źródło: mat. inwestora

Wrocław: Hotel, aparthotel i mieszkania na terenie dawnego szpitala przy Kasprowicza

Tomasz Matejuk
Hotel z ponad 80 pokojami, aparthotel ze strefą SPA i basenem, a także kameralne budynki mieszkalne – tak zmieni się dawny szpital przy alei Kasprowicza. Trwają przygotowania do rozpoczęcia inwestycji.
Pod koniec grudnia 2017 roku inwestor – firma Arche – wystąpił z wnioskiem o pozwolenie na przebudowę zabudowy poszpitalnej wraz ze zmiana sposobu użytkowania na budynek rekracyjno-turystyczny oraz wielorodzinny z usługami.
Jak informuje Arche na swojej stronie internetowej, obiekt po przebudowie zostanie zaadaptowany na stylowe miejsce na dłuższe pobyty i zamieszkanie. Będzie nazywał się Klasztor. 
– Jeden z budynków przyjmie funkcję hotelową. Znajdą się w nim 83 pokoje (1-4 osobowe), w tym pokoje przystosowane dla osób niepełnosprawnych, a także ogólnodostępna restauracja z przyległym patio oraz 3 sale konferencyjne – zapowiada inwestor.
Z kolei drugi budynek zaprojektowano jako aparthotel.

 Na parterze zostanie zlokalizowana kawiarnia z wyjściem na taras i widokiem na zabytkowy park. Pierwsze piętro zajmą: basen, spa z jacuzzi i sauną, gabinety masażu i rehabilitacji oraz łaźnia parowa. W strefie basenu usytuowano niecki o zróżnicowanej głębokości, dzięki czemu korzystać z niego będą mogły nawet małe dzieci. W piwnicy obiektu znajdą się sale fitness z siłownią oraz wielofunkcyjna sala dla dzieci – wyliczają przedstawiciele firmy Arche.

Dodają, że założenie parkowe zostanie odświeżone i wzbogacone o małą architekturę i będzie otwarte dla mieszkańców Wrocławia. 

– W głębi parku, w miejscu wcześniejszych budynków gospodarczych, przewidziano kameralne budynki mieszkalne – wyjaśnia inwestor.



Hotel na dłuższe pobyty

Przypomnijmy, o planach przebudowy dawnego szpitala dziecięcego przy alei Kasprowicza na hotel informowaliśmy już rok temu. 

W zabytkowym obiekcie przy alei Kasprowicza do 2012 roku działało Dolnośląskie Centrum Pediatryczne im. Korczaka. Potem szpital dziecięcy przeniósł się na ulicę Koszarową – od tego czasu budynek przy Kasprowicza stoi pusty, za wyjątkiem jednego skrzydła, zajmowanego przez siostry Franciszkanki. 
Wiosną 2016 roku obiekt od urzędu marszałkowskiego – za blisko 13 mln złotych – kupiła firma deweloperska Arche, która ma na koncie m.in. budowę kilku osiedli w stolicy, a także renowację zamku w Janowie Podlaskim i Pałacu Łochów.

Arche przejęło budynek główny dawnego szpitala o powierzchni prawie 4 tys. metrów kwadratowych i budynek "B", którego powierzchnia to ponad 2 tys. metrów kwadratowych. 

– Stworzymy tam hotel, ale w obiekcie znajdzie się też część mieszkalna – mówił nam w zeszłym roku Władysław Grochowski, prezes Arche.

Grochowski tłumaczył, że jego firma zdecydowała się na kupno tego obiektu m.in. ze względu na przestrzeń wokół niego i bliskość parku.
– Chcemy, żeby to był hotel na dłuższe pobyty, taki, w którym można odpocząć – zapowiadał Władysław Grochowski.

Całe przedsięwzięcie ma pochłonąć kilkadziesiąt milionów złotych.
fot. Lukander

Drugie życie dawnych szpitali

Aktualnie urząd marszałkowski szuka – już po raz trzeci – kupca na na dawny szpital przy alei Wiśniowej. Pierwszy przetarg na sprzedaż tej nieruchomości, z ceną wywoławczą 28 mln złotych, ogłoszono w kwietniu zeszłego roku, ale zakończył się on fiaskiem. Taki sam rezultat przyniosło drugie postępowanie.

W trzecim przetargu cena wywoławcza wciąż wynosi 28 mln złotych, a rozstrzygnięcie poznamy 13 lutego.

Łączna powierzchnia kompleksu pomiędzy aleją Wiśniową, ulicą Sztabową i Sudecką to 23 786 metrów kwadratowych. Na tym terenie stoi 14 poszpitalnych budynków o łącznej powierzchni użytkowej prawie 12 tys. metrów kwadratowych. Budynki wymagają remontu. 



Sukcesem zakończyła się z kolei zeszłoroczna próba sprzedaży kompleksu dawnego szpitala przy ulicy Traugutta 114-120. W październiku urząd marszałkowski za 21 mln 210 tys. złotych sprzedał obiekt spółce AmRest. To firma prowadząca w Polsce m.in. restauracje KFC, Pizza Hut, Burger King i Starbucks. Jej przedstawiciele na razie nie zdradzają planów co do nieruchomości przy ulicy Traugutta.

Jeśli pojawi się decyzja, wydamy wówczas stosowny komunikat – informuje Adrian Wnęk z AmRest.

Dodajmy, że AmRest kupił teren o łącznej powierzchni ponad 1,8 hektara pomiędzy ulicą Traugutta, Żabią Ścieżką i rzeką Oławą, wraz ze stojącymi na nim poszpitalnymi budynkami, podejściami i podjazdami do obiektów, parkingami oraz parkiem. Łączna powierzchnia użytkowa budynków wynosi około 9 tys. metrów kwadratowych. 




Inwestor kupił tę nieruchomość od Uniwersytetu Medycznego za 16,5 mln złotych.

Jak zapowiadają przedstawiciele Lokum Deweloper, nowoczesna część inwestycji utrzymana będzie w minimalistycznym, eleganckim stylu, który podkreśli walory neogotyckiej zabudowy.

– W nowoczesnej zabudowie powstanie 181 mieszkań, a w zrewitalizowanej części – 89. W ofercie znalazły się wygodne kawalerki, mieszkania 2-pokojowe, kompaktowe i większe rodzinne 3 pokoje oraz 4-pokojowe mieszkania o apartamentowym charakterze o powierzchni do 97 metrów kwadratowych – wylicza inwestor.

Na dziedzińcu osiedla powstanie mała architektura nawiązująca stylem do estetyki miejsca. Na terenie inwestycji znajdą się również lokale handlowo-usługowe.



Od dłuższego czasu trwa już zakrojony na bardzo szeroką skalę projekt deweloperski na terenie dawnego szpitala im. Babińskiego przy placu Jana Pawła II. Na początku 2014 roku działkę o powierzchni ponad 2,6 hektara kupiła za niemal 36 mln złotych wrocławska firma i2 Development.

Dawny szpital zmieni się w Bulwar Staromiejski, czyli kompleks mieszkaniowo-biurowo-usługowy składający się z 14 budynków.

– Łącznie powstanie tam niemal 30 tys. metrów kwadratowych usług, biur i apartamentów – zapowiadał Marcin Misztal, wiceprezes zarządu i2 Development.

To flagowy projekt urbanistyczny wrocławskiej grupy deweloperskiej, który ma być otwarty dla wszystkich wrocławian.


Inny dawny szpital – przy ulicy Dyrekcyjnej – został już zrewitalizowany i powstało tam Angel CareDwa budynki – jeden wzniesiony pod koniec XIX wieku, a drugi dobudowany w latach 30-tych XX wieku – przeszły generalny remont i zostały przystosowane do nowej funkcji.

W otwartym w maju 2016 roku centrum znajdują się apartamenty dla seniorów z usługami i opieką medyczną, dom opieki, a także centrum chorób demencyjnych.