[Wrocław] Kawałek Afryki we Wrocławiu

aszatkowska

Na 150-lecie istnienia Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, szykowana jest niebywała jak dotąd w Polsce atrakcja. Na przełomie 2014 i 2015 roku otwarte ma zostać Afrykanarium, czyli połączenie Oceanarium z wybiegami zwierząt z Czarnego Lądu.

 

Obiekt ten, według planu, stanąć ma vis-a-vis głównego wejścia do ogrodu. Wielkością przypominać będzie hipermarkety E.Leclerc. Nowy pawilon podzielony zostanie na części tematyczne, gdzie flora i fauna pochodząca z różnych stron Afryki, będzie miała swoje oddzielne miejsca. Od wejścia, zwiedzających będą witać różowe flamingi oraz wiele gatunków ryb pływających w akwariach. Następnie przechodzić się będzie do sali powiązanej tematyką z Morzem Czerwonym. Tam cieszyć oko mają koralowce oraz pływające wokół nich kolorowe ryby. Idąc dalej, dotrze się do dwóch akwariów z osobnikami pochodzącymi z jezior Malawi i Tanganika.

 

Kolejnym wybiegiem na trasie zwiedzania mają być zwierzęta z doliny Nilu, m.in. hipopotamy przeniesione z pawilonu słoniarni. Podążając dalej, trafimy do sali z największą atrakcją Afrykanarium — Kanałem Mozambickim. Będzie to rekinarium. Olbrzymi tunel wykonany ze szkła akrylowego zapewniać będzie niesamowite widoki. Rekiny mają pływać z każdej strony zwiedzających, zarówno nad ich głowami, jaki i pod nogami. Pozwoli to poczuć dreszcz emocji, jak podczas seansu kultowego już filmu Szczęki.

 

Z rekinarium zwiedzający przejdą do wraku statku. Tam będzie można odpocząć, pokrzepić się i ugasić pragnienie, gdyż we wnętrzu statku znajdować się ma kawiarnia. Żeby przypadkiem nie stało się nudno, rozrywki zapewniać mają figlujące pingwiny i uchatki. Ich zabawy oglądać będzie można zarówno pod wodą, jak i na lądzie — z tarasu. Za wrakiem statku czekać ma jeszcze jedno, największe miejsce, czyli dżungla Konga. W dżungli zamieszkają krokodyle oraz także małpy.

 

W nowym miejscu, swój dom znajdą różne gatunki zwierząt, również i te już zamieszkujące  wrocławskie zoo. Do Afrykanarium przeniesione zostaną na przykład wyżej wspomniane krokodyle (ich miejsce w obecnie przebudowywanej krokodylarni zająć mają hipopotamy karłowate), a także hipopotamy nilowe. Dodatkowych atrakcji zapewnić mają otwarte wybiegi, podziwianie rafy koralowej oraz pokazy sztuczek wykonywanych przez uchatki.

 

Nie wiadomo jeszcze, czy na teren Afrykarium będzie obowiązywał jeden wspólny bilet do całego ogrodu zoologicznego, czy też za wstęp przyjdzie zwiedzającym zapłacić osobno. Pewne jest natomiast, że nowy pawilon stanie się ważnym punktem miasta.

 

Generalny wykonawca będzie mógł rozpocząć prace, zaraz po zakończeniu wszystkich formalności związanych z przetargiem. Bardzo prawdopodobne jest, że projekt budowy Afrykarium-Oceanarium zrealizuje Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budowlane S.A. wraz ze swoim Partnerem ze Stanów Zjednoczonych, który posiada już doświadczenie w budowie Oceanariów. Start budowy zaplanowany jest w te wakacje.

 

Wrocławskie Afrykanarium ma być największym takim obiektem w Europie. Jego budowa według wyliczeń pochłonie 350 milionów złotych. Oprócz nowego pawilonu wybudowany ma zostać również parking podziemny przy Hali Stulecia. Całość robót ma zakończyć się po 30 miesiącach, tak by wszystko było zapięte na ostatni guzik przed rokiem 2016, kiedy to Wrocław obejmie Europejską Stolicę Kultury. Jako, że nikt do tej pory w naszym kraju, nie podjął się jeszcze budowy tak potężnego obiektu, termin ukończenia jest dość śmiały. Jeśli wszystko się powiedzie zgodnie z planem, Wrocław będzie miał pierwsze w Polsce Oceanarium, które zapewne ściągnie wielu turystów i gości.

as