Wrocław: Krępicka 1 – zabytkowy budynek w Leśnicy zyskuje nowe wcielenie źródło: materiały inwestora

Wrocław: Krępicka 1 – zabytkowy budynek w Leśnicy zyskuje nowe wcielenie

WIZUALIZACJE
Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Przedsiębiorstwo Marcin Bobało Kwatery dla Firm zakupiło nieruchomość przy ulicy Krępickiej, w pobliżu zamku, w 2016 roku. Ze względu na zły stan techniczny ponadstuletniego budynku ostała się z niego tylko frontowa część. W nowym obiekcie znajdzie się dziewięć lokali mieszkalnych i usługowych.

Deweloper z Długołęki Marcin Bobało Kwatery dla Firm rozpoczął sprzedaż inwestycji realizowanej przy ul. Krępickiej 1 w Leśnicy. Planuje oddać ją do użytku w III kwartale tego roku. Generalnym wykonawcą jest ABH Lubin. Projekt przygotowała Pracownia Projektowa Japa.
Krępicka 1 to trzypiętrowy budynek z ośmioma mieszkaniami z balkonami lub tarasami: pięcioma jedno- (33-34 mkw.), jednym dwu- (45 mkw.) oraz dwoma trzypokojowymi (52-66 mkw.). Ceny za nie wynoszą od 217 664 do 378 465 zł (5 400-6 900 zł/mkw.). Na parterze będzie dostępny także lokal usługowy o powierzchni 54,5 mkw. Inwestor nie zaplanował miejsc postojowych.

Zniszczony zabytek

Dwukondygnacyjny budynek mieszkalny z poddaszem przy ul. Krępickiej 1 powstał pod koniec XIX wieku. W latach osiemdziesiątych XX w. dobudowano obok parterowy obiekt usługowy. Oba stały na działce nr 94, o powierzchni 478 mkw. – przeznaczoną m.in. pod mieszkania i usługi. Magistrat sprzedał ją w kwietniu 2016 roku. Cena wywoławcza wynosiła 390 tys. zł (zwolniona z podatku VAT). Zwycięzca, Marcin Bobało Kwatery dla Firm, zaoferował 535 tys. zł.
UM Wrocławia
Przed postępowaniem miasto oceniło stan budynku mieszkalnego jako awaryjny. Znajduje się w gminnej ewidencji zabytków, w związku z czym miejski konserwator wydał we wrześniu 2015 roku opinię o potencjalnej przebudowie. Dopuścił ją "z zachowaniem walorów architektonicznych elewacji".
UM Wrocławia
UM Wrocławia

W większości postawiony od nowa

Deweloper poinformował, że zniszczenie większego z obiektów oszacowano na 85%, co wykluczyło dalsze użytkowanie. Niższy obiekt nadawał się do rozbiórki.
Podjęliśmy więc decyzję o wyburzeniu większości zabudowy i postawienie 4 kondygnacyjnego budynku niemal od nowa. Chcieliśmy zachować jednak pierwotną formę i stworzyć na dole miejsce dla lokalu usługowego – wyjaśnia inwestor.
REKLAMA
materiały inwestora
Firma Marcin Bobało Kwatery dla Firm złożyła w lutym 2017 roku wniosek o pozwolenie na rozbudowę budynku wielorodzinnego o kubaturze 1,8 tys. metrów sześciennych. Dostała je po dwóch miesiącach. W październiku ubiegłego roku rozpoczęła wyburzenia.
Stary budynek został zburzony w 85 procentach. Została jedynie frontowa część murów zewnętrznych. Usunęliśmy stropy, dach a także wszystkie ściany wewnętrzne – informuje deweloper.
W listopadzie zaczął budowę nowego obiektu. Miesiąc temu postawił wszystkie kondygnacje i przykrył budynek dachem.
materiały inwestora

Zmiany w Leśnicy

Przy ul. Krępickiej wyrasta jeszcze jedna inwestycja mieszkaniowa. To budynek mieszkalno-usługowy Rezydencja Rosal. Miasto sprzedało niezabudowaną działkę w grudniu 2017 roku za pół miliona złotych. Deweloper Fira Sp. z o.o. zrealizuje na niej niespełna 30 lokali. O szczegółach pisaliśmy w styczniu.
Materiały inwestora
Ponadto w tym miesiącu donosiliśmy, że w prywatne ręce trafiła miejska, zabytkowa kamienica przy ul. Brzezińskiej. Uzyskana na przetargu cena przekroczyła milion złotych. Miejski konserwator zabytków wydał w 2017 roku zalecenia dotyczące przebudowy budynku.
UM Wrocławia

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA