Przy ulicy Sołtysowickiej powstanie pierwszy na Dolnym Śląsku ośrodek czasowej opieki wytchnieniowej dla nieuleczalnie chorych dzieci. Zrealizuje go Fundacja "Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci", na gruncie dzierżawionym od miasta. Dotychczas zebrała tylko część z potrzebnych na ten cel ponad ośmiu milionów złotych.
Fundacja "Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci" otrzymała 7 kwietnia pozwolenie (jest już prawomocne) na przebudowę i rozbudowę budynku przy ul. Sołtysowickiej 58 na Sołtysowicach oraz zmianę sposobu jego użytkowania z funkcji mieszkalnej na usługową (ośrodek opiekuńczo-rehabilitacyjny). Wkrótce planuje ruszyć z pracami.
Inwestycja obejmuje działkę nr 14/8 o powierzchni 2 355 mkw. Miasto wydzierżawiło ją Fundacji oraz sprzedało istniejący dwupiętrowy budynek przeznaczony do remontu.
Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci
Pierwszy taki ośrodek w regionie
Dom Opieki Wyręczającej zapewni tymczasową opiekę wytchnieniową dzieciom terminalnie, przewlekle oraz nieuleczalnie chorym na okres, gdy nie może jej sprawować opiekun.
– Na przykład z uwagi na zdarzenie losowe, hospitalizację, podreperowanie kondycji psychicznej, potrzebę odpoczynku czy załatwienia codziennych spraw – wyjaśnia Magdalena Sysło spec. ds. marketingu i PR Fundacji. – Dziecko może zostać w Domu od dwóch dni do trzech tygodni, w zależności od potrzeby rodziców.
Podopieczni będą mogli zostać w Domu na dwa-trzy tygodnie (w zależności od potrzeby rodziców). Czeka na nich stała, wyspecjalizowana opieka lekarska, pielęgniarska i psychologiczna, a także rehabilitacje. To będzie jedyny tego rodzaju ośrodek nie tylko w województwie, ale i w tej części kraju. Obecnie dzieci z Dolnego Śląska muszą być zawożone do Gdańska, Łodzi lub Rzeszowa.
– Naszym zdaniem każde województwo w Polsce powinno mieć miejsce o charakterze domowym, aby otoczyć dziecko hospicyjne należytą opieką, a ich rodziny wsparciem – twierdzi Magdalena Sysło.
Potrzebne pieniądze
Inwestycja obejmuje kapitalny remont istniejącego budynku oraz dobudowę jednopiętrowego segmentu. W środku znajdą się m.in. pokoje jedno- i dwuosobowe z łazienkami (18 łóżek), zaplecza kuchenne i szkoleniowo/edukacyjne (z salą konferencyjną), część umożliwiająca tworzenie turnusów rehabilitacyjnych, a także pokoje integracyjne. Powierzchnia wyniesie ok. 1 500 mkw. Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci przewidziało jeszcze parking, teren rekreacyjny oraz ogród wypoczynkowy z ogrodem sensorycznym.
Realizacja pochłonie około 8 mln zł. Fundacja zebrała dotąd 1,3 mln zł, dlatego prosi o finansową pomoc.
Opieka w ośrodku będzie bezpłatna. Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci utrzymuje się z kontraktu z NFZ (ok. połowy zapotrzebowania) oraz z wszelkich darowizn.
– W opiece wytchnieniowej mamy już pewne doświadczenie – zapewnia Magdalena Sysło. – Od maja 2018 roku realizujemy kompleksowy projekt "Per Aspera ad Astra" finansowany ze środków unijnych. Dotyczy on wsparcia opieki hospicyjnej dla dzieci i młodzieży z terenu Dolnego Śląska poprzez opiekę wytchnieniową dedykowaną rodzicom chorych dzieci w wymiarze dwudziestu godzin w miesiącu.
Więcej wizualizacji w galerii.