Legendarny bar Barbara przy przejściu Świdnickim siedzibą Impartu już za rok?

Legendarny bar Barbara przy przejściu Świdnickim siedzibą Impartu już za rok?

Wrocław
REKLAMA

Nieczynny od lat bar "Barbara" już wkrótce ma ożyć - znajdzie się w nim siedziba Biura Festiwalowego Impart 2016, odpowiedzialnego za przygotowania miasta do ESK 2016. W Wieloletnim Planie Inwestycyjnym jako termin realizacji inwestycji podany jest rok 2015, ale pracownicy Impartu zapewniają, że przeprowadzka nastąpi wcześniej. - Pierwsze prace rozpoczną się w 2013 roku, a ich zakończenie planowane jest na jesień przyszłego roku - mówią.

O tym, że nieczynny od wielu lat bar "Barbara" przy ul. Kazimierza Wielkiego stanie się siedzibą Biura Festiwalowego Impart 2016, odpowiedzialnego za przygotowanie obchodów Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku, informowaliśmy już w marcu.

Projekt i realizacja nowej siedziby Biura Festiwalowego Impart 2016 jest zapisany w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym na lata 2013-2017. Miasto na ten cel zarezerwowało 4 mln złotych. Pracownicy Impartu mieli przenieść się do baru "Barbara" w 2013 roku. Ale możliwe, że nastąpi to później.

W WPI jako termin realizacji podany jest rok 2015, ale przedstawiciele Impartu, którzy konsultowali sprawę z magistratem, zapewniają, że przeprowadzka nastąpi szybciej. Tłumaczą, że plan zakłada pokrycie kosztów remontu w roku 2013 oraz części kosztów wyposażenia w roku 2014. Projekt będzie realizowany wspólnie z Zarządem Inwestycji Miejskich.

- Aktualnie kończone jest tworzenie koncepcji architektonicznej przebudowy budynku. Pierwsze prace rozpoczną się w 2013 r., a ich zakończenie planowane jest na jesień przyszłego roku. Możliwe, że z nieprzewidzianych przyczyn ostateczne oddanie budynku ulegnie opóźnieniu, ale chcielibyśmy zdementować informację, że nastąpi to dopiero w roku 2015 - wyjaśnia Paweł Ziarko z Biura Festiwalowego Impart 2016.

Bar "Barbara" działał w latach 80. ubiegłego wieku, a niedaleko swoje happeningi organizowała Pomarańczowa Alternatywa. W późniejszych latach w tym lokalu mieścił się m.in. sklep z futrami, kolektura lotto i fast food. Od dłuższego czasu obiekt stoi jednak pusty.

Przebudowa baru "Barbara" ma być jednym z etapów większej inwestycji, która obejmie również zabudowę przejścia podziemnego na ul. Świdnickiej.

- Pierwszy obszar to zagospodarowanie placu przez dawnym barem "Barbara", a także samego lokalu, gdzie znajdzie się siedziba biura festiwalowego Impart 2016. Drugi to przebudowa i zabudowa samego przejścia podziemnego, a trzeci to przebudowa przystanku tramwajowego i modernizacja torowiska, bez zamykanie samej jezdni - mówił nam w listopadzie Piotr Fokczyński, główny architekt Wrocławia.

Po zabudowaniu przejścia podziemnego ulica Świdnicka ma odzyskać swój reprezentacyjny charakter. Prace powinny zakończyć się w 2015 roku.

REKLAMA
Autor: Tomek Matejuk

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA