DODAJ

Wrocław: Kilkusetletnia kamienica w pobliżu Rynku sprzedana. Cena wywoławcza przebita o 2,5 miliona

Kamienice i zabytki / Wrocław
Wrocław: Kilkusetletnia kamienica w
Mariusz Bartodziej
2019-04-18 16:04:59
Miasto sprzedało zabytkową nieruchomość przy ulicy Szewskiej na Starym Mieście przy pierwszej próbie. Zgłosiło się sześciu chętnych. Zwycięzca zaoferował przeszło 6,3 miliona złotych. Może przeznaczyć ją na mieszkania i usługi.

Magistrat rozstrzygnął 17 kwietnia przetarg na sprzedaż zabudowanej działki o powierzchni 168 mkw., przy ul. Szewskiej 35. Cena wywoławcza wynosiła 3,9 mln zł (zwolniona z podatku VAT). Miasto obniżyło jednak cenę samego budynku o 30% (stanowi 80,98% wartości nieruchomości). Udział w licytacji wzięło sześciu uczestników. Wygrała osoba fizyczna, która zaoferowała 6 mln 318 tys. zł.

Przykład kamienicy z XVII wieku

Urzędnicy ogłosili plan sprzedaży tej parceli w kwietniu ubiegłego roku. Znajduje się na niej trzykondygnacyjny budynek mieszkalno-usługowy (z piwnicą i nieużytkowym poddaszem) o powierzchni użytkowej około 277 mkw. Jego stan zużycia technicznego wynosi 25%. Od 1970 roku jest wpisany do rejestru zabytków jako przykład kamienicy mieszczańskiej z połowy XVII wieku. Z racji tego nowy właściciel będzie musiał wystąpić o wydanie zaleceń konserwatorskich, zanim rozpocznie starania o zgodę na prace budowlane.

Plan miejscowy zakłada przeznaczenie nieruchomości na cele szkolnictwa wyższego albo zabudowę wielorodzinną z usługami centrotwórczymi na parterze.

Należy je rozumieć jako usługi prestiżowe o wysokim standardzie z dostępem publicznym i z przeważającą funkcją: administracji, obsługi finansowej i obsługi turystów oraz handlu, gastronomii i wyspecjalizowanych usług na przykład: zakład fryzjerski, kosmetyczny, gabinet lekarski itp. – precyzują urzędnicy.

fot. investphoto.pl


Działka pod hotel w centrum już sprzedana

Miasto sprzedało już w zeszłym roku nieruchomość w ścisłym centrum – przy zbiegu ul. Garbary i Więziennej. Otrzymało ponad 3 mln zł. Nowy właściciel dwukrotnie przebił wartość ceny wywoławczej. Może wybudować na działce hotel. O szczegółach pisaliśmy w lipcu.

fot. Jakub Zazula