DODAJ

Wrocław: Miasto dokłada milion i rusza z remontem Sygnałowej

Wrocław
Wrocław: Miasto dokłada milion
Mariusz Bartodziej
2019-06-25 11:48:24
Mieszkańcy będą jeździć w przyszłym roku przebudowaną drogą przebiegającą w sąsiedztwie powstającego publicznego żłobka na granicy Brochowa i Jagodna. Ponadto pojawią się nowe chodniki, miejsca parkingowe i zieleń. Inwestycja pochłonie przeszło 3,5 miliona złotych – o milion więcej, niż zakładali urzędnicy. Prace wykonają firmy Pro Tra Building oraz GM Roads Polska.

Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o. rozstrzygnęły 24 czerwca przetarg na budowę jezdni na ulicy Sygnałowej na odcinku od Konduktorskiej do skrzyżowania z ul. Malinowskiego i Grapowa wraz z utworzeniem czterech odcinków sieci kanalizacyjnej. Miasto zamierzało przeznaczyć na ten cel 2 mln 486 tys. zł brutto (2 mln 384 tys. zł dla zakresu gminy, a 102 tys. zł od MPWiK).

Do 29 maja zgłosiło się czterech chętnych: Bickhardt Bau Polska Sp. z o.o. (3 mln 697 tys. zł); Strabag Infrastruktura Południe Sp. z o.o. (4 mln 603 tys. zł) oraz dwa konsorcja, Pro Tra Building Sp. z o.o. i GM Roads Polska Sp. z o.o. (3 mln 536 tys. zł, z czego zakres gminy 4 mln 438 tys. zł); Elektrotim S.A. i Przedsiębiorstwo Drogowe Drobud Sp. z o.o. (5 mln 228 tys. zł). Trójka uczestników osiągnęła maksymalną liczbę punktów za doświadczenie kierownika budowy oraz termin gwarancji i rękojmi, dlatego o wyłonieniu zwycięzcy zadecydowała cena. Firmy Pro Tra Building oraz GM Roads Polska będą miały na realizację zadania dziewięć miesięcy od dnia podpisania umowy. Następnie zajmą się przez trzy lata pielęgnacją zieleni.

Większy komfort dla pieszych i kierowców

Na odcinku przeznaczonym do przebudowy znajduje się nawierzchnia gruntowa w złym stanie technicznym. Projekt przygotowany przez pracownię Biprogeo Projekt Sp. o.o. zakłada realizację jednojezdniowej, dwukierunkowej drogi bitumicznej o szerokości 6 m. Wykonawca zbuduje po obu stronach chodniki o szerokości 2 m z kostki betonowej (nowy po stronie wschodniej i poszerzenie po zachodniej). Lokalnie będą zwężone w związku z potrzebą zachowania drzew i wydzielenia wzdłuż zachodniej części miejsc postojowych o wymiarach 4,5x2,5 m (do tego powstaną trzy stanowiska 6x2,5 m po wschodniej stronie przy zbiegu z ul. Konduktorską). Inwestycja obejmuje również założenie trawników i nasadzenie na wschodzie 25 lip drobnolistnych, a na zachodzie 4 702 sztuk krzewów i traw ozdobnych (tawuła japońska, śmiałek darniowy). Planuje się też wycinkę części roślinności (m.in. 2 drzew i 7 krzewów).

Obok nowe osiedle i żłobek

Remontowany odcinek przebiega w sąsiedztwie z jednej strony gotowych osiedli domów, a z drugiej dwóch powstających inwestycji. Jedną z nich jest publiczny żłobek z biblioteką dla przeszło 200 dzieci. Inwestycja pochłonęła ponad 16 mln zł, przy czym miasto planowało wydać niespełna 12 mln zł. O wyborze wykonawcy informowaliśmy we wrześniu ubiegłego roku.

Materiały inwestora

Na działkach obok buduje za to Scandi Home. Magistrat sprzedał je w 2017 roku za blisko 7 mln zł. Deweloper realizuje kilkuetapowe osiedle domów Scandi. Opisywaliśmy je we wrześniu.

Materiały inwestora