DODAJ

Wrocław: Zabytkowa kamienica w Leśnicy trafiła w prywatne ręce. Są zalecenia konserwatora

Mieszkania i domy / Wrocław
Wrocław: Zabytkowa kamienica w
Mariusz Bartodziej
2019-05-02 12:06:15
Efekt przyniósł drugi przetarg. Nowy właściciel budynku przy ulicy Brzezińskiej zaoferował miastu przeszło milion złotych. Ma m.in. zachować pierwotny kształt bryły oraz przywrócić drewnianą bramę wejściową.

Magistrat rozstrzygnął 27 marca przetarg na sprzedaż nieruchomości przy ul. Brzezińskiej 12 w Leśnicy. Zgłosiło się dwóch uczestników. Cena wywoławcza wynosiła 700 tys. zł (zwolniona z podatku VAT). Zwycięzca (prywatny inwestor) zapłaci 1 mln 71 tys. zł.

Miasto próbowało sprzedać ten teren już 12 grudnia. Wówczas chętni musieli liczyć się z wydatkiem co najmniej 770 tys. zł. Jeden zainteresowany wpłacił wadium, ale nie pojawił się na licytacji.

UM Wrocławia


Zachować bryłę, szczególnie wysokość

Powierzchnia działki nr 62/3 wynosi 419 mkw. Stoi na niej trzypiętrowy (podpiwniczony) budynek mieszkalny. Jego pow. zabudowy wynosi około 215 mkw., a pow. netto kondygnacji nadziemnych ok. 698 mkw. Rzeczoznawca ocenił w 2012 roku stopień zużycia technicznego obiektu na 76,34%. Określił jego stan techniczny jako awaryjny. Nieruchomość jest przeznaczona w planie miejscowym pod zabudowę wielorodzinną i usługi.

UM Wrocławia


Kamienica jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków. Miejska konserwator zabytków wydała w styczniu 2017 roku zalecenia. Zgodnie z nimi nowy właściciel ma zachować pierwotną klatkę schodową i kształt bryły budynku (zwłaszcza jego wysokość i kształt dachu) oraz kompozycję elewacji. Ponadto musi przywrócić drewnianą bramę wejściową. Zwycięzca przetargu zajmie się jeszcze konserwacją dekoracji elewacji frontowej, a także ujednoliceniem kształtu, koloru i sposobu osadzenia okien. Opinia nie dopuszcza zewnętrznego docieplenia fasady.

UM Wrocławia


Nowy blok naprzeciwko

Po drugiej stronie ul. Brzezińskiej ma dojść do rozbiórki i przebudowy części obiektów oraz budowy bloku. Miasto odmówiło jednak wydania pozwolenia na prowadzenie prac, o czym informowaliśmy w lutym. Poznańska spółka Adverteam Group Sp. z o.o. złożyła drugi wniosek w tym samym miesiącu. Czeka na rozpatrzenie.

Nowe osiedle i sprzedaż secesyjnej willi

W styczniu informowaliśmy o planowanej inwestycji przy ul. KrępickiejRezydencji Rosal. Fira Sp. z o.o. chce zakończyć budowę trzykondygnacyjnego budynku w przyszłym roku. Znajdzie się w nim blisko 30 lokali mieszkalnych i usługowych.

Materiały inwestora

Mieszkańcy Leśnicy doczekają się także remontu zabytkowej, secesyjnej willi. Miasto sprzedało już działki przy ul. Skoczylasa z budynkiem sprzed stu lat. Zgłosił się jeden chętny. Zaoferował przeszło pół miliona złotych. O szczegółach pisaliśmy w marcu.

UM Wrocławia