Dawne policyjne koszary idą pod młotek. Będą tam mieszkania i usługi

Dawne policyjne koszary idą pod młotek. Będą tam mieszkania i usługi

Wrocław
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Wrocławski magistrat przymierza się do sprzedaży nieruchomości przy ulicy Księcia Witolda 28, na terenie której mieszczą się budynki dawnych koszar policyjnych. Urzędnicy liczą, że powstaną tam mieszkania z pełną infrastrukturą usługową.

O planach sprzedaży dawnych koszar przy ulicy Księcia Witolda mówi się już od dawna. 

Kilka lat temu policja (za pośrednictwem Skarbu Państwa) zwróciła nieruchomości przy ul. Księcia Witolda gminie Wrocław. Miasto w zamian przekazało działki przy ulicy Sołtysowickiej, gdzie obecnie mieści się część Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Urzędnicy tłumaczą, że wachlarz możliwości zagospodarowania działek, przewidziany w planie miejscowym, jest bardzo szeroki.

Chcielibyśmy, by powstał tu kompleks mieszkalny z pełną infrastrukturą usługową, może z kinem – mówiła już w 2013 roku Regina Danek, dyrektor wydziału nabywania i sprzedaży nieruchomości w magistracie.

Ponad 8 mln złotych za koszary

Teraz wreszcie miasto ogłosi przetarg na tę nieruchomość. W przygotowaniu jest postępowanie na sprzedaż trzech działek przy ulicy Księcia Witolda 28: 52/3, 52/4 i 52/6. 

Cenę wywoławczą ustalono na 8 mln 540 tys. złotych. Data przetargu jeszcze nie jest znana.Łączna powierzchnia nieruchomości to nieco ponad 4 tysiące metrów kwadratowych, a jej przeznaczenie to zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna, a także obiekty kongresowe i konferencyjne, hotelowe, handel detaliczny małopowierzchniowy i usługi.

Teren jest zabudowany dwu- i trzykondygnacyjnym budynkiem biurowym, wraz z portiernią, o łącznej powierzchni 5162 metrów kwadratowych, a na jednej z działek znajduje się fragment budynku dawnej świetlicy i stalowa wiata. W budynku biurowym mieści się przejście do budynku znajdującego się na sąsiedniej działce, które zostanie zamurowane przez Zarząd Zasobu Komunalnego.

Część nieruchomości objęta jest umową dzierżawy – działa tam popularny bar Odra-Pany. Umowa dzierżawy obowiązuje do 31 października bieżącego roku.

Miasto sprzedało już sąsiednie budynki

Magistrat sprzedał już nieruchomości sąsiadujące z dawnymi koszarami.

We wrześniu 2015 roku – za trzecim podejściem – udało się znaleźć kupca na wpisany do gminnej ewidencji zabytków budynek dawnego Głównego Urzędu Celnego przy ul. Księcia Witolda 38-40. Za nieco ponad 10 mln złotych kupiła go spółka E&L Invest, należąca do grupy deweloperskiej OKRE Development.

Kilka miesięcy później – wiosną 2016 roku – urzędnicy sprzedali też sąsiednie, zabytkowe kamienicy przy ulicy Księcia Witolda 42 i 44. Przetarg wygrało wrocławskie Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie CASTELLUM, które zaproponowało cenę 2 mln 560 tysięcy złotych.

Proponowany sposób zagospodarowania nieruchomości to funkcja mieszkalna z częścią usługową – tłumaczyła w kwietniu Małgorzata Szafran z biura prasowego magistratu.

Tuż obok do swojej kolejnej inwestycji szykuje się i2 Development, które wiosną 2015 roku za ponad 11 mln złotych kupiło zespół budynków z zabytkowym dawnym spichlerzem pod numerami 46, 48-50.

Cieszymy się bardzo, że zaakceptowano przedstawioną przez nas koncepcję. Zależało nam na pozyskaniu tego gruntu – cena, którą złożyliśmy przewyższyła cenę wywoławczą. Ponowne zagospodarowanie spichlerza jest zbieżne ze strategią, jaką kierujemy się przy realizacji inwestycji z zabytkami na terenie – podkreślał wówczas Marcin Misztal, wiceprezes i2 Development.

Gdy kilka miesięcy temu deweloper wchodził na giełdę, w prospekcie emisyjnym spółki zapisano, że powstanie tam budynek mieszkalny wielorodzinny (o powierzchni użytkowej mieszkań wynoszącej około 8,4 tysiąca metrów kwadratowych) z usługami na parterze (powierzchnia około 5,7 metrów kwadratowych) i garażem.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA