Wrocław: Ruszy budowa żłobka dla Brochowa i Jagodna. Miasto dołoży jeszcze prawie 5 mln złźródło: Materiały inwestora

Wrocław: Ruszy budowa żłobka dla Brochowa i Jagodna. Miasto dołoży jeszcze prawie 5 mln zł

REKLAMA
Wykonawcy w obydwu przetargach oczekiwali o nawet ponad 6 mln zł więcej, niż magistrat był gotów przeznaczyć na ten cel. Mimo to wybrał jednak najkorzystniejszą z ofert, wynoszącą powyżej 16 mln zł brutto. Przedsiębiorstwo Rem-Bud K. Kowal – Gąska wybuduje placówkę dla ponad 200 dzieci w 2020 roku. – Obawiam się, że nie zaspokoi już obecnych potrzeb – stwierdza Małgorzata Konieczna z Rady Osiedla Jagodno.
Zarząd Inwestycji Miejskich rozstrzygnął 4 września drugi przetarg na budowę przy ulicy Sygnałowej (przy zbiegu z ul. Grapowa) siemiooddziałowego żłobka dla 240 dzieci i Miejskiej Biblioteki Publicznej wraz z zagospodarowaniem terenu oraz wykonaniem niezbędnej infrastruktury drogowej. Zwyciężyło Przedsiębiorstwo Rem-Bud K. Kowal – Gąska. Zaoferowało wykonanie prac za 16 mln 334 tys. zł brutto (w tym 648 tys. zł za projekt, 61 tys. zł za pielęgnację zieleni i 15 mln 625 tys. zł za roboty budowlane). Udzieliło pięcioletniej gwarancji.
Listę ofert poznaliśmy 1 sierpnia. Do postępowania przystąpiło trzech uczestników. Propozycja firmy Mariusz Grzywaczewski P.H.U Marbud (niezakwalifikowana do oceny) wyniosła 17 mln 996 tys. zł. Spółka Berger Bau Polska Sp. z o. o. oczekiwała mniej – 16 mln 897 tys. zł. Miasto zamierzało przeznaczyć na ten cel 11 mln 700 tys. zł. W związku z unieważnieniem 27 czerwca pierwszego przetargu z powodu zbyt wysokich ofert, postanowiło tym razem wybrać najkorzystniejszą ze złożonych propozycji.
ZIM podzielił inwestycję na trzy zadania. Przedsiębiorstwo Rem-Bud K. Kowal – Gąska będzie musiało w ciągu pięciu miesięcy od dnia zawarcia umowy opracować dokumentację projektową i uzyskać niezbędne pozwolenia. Na prowadzenie budowy będzie miało 20 miesięcy od tego samego momentu. Pielęgnacją zieleni zajmie się przez trzy lata od czasu ukończenia prac.
Materiały inwestora

Potrzeby mieszkańców jeszcze większe

Obawiam się, że placówka nie zaspokoi już obecnych potrzeb. Osiedle intensywnie się rozrasta [o nowych inwestycjach pisaliśmy m.in. w sierpniu], a przybywa przede wszystkim młodych rodzin z dziećmi bądź takich, które szybko się na nie zdecydują – mówi nam Małgorzata Konieczna, przewodnicząca Rady Osiedla Jagodno. – Te 240 miejsc zostanie bardzo szybko obsadzone, zwłaszcza że rodzice już dziś muszą wozić dzieci po mieście albo korzystać z prywatnych placówek.
Małgorzata Konieczna porusza także kwestię lokalizacji żłobka.
Gdybyśmy mieli alternatywę, wolelibyśmy ulokować go w centrum osiedla, pomiędzy deweloperskimi inwestycjami. To była jednak jedyna wystarczająco duża działka z przeznaczeniem na ten cel – wyjaśnia Konieczna.
Materiały inwestora

"Tutaj brakuje wszystkiego"

W żłobku, oprócz biblioteki, ma powstać także Centrum Aktywności Lokalnej. Zdaniem Małgorzaty Koniecznej mieszkańcom bardzo się ono przyda.
Tutaj brakuje wszystkiego. Od kilkunastu lat w polach powstaje sypialnia Wrocławia, w sąsiedztwie pojedynczych historycznych domów. Cokolwiek by się tu budowało, będziemy zadowoleni – tłumaczy przewodnicząca rady osiedla.
Wskazuje, że obecnie mają problem z rozlokowaniem lokali wyborczych, które zazwyczaj mieszczą się na przykład w szkole czy przedszkolu.
O miejscu spotkań nie wspomnę. Duże nadzieje wiążemy z remontowaną od pół roku siedzibą rady Osiedla, ponieważ znajdzie się tam nieco przestrzeni. Ale przy organizacji festynu musieliśmy zająć prywatne podwórka, plebanię, a nawet ulicę – mówi Konieczna.
Przy planowanym żłobku ma być dość miejsca na organizację tego rodzaju wydarzeń. Powstanie tam też ogólnodostępne boisko, którego na Jagodnie nie ma.
Materiały inwestora

Szkoła potrzebna od zaraz

REKLAMA
Będziemy bezwzględnie starać się o kolejne placówki, ponieważ mamy potrzeby na wszystkich poziomach opieki i edukacji – zapowiada Małgorzata Konieczna.
Osobom żyjącym na Jagodnie zależy na utworzeniu publicznego przedszkola, ale priorytetem jest dla nich szkoła – przewidziana w planach inwestycyjnych miasta przy ul. Asfaltowej. Wpierw byli odsyłani na Brochów, a obecnie do nowej placówki na Gaju, co wywołało protest tamtejszych mieszkańców.
Myśleli, i nie dziwię się im, że mając szkołę za oknami, będą posyłać do niej swoje dzieci. Tymczasem muszą przyjmować jeszcze te z Jagodna, a dodatkowo cały ruch wywołany ich dowożeniem – wyjaśnia Konieczna.
Materiały inwestora

Poprawa infrastruktury drogowej i nowe boisko

O powstaniu placówki przy ul. Sygnałowej pisaliśmy w czerwcu.
Pierwszy etap prac stanowi budowa żłobka wraz z Miejską Biblioteką Publiczną (z możliwością nadbudowy w przyszłości). Powstały obiekt będzie miał 3 tys. mkw. powierzchni zabudowy oraz 2,5 tys. mkw. pow. użytkowej. Jego kubatura wyniesie 12,7 tys. metrów sześciennych, a wysokość – 5,3 m. Wykonawca ma zastosować technologie energooszczędne, odnawialne, proekologiczne, z wykorzystaniem systemów fotowoltaicznych.
Następnie zajmie się utworzeniem drogi wewnętrznej ze zjazdem na ul. Sygnałową (Wrocławskie Inwestycje mają przebudować ją w przyszłym roku) oraz dziesięciu miejsc postojowych. Wybuduje ścieżki, tarasy i place zabaw, ustawi obiekty małej architektury (m.in. ławki, kosze oraz stojaki na rower) i ogrodzi oraz oświetli teren wraz z instalacją monitoringu.
Zwycięzca przetargu wykona także prace związane z infrastrukturą drogową w obrębie ulic Malinowskiego i Sygnałowej. Mają na celu poprawę bezpieczeństwa dotarcia dzieci do żłobka. W ramach tego etapu zrealizuje siedemnaście miejsc parkingowych i chodnik po wschodniej stronie Sygnałowej (na odcinku wzdłuż żłobka), a także chodnik po północnej stronie ul. Malinowskiego (na odcinku od Sygnałowej do Tunelowej) wraz z uporządkowaniem zieleni w tym obszarze.
Na koniec wykonawca zajmie się budową boiska wielofunkcyjnego o wymiarach 29x44 m z nawierzchnią przepuszczalną EPDM. Będzie służyć do gry w piłkę ręczną, siatkówkę oraz koszykówkę.
Materiały inwestora

Działka miała trafić w prywatne ręce

Miasto kilkukrotnie próbowało sprzedać tę nieruchomość. Podczas ostatniego przetargu, w czerwcu ubiegłego roku, cena wywoławcza wynosiła niespełna 2 mln zł. Nie znalazło jednak chętnego na jej zakup, dlatego postanowiło przeznaczyć ją pod budowę żłobka, o czym informowaliśmy w listopadzie.
Materiały inwestora

Duże osiedle w sąsiedztwie żłobka

Na działkach przylegających do terenu planowanego żłobka powstanie w najbliższych latach osiedle ponad 100 domów. Zrealizuje je Scandi Home. Szczegóły tego przedsięwzięcia opisywaliśmy dzisiaj.
Materiały inwestora

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA