybito szyby okienne oraz zniszczono stolarkę drzwiową. Wyburzono częściowo ścianki działowe – wyliczają urzędnicy.
fot. investphoto.pl
Magistrat przeznaczy piwnicę (poprowadzą do niej schody i winda z korytarza) na pomieszczenia techniczne i pomocnicze, w tym toaletę dla osób niepełnosprawnych. Parter i pierwsze piętro zajmą sale warsztatowe. Wyżej znajdą się m.in. trzy pokoje biurowe i toaleta. Na trzecim piętrze, nadbudowanym, znajdą się centrala wentylacyjna oraz wyjście na taras dachowy. ZIM planuje również utworzenie niezbędnych przyłączy i infrastruktury, a także trawnika i nasadzenia pnączy wzdłuż tylnej ściany oficyny.
Zakres prac budowlanych jest bardzo szeroki. Obejmie m.in. wpierw roboty wyburzeniowe, takie jak rozbiórkę wewnętrznej klatki schodowej, podłóg i stropów, ścian działowych, czy pokrycia dachu. Następnie wykonawca zajmie się osuszaniem i dezynfekcją, wzmocnieniem konstrukcji budynku i jego nadbudową o jedna kondygnację, termomodernizacją ścian oraz kilkoma innymi zadaniami. Wykona również roboty wykończeniowe, niezbędne przyłącza i instalację, zagospodaruje teren i dostarczy oraz zamontuje wyposażenie. Na realizację inwestycji będzie miał rok od dnia podpisania umowy.
fot. investphoto.pl
W kwietniu poznamy również wykonawcę drugiego przedsięwzięcia?
Przetarg na przebudowę, rozbudowę i remont oficyny przy ul. gen. I. Prądzyńskiego 39a wraz z zagospodarowaniem terenu oraz wnętrza podwórzowego pomiędzy ul. gen. I. Prądzyńskiego a ul. T. Kościuszki Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił 29 marca. Zainteresowani mogą składać oferty do 20 kwietnia.
Magistrat w identyczny sposób wyjaśnia cel inwestycji jak w przypadku ul. Traugutta 81. Podzielił ją na trzy zadania: prace budowlane związane z oficyną i urządzeniem terenu, zagospodarowanie wnętrza podwórza oraz pielęgnacji wykonanej zieleni.
Konieczne rozbiórki i planowana rozbudowa
Na nieruchomość przy ul. Prądzyńskiego 39a składają się trzy obiekty. Wymiary dwukondygnacyjnej oficyny to ok. 24x13x8,65 m. Parterowe budynki (garażowy i gospodarczy) są przeznaczone do rozbiórki. Jak tłumaczą przedstawiciele magistratu, obiekty są nieużytkowane i nieogrzewane od dłuższego czasu. To doprowadziło m.in. do zawilgocenia i zasolenia ścian oficyny. W złym stanie technicznym znajduje się również brama ogradzająca dziedziniec. W opinii urzędników siedem drzew wyrastających przy budynku zagraża mu, powodując niszczenie murów, schodów wejściowych i nawierzchni terenu. Konserwator udzielił zgodę na ich wycinkę.
Inwestycja zakłada utrzymanie oryginalnego kształtu bryły oficyny, wyremontowanie elewacji oraz przebudowę wnętrza. Rozbudowa jest planowana w miejsce istniejącego garażu, wzdłuż sąsiedniego parkingu wielopoziomowego. Będzie się rozciągać między budynkiem oficynowym a komórkami lokatorskimi.
– Rozbudowa będzie dwukondygnacyjna w przeważającej części, jedynie nad salą wielofunkcyjną zamiast kubatury przewidziano taras użytkowy. Pokrycie dachu rozbudowy jako "dach zielony", ekstensywny, porośnięty porostami i ziołami. Po przeciwnej stronie działki budynek oficynowy zostanie powiększony o zewnętrzne schody rekreacyjne dochodzące do przebudowywanej galerii – czytamy w ogłoszeniu.
Nowe miejsca spotkań w budynku i na podwórzu
Na parterze centrum aktywności lokalnej wykonawca utworzy m.in. kilka sal spotkań i schody rekreacyjne z funkcją siedziska i możliwością oglądania wyświetlanych projekcji. Natomiast na piętrze mieszkańcy będą mieli do dyspozycji dużą salę ruchowo-wysiłkową, pomieszczenia biurowe oraz socjalne, czy otwartą przestrzeń z wyjściem na taras. Na dziedzińcu ma powstać m.in. utwardzona nawierzchnia z wyznaczonym miejscem postojowym dla osób niepełnosprawnych, ogrodzenie z bramą wejściową, cztery stojaki rowerowe i dwa kosze na śmieci oraz oświetlenie.
Drugim zadaniem w ramach inwestycji jest rewitalizacja wnętrza podwórzowego pomiędzy ul. Prądzyńskiego a Kościuszki. Plan zakłada m.in. powstanie ciągu pieszego wzdłuż istniejących kamienic na osi północ-poudnie wraz z dojściami do budynków, wymianę nawierzchni, oświetlenie terenu oraz utworzenie placyku rekreacyjnego w południowej części.
Na realizację tych robót wykonawca będzie miał 15 miesięcy od dnia podpisania umowy, a przez kolejny rok zajmie się pielęgnacją nowej zieleni. Koncepcję obu inwestycji planowanych przez ZIM przygotowała pracownia CH+ Architekci.