DODAJ

Wrocław: Miasto chce integrować mieszkańców. Zbuduje Centrum Aktywności Lokalnej na Księżu Małym

Budynki użyteczności publicznej / Wrocław
Wrocław: Miasto chce integrować
Mariusz Bartodziej
2019-03-28 14:53:07
W miejsce zniszczonego budynku przy ulicy Rybnickiej powstanie w 2020 roku nowy. Znajdzie się w nim miejsce dla rady osiedla, straży miejskiej, czy seniorów. – Chcemy zaangażować mieszkańców w osiedlowe projekty i działania międzypokoleniowe – zapowiadają urzędnicy.

Gmina złożyła 18 lutego wniosek o pozwolenia na budowę przy ulicy Rybnickiej 39-41 Centrum Aktywności Lokalnej Księże wraz z zagospodarowaniem terenu i wyburzeniem istniejącego budynku. Inwestycja obejmuje działki nr 38/4 i 39/2, o łącznej powierzchni 1141 mkw.

UM Wrocławia


Istniejący budynek  przy ulicy Rybnickiej 39, nieużywany od około pięciu lat, jest w złym stanie technicznym. To obiekt o układzie funkcjonalnym i konstrukcyjnym nieprzydatnym do adaptacji dla  Centrum Aktywności Lokalnej, dlatego zdecydowano o jego rozbiórce – wyjaśnia nam Anna Bytońska z biura prasowego magistratu.

Biuro Architektoniczne Myczkowski przygotowuje dokumentację dotyczącą rozbiórki istniejącego i budowy nowego budynku, o powierzchni użytkowej około 224 mkw. Miasto zaplanowało prace na lata 2019-2020. Przetarg ogłosi po wydaniu pozwolenia na budowę.

Centrum ma służyć zaangażowaniu mieszkańców

Piotr Lis z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego mówi, że stale szukają na osiedlach przestrzeni mogących służyć integracji społeczności. Po przeprowadzonych rozmowach przygotowali koncepcję CAL przy ul. Rybnickiej. Jego zdaniem obiekty tego typu "mobilizują i wspierają rozwój społeczności lokalnych".

Chcemy zaangażować mieszkańców w osiedlowe projekty i działania międzypokoleniowe, zbudować przestrzeń do aktywnego spędzania czasu wolnego oraz stworzyć możliwość korzystania z lokalnych działań kulturalnych – tłumaczy Piotr Lis. – Ważną ideą jest również promocja osiedlowych działań integracyjnych, wzmacniających więzi sąsiedzkie, postawy obywatelskie i kompetencje społeczne.

Budynek będzie pełnił różne funkcje. Znajdą się w nim sala wielofunkcyjna służąca rozmaitym działaniom i imprezom kierowanym do mieszkańców, przestrzeń dla seniorów, siedziba Rady Osiedla Księże, Biuro Interwencji Lokalnych (stanowisko dyżurne dla straży  miejskiej i dzielnicowego), zaplecze sanitarne (m.in. kuchnia) oraz pomieszczenia magazynowe i techniczne.