[Wrocław] Dopak dostał pozwolenie na budowę centrum badawczo-rozwojowego na Oporowie

Orzech
Wrocławski Dopak otrzymała 10 marca pozwolenie na budowę nowego centrum badawczo-rozwojowego w stolicy Dolnego Śląska. Spółka wybuduje na Oporowie, przy ulicy Kwiatkowskiego swoje centrum badawczo-rozwojowe w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych. Inwestycja zostanie zlokalizowana na działce o powierzchni około 18 500 mkw. na terenie Dolnośląskiego Parku Technologicznego (DPT), którą Dopak zakupiła w 2015 roku. Cały projekt ma zostać zrealizowana do 30 kwietnia 2019 roku. 
Inwestycja Dopak została dofinansowana ze środków unijnych kwotą prawie 5,5 miliona złotych. Za projekt architektoniczny inwestycji odpowiada architekt Dawid Wirth ze znanego wrocławskiego studia architektonicznego OZONE.
W ramach działalności centrum badawczo-rozwojowego firmy Dopak świadczona będzie innowacyjna zindywidualizowana usługa dla klienta w zakresie projektowania, optymalizacji oraz automatyzacji procesów produkcyjnych w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych. W ramach świadczonej usługi pracownicy centrum badawczo-rozwojowego będą prowadzili badania oraz prace rozwojowe, których efekty będą wykorzystywane do świadczenia usługi.Każdorazowo świadczona usługa będzie zindywidualizowana i świadczona dla klienta zgodnie z zapotrzebowaniem rynkowym zgłaszanym przez niego. Obecnie na rynku nie istnieje usługa polegająca na opracowaniu projektu ciągu technologicznego wraz z automatyzacją i optymalizacją z możliwością produkcji testowej oraz zbadania właściwości produkowanych wyrobów.

Projekt jest zgodny z celami zawartymi w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój dla działania 2.1 Wsparcie w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw.

O inwestorze:

Dopak działa w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych blisko 25 lat, oferując maszyny i urządzenia peryferyjne oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne w myśl zasady "wszystko z jednej ręki", a także kompleksowe usługi, jak wsparcie techniczne, serwis czy szkolenia z obsługi, konserwacji i oprogramowania maszyn w zakładzie klientów. W Polsce rozwiązania Dopak stosowane są w wielu branżach technicznych, począwszy od tzw. białej techniki, czyli wytwarzania elementów do pralek, lodówek, w branży medycznej, aż po przemysł samochodowy.
Utworzona w 1996 roku spółka Dopak obecnie jest dystrybutorem wielu marek urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych na polskim rynku. Należą do nich KraussMaffei, BBM, Neue Herbold i Maplan, wynika z danych firmy. Na początku tego roku, spółka Dopak dodała do swojego asortymentu produktów maszyny wykonane przez niemiecką firmę Digicolor, dostawcę systemów zarządzania materiałowego dla przemysłu tworzyw sztucznych w dziedzinie wtrysku, wytłaczania i mieszania.