Jeden chętny na budowę eko-kompleksu przy Hubskiej. Chce dużo więcej niż daje miastoźródło: mat. inwestora

Jeden chętny na budowę eko-kompleksu przy Hubskiej. Chce dużo więcej niż daje miasto

Wrocław
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Miasto szuka firmy, która przeprowadzi kompleksową modernizację budynków przy ul. Hubskiej 8-16 we Wrocławiu, gdzie kiedyś znajdowała się centrala RUCH-u. – Nowa siedziba urzędu będzie wizytówką i demonstratorem, obrazującym działania proekologiczne w dziedzinie inwestycji budowlanych – podkreślają urzędnicy.

Do ogłoszonego przez Wrocławskie Inwestycje przetargu stanął tylko jeden zainteresowany. To konsorcjum firm Inter-System i ISB Budownictwo, które zaoferowało cenę 22 874 310 złotych.
Jak informują urzędnicy, zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie całego przedsięwzięcia jedynie 6 013 685 złotych, stara się też o dofinansowanie ze środków UE. 
REKLAMA
Jeśli inwestor zdecyduje się przeznaczyć wyższą kwotę, to będziemy sprawdzali ofertę, jeśli nie, to unieważnimy postępowanie i zapewne ogłosimy nowy przetarg – tłumaczy portalowi InvestMap.pl Marek Szempliński z Wrocławskich Inwestycji.
Energooszczędne budynki mają być wizytówką magistratu

Istniejące budynki D, A i B+p pójdą do rozbiórki, w ich miejsce powstaną nowe budynki A i B+p, a budynki C zostaną poddane niezbędnej rozbudowie z nadbudową i zmianą sposobu użytkowania.Głównym celem tej inwestycji jest zwiększenie efektywności energetycznej obiektu użyteczności publicznej, w wyniku czego nastąpi redukcja zużycia energii, ze szczególnym uwzględnieniem zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii, co w konsekwencji przyczyni się do poprawy stanu środowiska, poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. 

Poprawa efektywności energetycznej – jak zapewniają urzędnicy – będzie możliwa dzięki głębokiej, kompleksowej modernizacji energetycznej, polegającej na termomodernizacji obiektu, wymianie i rozbudowie wszystkich instalacji zewnętrznych i wewnętrznych sanitarnych i elektrycznych na nowoczesne systemy przyjazne środowisku.

– Nowa siedziba urzędu miasta będzie wizytówką i demonstratorem, obrazującym działania proekologiczne w dziedzinie inwestycji budowlanych – podkreślają urzędnicy.Jednocześnie, dodają w magistracie, inwestycja będzie przykładem obiektu zaopatrzonego w efektywne energetycznie systemy grzewcze, wentylacyjne, odzysku ciepła, oświetleniowe oraz gruntowy powietrzny wymiennik ciepła, system pomp ciepła z wymiennikami pionowymi gruntowymi, wspierający i dopełniający instalację wentylacji mechanicznej, BMS i zbiornik dla systemu zagospodarowania wód opadowych z wykorzystaniem jej do nawadniania terenów zielonych oraz naturalnej retencji w ogrodach deszczowych.

Obiekt wyposażony będzie też w dwa rodzaje instalacji solarnej (z kolektorami termicznymi i fotowoltaicznymi), a także system ograniczenia zużycia wody poprzez zastosowanie nisko-przepływowej i oszczędnej armatury.

Jak dodają urzędnicy, inwestycja przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 i innych zanieczyszczeń powietrza oraz do znacznego zwiększenia oszczędności energii.Zieleń i ekologia

Znaczącą rolę ma też odgrywać zieleń – na budynku A planowane są zielone dachy i zielone ściany, nie zabraknie też nasadzeń przy inwestycji.

Energooszczędne budynki oprócz funkcji administracyjnej mają też pełnić funkcję edukacyjną i promować ekologiczny styl życia. Dlatego zaplanowano ułatwienia dla osób przyjeżdżających na rowerach (wiaty, szatnia z natryskami), miejsca postojowe dla samochodów nisko- i zero-emisyjnych (z możliwością ładowania) oraz dla samochodowych przyjazdów grupowych "carpooling", a także zorganizowane miejsca do segregacji odpadów. Wszystkie części obiektu będą też dostępne dla osób niepełnosprawnych. 

Do zmodernizowanych budynków ma przenieść się wydział środowiska i rolnictwa wrocławskiego magistratu, oddział ochrony środowiska straży miejskiej oraz Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.Projekt całej inwestycji przygotowała pracownia CREOproject.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA