DODAJ

Wrocław: Farmexim nadbuduje zabytkową przyklasztorną szkołę przy ulicy Stysia

Mieszkania i domy / Wrocław
Wrocław: Farmexim nadbuduje zabytkową
Mariusz Bartodziej
2019-06-14 07:25:07
XIX-wieczny budynek znajdujący się na osiedlu Powstańców Śląskich pełnił pierwotnie funkcję szkoły gospodarstwa domowego przy klasztorze św. Karola Boromeusza. Następnie był to hotel asystenta "Klasztor", należący do dzisiejszego Uniwersytetu Ekonomicznego. Uczelnia sprzedała go trzy lata temu za niespełna 4 miliony złotych. Firma z branży farmaceutycznej przebuduje obiekt.

Farmexim Sp. z o.o. (odpowiedzialny za przebudowę kamienicy na rogu Ruskiej i Kazimierza Wielkiego) uzyskał w grudniu ubiegłego roku (po trzech miesiącach) pozwolenie na przebudowę i nadbudowę części domu studenckiego o kubaturze 12,9 tys. metrów sześciennych. Znajduje się przy ulicy Wincentego Stysia 18. Stoi na działkach nr 58/1 i 58/2 o łącznej powierzchni 690 mkw. Za projekt odpowiada architekt Ryszard Rudnicki.

Inwestor starał się o zgodę na prowadzenie prac już we wrześniu 2017 roku. Miesiąc później urzędnicy wezwali go do uzupełnienia dokumentacji. Nie zrobił tego, dlatego dokument pozostał bez rozpatrzenia.

UM Wrocławia


Ponadstuletni zabytek

Frontowa, zabytkowa część powstała w 1885 roku. Pozostałe dwie dobudowano później. Pierwotnie była to szkoła gospodarstwa domowego przy klasztorze św. Karola Boromeusza. Później budynek trafił do ówczesnej Akademii Ekonomicznej (obecnego Uniwersytetu Ekonomicznego). Przerobiła go na hotel asystenta "Klasztor". Kubatura trzypiętrowego budynku wynosi obecnie 9,9 tys. metrów sześciennych, powierzchnia całkowita 2,2 tys. mkw., a użytkowa – 1,7 tys. mkw.

Uczelnia postanowiła w ubiegłej dekadzie sprzedać nieruchomość. W pierwszym przetargu oczekiwała 6,6 mln zł, a w drugim – 5,28 mln zł. Po dwóch fiaskach zmieniła formę sprzedaży na negocjacje. Udało jej się znaleźć nabywcę w 2015 roku. Wrocławska firma Mikun zaoferowała 3,6 mln zł, jednak się wycofała. W kolejnym roku UE sprzedał budynek spółce Farmexim za 3,9 mln zł.

fot. Jakub Zazula